منو

استاندارچالش های سیل در استان کرمان را برای وزیر کشور تشریح کرد

محمد مهدی فداکار در ستاد بحران شهرستان رفسنجان چالش های سیل در استان کرمان را تشریح کرد.

۰۹ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش ایستار،عصر امروز محمد مهدی فداکار استاندار در ستاد بحران شهرستان رفسنجان که با حضور احمد وحیدی وزیر کشور تشکیل شد،اذعان کرد:در چند روز اخیر سامانه بارشی نزدیک به بیست استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است که در استان کرمان هم به جز چهار شهرستان شرقی بقیه استان در گیر این سامانه بارشی شدند .

قطع آب ۱۵۶ روستای استان کرمان در سیل /تخلیه ۳۸روستا در استان 

وی افزود:در روز های ابتدایی پیش بینی می شد که فقط شهرستان های جنوبی درگیر این سامانه بارشی شود اما بعد یک روز این سامانه شهرستان های شمالی را درگیر کرد .

استاندار کرمان با اشاره به اینکه سامانه بارشی در استان کرمان بیشترین چالش را برای شهرستان رفسنجان و روستای های آن از جمله؛کوثر ریز و ناصریه ایجاد کرده است ،تاکید کرد:در سه روز گذشته شدت بارندگی هر روز نسبت به روز گذشته بیشتر می شد که چالش های بسیاری را برای دستگاه های خدماتی این شهر از جمله شهرداری ،اداره های آب ،برق و گاز ایجاد کرد .

فداکار گفت:شهرستان رفسنجان شهرستانی با بیش از ۳۰۰هزار نفر جمعیت ، ۸۰هزار هکتار باغ پسته، تولید سالانه ۵۰هزار تن پسته و درآمد ارزی سالانه خوبی است.

محمد مهدی فداکار ادامه داد: در روز گذشته نقاط دیگر استان از جمله؛ زید آباد سیرجان و شهربابک شرایط سختی را سپری کردند .

استاندارکرمان با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۵۴۸راه روستایی تخریب شده است،گفت:در این مدت آب ۱۵۶ روستا و برق ۶۳ روستا قطع شده است .

وی با توجه به اینکه تاکنون ۳۸ روستای استان کرمان تخلیه شده است ،تصریح کرد : سیل در استان چالش های دیگری از جمله ؛انسداد ۲۱راه اصلی ، ابگرفتگی بیش از ۲۰۰۰ خانه ، از بین رفتن دام های دامدارن ، تخریب باغات پسته و همچنین تخریب زیر ساخت های آب،برق و گاز را به همراه داشته است .

محمد مهدی فداکار در پایان سخنانش از تمامی دستگاه های استان کرمان که در این مدت پای کار بودند تشکر کرد.

تهیه کانکس برای اسکان مردم سیل زده رفسنجان / معیشت روستاییان سیل زده در الویت قرار گیرد 

احمد وحیدی وزیر کشور  در ادامه جلسه ستاد مدیریت بحران رفسنجان با اشاره به اینکه در این استان  با مدیریت خوبی که شد حجم خسارات پایین آمد،تاکید: این خصوصیت انقلاب اسلامی است که همه از دل و جان پای کار می‌آیند و این از برجستگی‌های اخلاقی، انسانی و معنوی است که در کشور ما موج میزند و آنچه در این شهرستان دیدیم و شنیدیم همین است مردم با وجود آسیب‌ها از مسیولین بخاطر حضور و زحمت‌های آن‌ها تشکر می‌کردند .

در ادامه وحیدی با اشاره به اینکه مسئله تخلیه فوری شهر از آب، با امکاناتی که امروز وارد شهرستان شد سرعت می گیرد و امیدواریم با کمک همه دستگاه‌ها این کار مدیریت شود،گفت:از مسئولین  استان  کرمان می خواهیم تا قبل از خشک شدن ریشه‌ها گل ولای از درختان وزراعت تمیز شود و باید به طور جهادی از باغات حذف شوند.

وزیر کشور افزود: چاه‌ها و قنوات درچنین مواقعی  دچار آسیب خواهند شد، که باید تلاش کنند این مورد را به عنوان یک اقدام مهم و فوری انجام دهند.

احمد وحیدی با اشاره به اینکه بحث اسکان اضطراری و موقت کسانی که خانه آن‌ها دچار خسارت شده توسط هلال احمر انجام شده است، عنوان کرد: برای اسکان باید مقداری کانکس تهیه شود و از صنایع موجود در استان میخواهیم که کمک کنند .

وحیدی افزود:مساله بعد ما راجع به کمک معیشتی است که باید ادامه پیدا کند به خصوص برای روستاییان که ارتباطشان قطع است و تلاش شود تا قطع ارتباط روستاها تا فردا برطرف شود.

وی تاکید کرد: خسارت‌های مربوط به احشام، ستاد اجرایی فرمان امام این مورد را به عهده بگیرند که از نظر احشام نگرانی وجود نداشته باشد، در مورد باغات با کمک سازمان مدیریت بحران این مورد برطرف شود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در بحث آبخیز داری و اهمیت آن از چند بعد، در آبخیز داری فرصت لازم داده می شود که آب در زمین نفوذ پیدا کند و منابع زیرزمینی تغذیه شود که مسئله بسیار با اهمیتی است،تاکید کرد: بروز این چنین بحران‌هایی خساراتی وارد می‌آورد که باید جدی گرفته شود آبخیزداری را نباید پیچیده شود در شهرستان با کمک مردم و گروه‌های جهادی این کار میتواند انجام شود که باید طرح مطالعاتی انجام شود.

در پایان گفت: وجود سه رودخانه در رفسنجان بسیار خوب است، حتما حوزه منابع آب منطقه‌ای با شهرداری باید مساعدت کنند و مشکل رودخانه‌ها حل شود در حفظ و آب و خاک کنترل کنیم.

خبر: ابوذر فداکار


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.