منو

ویژگی هایی که ثبت ملی پسته را به نام رفسنجان رقم زد

فرماندار رفسنجان سابقه پسته کاری در این شهرستان را نزدیک به یک قرن پیش دانست و با اشاره به اینکه صادرات این محصول در رفسنجان قدمتی 80 ساله دارد گفت: وجود 20 درصد باغات پسته کشور در رفسنجان و 40 هزار بهره بردار در این زمینه،  خودکفایی در بحث ماشین آلات و ادوات کشاورزی و صادرات این اقلام، کشف ارقام پسته مانند احمدآقایی، کله قوچی، اکبری و فندقی در رفسنجان و البته وجود درخت 1500 ساله پسته و درختانی به قدمت 200 تا 400 ساله در این شهرستان؛ نام رفسنجان را در سال 95 به قله تولید ملی پسته رساند و قرار است هفتمین سال ثبت ملی پسته رفسنجان جشن گرفته شود.

۱۸ شهریور ۱۴۰۲

به گزارش ایستار،  حسین رضایی در نشست خبری با محوریت برگزاری جشن ملی پسته  اظهار کرد: پسته کاری در رفسنجان از یک قرن پیش در حال انجام است و کشت و توسعه آن در کشور و نیز ورود محصول به بازارهای جهانی آمریکا و اروپایی از این خطه رقم خورده است.

وی افزود: رقم های احمدآقایی، فندقی، کله قوچی و اکبری در سال های 1320 به بعد در رفسنجان شناسایی  و کشف و به دیگر استان های کشور توسعه یافت.
رضایی با اشاره به وجود 200 مرکز خرید و فروش مجوز دار پسته در شهرستان بیان کرد: تا کنون 400 هزار هکتار باغ در کشور زیر کشت ارام مختلف پسته رفته و20 درصد این باغ ها در رفسنجان است که سالانه بالای 34 درصد تولید پسته کشور در این شهرستان انجام می شود.
فرماندار رفسنجان در توضیح چگونگی راهیابی محصول پسته رفسنجان به بازارهای جهانی تصریح کرد: در سال 1348 فردی از رفسنجان پسته را به آمریکا می برد و یک فضانورد آمریکایی از این محصول تناول می کند و اینگونه این محصول رسانه ای می شود و به بازار آمریکایی ها راه پیدا می کند همچنین در همان سالها در کشورهای اروپایی از پسته رفسنجان در جیره سربازان به عنوان منبع پر انرژی استفاده می شد و بازار اروپا هم پسته رفسنجان را در سبد غذایی خود جای داد.
وی همچنین اظهار کرد: رفسنجان در بحث تولید ادوات وماشین آلات کشاورزی و فراوری این محصول حرف اول را در کشور می زند و خودکفاست و خطوط فرآوری را نیز به کشورهای استرالیا، ترکیه و اسپانیا صادر می کند.

تولید پسته در دنیا به چه میزان است؟

رضایی بیان کرد: امسال تولید پسته در دنیا برای نخستین بار به یک میلیون تن رسیده که 590 هزار تن آن در آمریکا، 200 هزار تن در ایران و 200 هزار تن دیگر هم در کشورهای دیگر تولید می شود.
وی افزود: از 200 هزار تن تولید پسته در ایران 70 هزار تن امسال در رفسنجان برداشت می شود و 20 درصد مصرف داخلی دارد و بقیه آن باید به کشورهای خارج صادر شود.
رضایی ادامه داد: باید موانع صادراتی همچون QR  کد، تعهد ارزی، بحث های استاندارد و غیره در خصوص این محصول برطرف شود تا بتوان صادرات خوب را به کشورهای چین، هند و غیره داشته باشیم.

مقام عالی دولت در رفسنجان خاطرنشان کرد: طعم و مزه پسته ایران در دنیا زبانزد است و در ستاد عالی پسته کشور موانع صادراتی را مطرح خواهیم کرد تا بتوان با رفع این موانع صادرات پسته به دیگر نقاط جهان رقم بخورد و دنیا از مزه خوب این محصول و نیز مقوی بودن ان بهره مند شوند.
وی گفت: 20 درصد پسته رفسنجان توسط عمده مالکان و 80 درصد این محصول توسط خرده مالکان تولید می شود.
رضایی اضافه کرد: برداشت محصول پسته در رفسنجان در نیمه دوم شهریور آغاز می شود و تا 50 روز ادامه دارد در این مدت زمان روزانه 20 هزار نفر کارگر در مجموع یک میلیون نفر روز کارگر در امر برداشت محصول به کمک مردم رفسنجان می آیند که در مورد مسایل اسکان، اغذیه و بهداشتی آن ها برنامه ریزی های لازم شده است.

5 نقطه رفسنجان برای هفتمین جشن ملی آماده می شود

دبیر هفتمین جشن ملی پسته در رفسنجان هم گفت: روزهای 26، 27، 28، 29 و 30 شهریور ماه به ترتیب در صفائیه، اسماعیل آباد نوق، کبوترخان و  بزرگترینخانه خشتی جهان( خانه حاج آقاعلی در قاسم آبادرفسنجان) هفتمین سال ثبت ملی پسته را جشن خواهیم گرفت.

سید مصطفی مرتضوی بیان کرد: در این آئین ها قرار است نمایشگاهی از محصولات تولیدی غذایی با مغز پسته، صنایع دستی و غیره ایجاد شود به طوری که در صفائیه جشنواره با نام پسته و کشک مغز؛ در اسماعیل آباد با نام پسته و شکرگزاری؛ در کشکوئیه با نام پسته و گلیم تاس؛ در کبوترخان با نام پسته و بستنی و در خانه حاج آقا علی با نام پسته ومس برگزار خواهد شد.

تورهای گردشگری پسته در رفسنجان

حسن حسینی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در این نشست عنوان کرد: با انتشار فراخوان برگزاری هفتمین جشن ملی پسته در رفسنجان، تورهای گردشگری از استان های دیگر اعلام کردند که در این رویداد شرکت خواهند کرد و این تورهای گردشگری در این فصل از باغ های پسته و برداشت محصول بازدید به عمل خواهند اورد.

سید محسن سجادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رفسنجان هم در این نشست از خبرنگاران خواست تا به موضوعات پیرامون محصول پسته در رسانه های خود بپردازند زیرا پایه اقتصادی مردم و اشتغالزایی این شهرستان تولید محصول پسته است هم اینکه رفسنجان مهد تولید جهانی پسته است.

قرار است هفتمین جشن ملی پسته در رفسنجان با همکاری شهرداری، شرکت مس، دهیاری ها و بخشداری ها، اتاق بازرگانی، میراث فرهنگی و  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 6 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.