منو

آماده باش رفسنجان برای مقابله با سرمازدگی بهاره درختان پسته

۱۰ فروردین ۱۴۰۳

به گزارش ایستار، فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه ایستگاه‌های هواشناسی در باغات کشاورزی پسته رفسنجان ضروری بود و طی سال گذشته 16 ایستگاه هواشناسی با کمک بخش خصوصی و دولتی در این شهرستان نصب و راه اندازی شد گفت: با کمک این ایستگاه‌ها  پایش دما در باغات پسته انجام شده و تأمین سوخت و هشدار به کشاورزان در راستای مقابله با سرمای بهاره از اقدامات اماده باش این شهرستان است تا محصول ارزآور پسته با کمترین خسارت سرمازدگی مواجه شود.

حسین رضایی در خصوص کاهش دما و سردی هوا در فروردین که بر درختان و محصول پسته تأثیرگذار است توضیحاتی ارایه کرد و افزود: تغییرات اقلیمی 4 سال است که در فروردین ماه باغ های پسته شهرستان رفسنجان را دچار چالش کرده است.

وی افزود: لذا یکی از برنامه های اصلی مقابله با سرمازدگی بهاره تأمین و نصب ایستگاه های هواشناسی بود که بتوانیم با کمک پایش دما توسط آن ها به افت دما در باغ ها پی ببریم و مقابله با سرمازدگی را بهتر انجام دهیم.

رضایی ادامه داد: طی یک سال گذشته توانستیم 16 ایستگاه هواشناسی را توسط بخش خصوصی و دولتی تهیه و در نقاط مختلف شهرستان از جمله نوق، کشکوئیه، حومه غربی، حومه شرقی و کبوترخان نصب و راه اندازی کنیم و از اطلاعات و داده های آن ها آگاه شویم.

وی تصریح کرد: قبلا با استفاده از یک ایستگاه هواشناسی داده های هوا را به دست می اوردیم و پایش هوا در باغات به خوبی انجام نمی گرفت.

رضایی توضیح داد: با استفاده از این ایستگاه ها از 3 شب قبل متوجه شدیم که دمای هوا در باغ ای شهرستان کمی افت دارد و به فکر تأمین سوخت جهت مقابله با سرمازدگی های احتمالی افتادیم و در این راستا 300 هزار لیتر سوخت تأمین و بین باغداران شهرستان توزیع شده  این روند ادامه دارد.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی با استفاده از داده های هواشناسی زمان و نحوه مصرف سوخت در باغ ها را به اطلاع باغداران می رسانند که در این خصوص هم توصیه شده باغداران زمانی که دمای هوا بین 3 تا 4 درجه بالای صفر برسد می توانند بخاری های باغی ( حلب های کوچک با ظرفیت 3 تا 4 لیتری) حاوی سوخت را روشن کنند و دمای هوای باغ را دو الی سه ساعت مانده به طلوع صبح تا 2 درجه افزایش دهند.

وی با اشاره به اینکه روشن کردن لاستیک تأثیر منفی در افزایش دمای باغ دارد این روش را منع کرد و به باغداران توصیه کرد: روشن کردن لاستیک آثار سرمازدگی را افزایش می دهد بنابراین در صورت تمایل باغداارن می توانند مخلوطی از نخاله های پسته، کاه و کلش و پوست سخت پسته را در باغ آتش بزنند تا دمای باغ را افزایش دهند.

رضایی گفت: خوشبختانه امسال مشخص شده که درختان پسته شهرستان دیرگل هستند در حالی که سال گذشته در این موقع از سال 80 درصد درختان زودگل شده بودند و سرمای فروردین ماه به این محصول خسارت زا بود.

وی افزود: با توجه به دیرگل بودن درختان پیش بینی می کنیم سرمای امسال خسارت زیادی در بر نداشته باشد.

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 10 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.