منو

ضرورت حفظ پوشش گیاهی باغات پسته برای کاهش آفتاب‌سوختگی محصول

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: حفظ پوشش گیاهی باغات پسته در ماه‌های گرم سال موجب کاهش آفتاب‌سوختگی محصول می‌شود که اگر باغ در این ماه‌ها کمتر تیلر خورده باشد موجب می‌شود رطوبت بالا حفظ و انعکاس نور کمتر شود.

۱۳ تیر ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از فارس عباس حاج‌عبداللهی اظهار داشت: یکی از مواردی که باغات پسته هرساله با آن درگیر هستند مشکل آفتاب‌سوختگی است که از جمله خساراتی‌ست که در بعضی سال‌ها به باغات وارد می‌شود و تا حدود یک چهارم پسته در بعضی سال‌ها دچار خسارت شده است.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان بیان داشت: آفتاب‌سوختگی موجب پوکی پسته و پایین بودن وزن مغز می‌شود که در نهایت موجب کاهش عملکرد می‌شود و ما هر سال با توجه به تغییرات جوی که ایجاد شده دچار آفتاب‌سوختگی‌های بیشتری در باغات می‌شویم.

وی با اشاره به بعضی روش‌ها برای جلوگیری و همچنین کاهش آفتاب‌سوختگی، حفظ پوشش گیاهی در ماه‌های گرم سال را ذکر کرد که اگر باغ کمتر تیلر خورده باشد موجب می‌شود رطوبت بالا حفظ و انعکاس نور کمتر شود و موجب می‌شود آفتاب سوختگی کمتر شود.

حاج‌عبداللهی ادامه داد: آبیاری منظم و به موقع باغات، استفاده از روش‌های تغذیه‌ای مناسب و به خصوص جلوگیری از کمبود کلسیم در کاهش آفتاب‌سوختگی مؤثر بوده و انجام هرس با فرم مناسب به گونه‌ای که میوه‌ها نزدیک زمین نباشند و داخل تاج درخت باشند می‌تواند در کاهش آفتاب‌سوختگی مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: کنترل و مبارزه به موقع و درست با آفات و بیماری‌ها همچنین مبارزه با شوری روش دیگر مقابله با آفتاب‌سوختگی است؛ در بعضی مواقع شوری موجب می‌شود بخشی از زمین به حالت سفیدی در آید و این حالت سفیدی سبب انعکاس نور شود میوه، هم بر اثر در معرض خورشیدبودن نور دریافت می‌کند هم انعکاس نور از خاک شور، که در نتیجه موجب می‌شود دو برابر نور دریافت کند.

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با تأکید بر خودداری از سم‌پاشی و محلول‌پاشی در ساعات گرم روز، تصریح کرد: اگر این کار در ساعت گرم انجام شود موجب تشدید عارضه آفتاب‌سوختگی می‌شود.

وی ابراز داشت: اصلاح بافت خاک در کاهش این عارضه اثرگذار است، هرچه بافت خاک سبک‌تر باشد آفتاب‌سوختگی بیشتر و اگر خاک بتواند آب بیشتری نگه دارد این عارضه کمتر خواهد بود، اگر بعضی عناصر شیمیایی مانند پتاسیم و کلسیم در اوسط خردادماه محلول‌پاشی آنها انجام شده باشد کاهش آفتاب سوختگی را خواهیم داشت.

حاج‌عبداللهی اظهار کرد: یک روش نوین که در دنیا باب شده و به سرعت گسترس پیدا می‌کند؛ ایجاد سایبان در باغات است که موجب پایین آمدن شدت نور و کاهش دما می‌شود و آفتاب‌سوختگی را کمتر می‌کند


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.