منو

قطب پسته کشور آماده برداشت محصول می‌ شود

رفسنجان بزرگ ترین تولیدکننده پسته ایران دو ماه دیگر شاهد رویداد مهم اقتصادی جمع آوری محصول ارزآور و لوکس پسته خواهد بود و به گفته مسئولان محلی، مقدمات لازم برای این رویداد اقتصادی از جمله مدیریت حضور کارگران فصلی در این شهرستان در حال پیگیری است.

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

 

به گزارش ایستار، شهریورماه هرسال زمان آغاز برداشت پسته باکیفیت و منحصربه فرد شهرستان رفسنجان است که قطب بزرگ این محصول در جهان و کشور به شمار می رود و با ۸۰ هزار هکتار باغ پسته سهم عمده ای از صادرات کشورمان در این محصول را به خود اختصاص می دهد.

جلسه شورای مشوررتی جهاد کشاورزی در راستای اتخاذ تمهیدات لازم برای برداشت محصول پسته از باغ های رفسنجان در 2 ماه آینده در فرماندری رفسنجان تشکیل شد.

فرماندار رفسنجان در این جلسه گفت: در رفسنجان امسال برداشت پسته از شهریور آغاز و به مدت بیش از ۵۰ روز طول می کشد که روزانه 20 هزار کارگر ( بیش از یک میلیون نفر روز کارگر طی 50 روز برداشت محصول ) نیاز است تا این محصول از باغات برداشت شود.

حسین رضایی افزود: این کارگران نیازهای اسکان، بهداشتی، نان، خوراک، امنیت و غیره دارند که در مورد مسائل آن‌ ها باید راه چاره ای اندیشید.

وی تصریح کرد: سال گذششته با وجود محصول کم یعنی 4 هزار تن پسته، به مدت یک هفته کار برداشت انجام شد اما امسال با وجود بین 60 تا 65 هزار تن محصول بیش از 50 روز برداشت محصول طول می کشد.

رضایی عنوان کرد: کارگرانی از شهرستان های دیگر برای جمع آوری محصول به کمک کشاورزان رفسنان می آیند که یکی از نیازهای آن ها تأمین نان است لذا با استانداری کرمان رایزنی خواهیم کرد تا سهمیه آرد و نان برای مدت برداشت محصول پسته رفسنجان به این شهرستان اختصاص دهند.

وی خاطرنشان کرد: کارگران فصلی که به رفسنجان می آیند باید شناسایی شوند تا در مدتی که در شهرستان هستند قابل رصد باشند لذا نیروی انتظامی مشخصات آن ها را دریافت خواهد کرد و ساماندهی می شوند.

فرماندار رفسنجان گفت: در شهر رفسنجان توسط شهرداری مکانی جهت اسکان این کارگران تهیه می شود و در بخش ها هم از جمله نوق، کشکوئیه و دیگر بخش ها نیز این مکان تهیه خواهد شد.

وی افزود: برخی ضبط پسته ها ( ترمینال های فرآوری پسته) در نزدیکی چاه موتورهای کشاورزی قرار دارند و فاقد گازرسانی هستند لذا باید سهمیه ای از سوخت گازوئیل جهت فرآوری محصول از استان جذب و در اختیار کشاورزان قرار داد.

رضایی در بحث امنیت هم اظهار کرد: در طول این رویداد، عوامل نیروی انتظامی و بسیج در راه های ارتباطی شهرستان به طور چشمگیر حضور خواهند شد تا تردد وسایل حامل محصول پسته با امنیت انجام شود.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.