منو

فرماندار رفسنجان؛ حل مشکلات وقفی حوزه علمیه تاج آباد نیازمند بررسی دقیق است

فرماندار رفسنجان گفت: مدرسه علمیه واقع در تاج آباد رفسنجان که به دوره صفویه حدود ۴۰۰ سال پیش بر می گردد و درصد زیادی از آن تخریب شده که برای رفع مشکلات وقفی آن به بررسی های بیشتر نیاز است تا در مسیر احیا و استفاده از آن قرار گیرد.

۲۰ فروردین ۱۴۰۲

 

به گزارش ایستار، حسین رضایی در جلسه رفع مشکلات وقفی مدرسه علمیه تاج آباد که با حضور دکتر محمدرضا رحمانی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری و دیگر اعضا برگزار شد اظهار کرد: مدرسه علمیه تاج آباد در رفسنجان که قدمتی حدود ۴۰۰ سال دارد اثری وقفی، تاریخی و فاخر است که باید احیا شود.

وی افزود: مساحت ۱۲ هزار زمین کشاورزی پسته در فخر آباد و نوق برای حفظ این اثر توسط واقف در نظر گرفته شده اما از آنجایی که خشکسالی های سالهای اخیر و کمبود منابع آبی باعث از بین رفتن بیشتر اراضی کشاورزی شده رسیدگی به این موقوف متوقف شده است.

رضایی افزود: برای احیای این اثر سرمایه گذار پا به عرصه بگذارد تا این موقوفه بازسازی و مورد بهره بردرای قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه این موقوفه شامل ۹۰۰ متر مربع حجره و حوض است گفت: این مدرسه یکی از آثار تاریخی در این شهر است که برای رفع مشکلات وقفی و احیای آن نیاز به بررسی بیشتر با عوامل میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف استان کرمان است.

فرماندار رفسنجان اظهار داشت: ۳۰۰ اثر تاریخی و گردشگری در رفسنجان وجود دارد که ۷۰ مورد به ثبت ملی رسیده است؛ حفظ این آثار باعث رونق صنعت گردشگری می شود.

رضایی ادامه داد: بازار حاج آقا علی در قاسم آباد رفسنجان نیز در دست احیا است و می تواند ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به کارگاه و مرکز آموزش صنایع دستی و در مجموع قطب صنایع دستی شهرستان باشد.

این جلسه با حضور دکتر رحمانی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان و دیگر عوامل مربوطه برگزار شد.

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 3 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.