منو

پژوهشگر رفسنجانی : تولید مواد فوق نورگسیل با قابلیت کاربرد تشخیص محل تومورهای سرطانی

۲۲ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش ایستار، مهدی ملایی عضو هیأت علمی و جوانترین استاد تمام دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان در خصوص طرحی با عنوان «تولید نقاط کوانتومی فوق نورگسیل به منظور کاربردهای اپتیکی و بیولوژیکی» که به اتمام رسانده است در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: این طرح تولید نقاط کوانتومی فوق نورگسیل بوده است. این نانو مواد، موادی هستند که بازده گسیل بسیار بالایی دارند که کاربردهای خیلی زیادی در حوزه پزشکی و فناوری های مربوط به ساخت دیودهای نوری را دارند.

وی با اشاره به اینکه این نانو مواد با حساسیت بالا سلول های سرطانی را حتی در مراحل اولیه تغییرات سلولی، شناسایی کرده و به آن می چسبند و این دقت و حساسیت کار را نشان می دهد، خاطر نشان کرد: امروزه روش های تشخیص تومورها بیشتر بر مبنای استفاده از پپتیدها و آنتی بادی ها است که بسیار گران هستند بنابراین سعی می شود با استفاده از نقاط کوانتومی به جای آنها هزینه ها را پایین آورد و خود نقاط کوانتومی فوق نورگسیل هم روش هایی که برای تولیدشان وجود دارد پرهزینه و گران قیمت است.

دکتر ملایی ادامه داد: ما توانستیم این کار را در کشور خودمان در آزمایشگاه دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان با روش های ساده تر و ارزان تر تولید کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان بیان داشت: بعد از اینکه تولید با روش های ارزان را انجام دادیم وارد بحث مطالعات سلولی شدیم که تا این جای کار موفقیت آمیز بوده و در حال گام برداشتن در مرحله تست حیوانی هستیم. البته در دنیا در بحث استفاده از نقاط کوانتومی به منظور شناسایی محل تومورهای سلول های سرطانی در فاز مطالعات حیوانی است و هنوز در بحث مطالعات انسانی مطالعه ای صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه این طرح با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور بوده است تصریح کرد: در حوزه پزشکی از این نقاط کوانتومی می شود نشانگری برای مشخص کردن محل تومورهای سرطانی استفاده کرد به این صورت که این نانوذرات می آیند به سلول سرطانی می چسبند و با نورتابی شدیدی که دارند محل سلول سرطانی را مشخص می کنند. مهمترین نکته ای که وجود دارد این است که توانستیم روی نانوذرات به طرز موفقیت آمیزی کار کنیم که تمایز بین سلول های سرطانی و غیرسرطانی را با حساسیت بالایی انجام دهد.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.