منو

بیش از ۳ هزار نفر از اراضی پسته رفسنجان نگهبانی می کنند

فرماندار رفسنجان با اشاره به وجود بیش از 80 هزار هکتار باغ پسته در شهرستان که امسال بالای 70 هزار تن محصول از آن ها برداشت می شود گفت: اوایل شهریور ماه این محصول به بار می نشیند و کار برداشت آغاز می شود تا آن زمان برای ایجاد امنیت در باغ ها و پیشگیری از سرقت محصول بیش از 3 هزار نفر از این باغ ها نگهبانی می کنند.

۱۰ مرداد ۱۴۰۲

به گزارش ایستار ، رضایی در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم با موضوع سرقت پسته در دادگستری رفسنجان که با حضور دکتر دهقانی معاون امنیتی و سیاسی فرمانداری و مسئولین مربوطه در دادگستری رفسنجان برگزار شد اظهار کرد: بیش از 32 درصد پسته کشور در رفسنجان تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال پس از چند سال خشکسالی قرار است 200 هزار تن پسته از 400 هزار هکتار باغ پسته در کشور برداشت شود افزود: 25 درصد باغ های پسته کشور در رفسنجان وجود دارد و امسال 32 درصد پسته کشور به عبارتی 70 هزار تن قرار است از باغ های رفسنجان برداشت شود که نیاز به تدابیر لازم جهت پیشگیری از سرقت احساس می شود.
رضایی گفت: امسال محصول خوبی در شهرستان تولید می شود که با عبور از سرمازدگی و گرمازدگی امسال در بهار امسال، این محصول در شهریور ماه کار برداشت آن آغاز می شود.
وی ادامه داد: اخیرا نیز برای اینکه آبیاری درختان به موقع انجام شود تا محصول مرغوب تولید شود با وجود گرمی هوا و صرفه جویی در مصرف برق، خاموشی موتورهای چاه های آب کشاورزی شهرستان از 3 روز در هفته به یک روز کاهش یافت.
رضایی تصریح کرد: حال که به برداشت این محصول نزدیک می شویم باید در مورد جلوگیری از سرقت دسترنج کشاورزان، تدابیر لازم اندیشیده شود البته با اطلاع رسانی های قبلی مبنی بر اینکه برای جذب نگهبان باید صاحبان باغ ها مشخصات نگهبان های مورد اعتماد و فاقد سوء سابقه را به نیروی انتظامی اطلاع دهند تا از سرقت و ناامنی جلوگیری شود  لذا در این خصوص ما در رفسنجان 3 هزار نفر کار نگهبانی از باغ های پسته را انجام می دهند.
وی خاطرنشان کرد: سرقت پسته در دو موضوع باید مد نظر باشد یکی راه ها و مسیرهای حمل پسته؛ که سارقان معمولا در شب ها مرتکب سرقت می شوند لذا از ساعت 20 شبانگاهان کسی نباید محموله پسته را جابجا کند که خطرناک است و امکان مورد هدف سارقان قرار گیرند زیاد است.
رضایی بر ایجاد امنیت و حفظ و نگهداری پسته که در سرمایه گذاری ها جهت رفع معضلات و آسیب های اجتماعی مانند کاهش اعتیاد و رفع بیکاری، افزایش ازدواج و نرخ موالید موثر است تاکید داشت.
وی بیان کرد: همچنین منازل و انبارها نیز که محموله های پسته در آن ها نگهداری می شود باید به وسایل امنیتی نظیر دوربین، قفل و دزدگیر مجهز شوند اینجا همکاری مردم و کشاورزان را می طلبیم تا وقوع سرقت اتفاق نیفتد که کشاورزان متضرر می شوند.
فرماندار رفسنجان همچنین با اشاره به اینکه گشت های رضویون هم در راستای پیشگیری از سرقت پسته فعال هستند اظهار کرد: سارقان پسته در زمانی که دستگیر شوند تا آخر مهرماه در بازداشت به سر خواهند برد.

رمضانی زاده رییس دادگستری رفسنجان هم در این نشست در راستای پیشگیری از وقوع جرم سرقت اعلام آمادگی کرد که با مجموعه های اجرایی همکاری لازم را انجام دهد.
وی با توجه به فراوانی محصول پسته در سال جاری، حمایت از این طلای سبز ارزآور را مورد تاکید قرار داد و اجرای طرح مبارزه با سرقت را مورد اشاره قرار داد و افزود: برقراری امنیت و پیشگیری از سرقت نه تنها مسیولین و ادارات باید پای کار باشند که مردم و کشاورزان هم نسبت به اموال خود باید مراقبت بیشتر داشته باشند.
رییس دادگستری رفسنجان خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح مبارزه با سرقت ارگان های نیروی انتظامی، فرمانداری، بخشداری ها، شهرداری، دهیاری ها، اتاق اصناف، اداره کار، اتحادیه ها، اداره اطلاعات، اداره صمت، جهاد کشاورزی، بهداشت، اداره زندان، گشت رضویون، سازمان های مردم نهاد و غیره دخیل هستند و هر کدام رسالت و وظیفه خاص خود را دارند که باید انجام دهند تا شهرستان در امنیت کامل به سر ببرد.
علیرضا محمدی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رفسنجان هم اظهار کرد:  تخفیف به سارقین داده نخواهد شد و مرخصی و آزادی برای سارقین تا پایان فصل برداشت صادر نخواهد شد و البته اگر دستگیری اتباع بیگانه هم داشته باشیم کارت اقامت اتباع باطل خواهد شد.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.