منو

برداشت پسته ارقام زودرس از باغات رفسنجان آغاز شد

فرماندار رفسنجان از برداشت پسته از نوع رقم رضایی زودرس و بادامی زودرس در این شهرستان خبر داد و گفت: حدود 10 هکتار از باغ های این شهرستان زیر کشت پسته رقم رضایی است.

۱۴ مرداد ۱۴۰۲

 

به گزارش ایستار، حسین رضایی درآئین برداشت محصول پسته از نوع رقم رضایی زودرس اظهار کرد: 80 هزار هکتار باغ پسته در رفسنجان وجود دارد که رقم های احمدآقایی، اکبری، رضایی، فندقی و کله قوچی در آن ها کشت و برداشت می شود.

وی افزود: نوع رقم رضایی در سال 54 توسط مرحوم علیجان رضایی در باغ های ابراهیم آباد رفسنجان شناسایی  و از سال 1370 کشت و توسعه آن در شهرستان شکل گرفت و از آن پس این نوع رقم پسته در سایر استان های پسته خیز کشور هم در حال تکثیر و توسعه است.

رضایی عنوان کرد: رقم پسته رضایی از سال 65 به کلکسیون ارقام؛ در موسسه تحقیقات پسته کشور منتقل شد و تا کنون به میزان 10 هکتار در رفسنجان توسعه یافته و در کشور نیز حدود 100 هکتار از این نوع رقم پیوندزنی شده و محصول برداشت می شود.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: این نوع رقم پسته از دیگر ارقام زودرس تر است و اواخر تیرماه قابل برداشت و به عنوان تازه خوری محسوب می شود و در بازار این نوع پسته تر در این دوماه ( تیر و مرداد) وجود دارد و درصد پروتئین آن نسبت به سایر ارقام بیشتر و درصد چربی کمتری نیز نسبت به دیگر ارقام دارد؛ دیگر ارقام پسته دیرتر می رسند و از 15 شهریور ماه برداشت آن ها آغاز می شود.

رضایی ادامه داد: این نوع رقم پسته از زمان گلدهی تا رسیدن 2 تا 3 نوبت آبیاری می شود و آب کمتری نیاز دارد و با توجه به کمبود منابع آبی و تغییرات اقلیمی، جای توسعه بیشتری دارد و می تواند قابلیت تکثیر خیلی خوبی را داشته باشد؛ البته در مناطق سردسیر طول دوره رشد این رقم  پسته کوتاه است و می تواند گزیته خوبی برای کشت باشد.

قائم مقام جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان هم در این جریان اظهار داشت: امسال 110 هزار تن محصول پسته از باغ های پسته خیز شمال استان کرمان برداشت می شود که نزدیک به 70 هزار تن از این محصول در رفسنجان تولید می شود.

عباس مهران بیان کرد: با توجه به اینکه خاموشی چاه موتورهای کشاورزی در هفته از 25ساعت به 12 ساعت کاهش یافت میزان محول خوبی را می توان از باغات پسته رفسنجان برداشت کرد.

وی افزود: افراد متقاضی کشت و توسعه رقم پسته رضایی می توانند به پژوهشکده پسته ایران واقع در رفسنجان مراجعه و از پیوندک این رقم پسته زودرس تهیه و در اراضی خود تکثیر کنند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.