منو

آثار فیلمسازان باید متناسب با موضوعات جشنواره فیلم «شهرنما» باشد

دبیر علمی جشنواره سراسری فیلم «شهرنما» از فیلمسازان خواست متناسب با محورهای جشنواره اثر تولید کنند.

۲۸ آذر ۱۴۰۲

 

به گزارش ایستار، حسن نجفی دبیر علمی جشواره فیلم «شهرنما» در گفت و گو با رادیو فرهنگ پیرامون برگزاری جشنواره فیلم سراسری «شهرنما» در رفسنجان، اظهار کرد: در زمینه شهر و شهروندی جشنواره های مختلفی در کشور و کشورهای دیگر داشته ایم و همیشه سینما در خدمت زیست بهتر و ارتقاء زندگی اجتماعی و شهرنشینی بوده است.

وی افزود: سینما به عنوان یک ابزار در دست شهرداران یا دولتمردان قرار داشته است تا از این طریق پیام هایشان را به مخاطبان و افرادی که در جامعه شهری زندگی می کنند، برسانند و خوشبختانه مدیران شهر رفسنجان به این امر توجه کرده اند.

دبیر علمی جشنواره فیلم «شهرنما» با اشاره به اینکه جشنواره از دوم تا یازدهم بهمن در رفسنجان برگزار می شود، گفت: زمان در نظر گرفته شده برای فیلم ها از وجوه تمایز این رویداد با سایر جشنواره هاست؛ لذا ایجاز و ایهام در این فیلم ها نقش اساسی ایفا می کند.

وی با بیان اینکه علاقمندان برای شرکت در جشنواره می توانند تا پایان دی 1402 به نشانی www.rafsanjan.ir مراجعه کنند، ادامه داد: فیلم های ارسالی باید در سه قالب داستانی، مستند و انیمیشن و در مدت زمان 90 ت120 ثانیه تولید شوند.

نجفی افزودن بخش علمی را وجه تمایز این رویداد با سایر جشنواره ها دانست و تصریح کرد: برای آنکه مولفه های سینما در خدمت شهر و شهرنشینی باشد، در طول برگزاری جشنواره در حوزه جامعه شناسی و روانشناسی فردی و اجتماعی جلسات مختلفی را برگزار می کنیم.

وی دامه داد: این جلسات صرفاً محدود به نمایش فیلم و نقد و بررسی آن نیست و از آنجا که با هزینه مردم شهر رفسنجان برگزار می شود، باید عایدی بهتری داشته باشد و به شهر و مدیران شهری کمک کند.

دبیر علمی جشنوره «شهرنما» گفت: این بخش تلاش می کند در سه محور شهر، امید و آینده با عناوینی از قبیل جمعیت، فرزندآوری، فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی به نقش و تأثیرات مدیریت شهری بر زیست بهتر، امیدآفرینی و آینده بهتر تمرکز کرده و نقش سینما و رسانه را در این تعامل جستجو کند.

وی با اشاره به اینکه بعضی فیلم ها در همه جشنواره ها شرکت می کنند، از فیلمسازان خواست متناسب با محورهای جشنواره فیلم «شهرنما» اثر تولید کنند و افزود: این رویداد فرصت خوبی است تا سایر شهرداران به این قضیه توجه کنند و آیین ها، فرهنگ و مردم شناسی را بینند و با منطقه آشنا شوند و بر اساس همین رویکرد، در این مناطق اثرآفرینی کنند.

نجفی ادامه داد: ایده آل جریان فرهنگی در این است که هنرمند راهگشا و راهبر باشد؛ در بسیاری از جشنواره ها هنرمندان بیست گام عقب تر هستند؛ تعامل میان مدیر و هنرمند جامعه خیلی مهم است و باید به هم جهت بدهند.

وی با انتقاد از نبود موضوع منافع ملی در فیلم ها، گفت: ما هنوز مؤلفه های سینمایی ملی خودمان را نمی دانیم و در طول تاریخ سینما به اندازه یک سفال از دل زمین اثر نداریم که نمایانگر تاریخ و دوره ما باشد.

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.