منو

رویای آب بدون آرسنیک در رفسنجان به حقیقت پیوست

۱۹ تیر ۱۴۰۳

به گزارش ایستار، صبح امروز فرماندار، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری، مدیرعامل شرکت آب فاضلاب شهرستان رفسنجان، عوامل اجرایی خط لوله و خبرنگاران از پروژه خط انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان بازدید کردند.

حسین رضایی فرماندار رفسنجان در ابتدای بازدید اذعان کرد:  خط انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان(خط اضطراری) با هدف تامین آب آشامیدنی شهرهای در خطر بحران همچون کرمان و رفسنجان از خط انتقال صنعت اواخر سال ۱۴۰۱ راه اندازی شد.

رضایی افزود: در نهم تیرماه 1402 شهید آیت الله رئیسی در بازدید از این خط در حال اجرا،  دستور لازم را برای اتمام سریع این پروژه بزرگ آبرسانی و حیاتی صادر کرد و این پروژه با پیگیری استاندار کرمان و فرمانداری رفسنجان در تیر ماه امسال به بهره برداری رسید.

وی بیان کرد: این پروژه در هفتم تیرماه بدون حضور این بزرگمرد به بهره برداری رسید اگرچه وی حضور ندارد تا شادمانی مردم کویر را ببیند اما مردم تا زنده اند‌ یاد او را در دلهایشان گرامی می دارند.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد:  قرار است این خط به میزان سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب فاقد آرسنیک را به خطه رفسنجان برساند  تا در زمان بحران ها و پیک مصرف ناترازی آب را جبران سازد.
وی با اشاره به مصرف و نیاز ۹۰۰ لیتر در ثانیه آب آشامیدنی شهرستان اظهار کرد: در حال حاضر توسط چاه های آب در رفسنجان ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب آشامیدنی استحصال میشود و برای تامین مابقی نیاز آب، ۲۳۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه از خط انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان دریافت کردیم تا بتوان در مواقع بحرانی علاوه بر رفع افت فشار و قطعی آب، سطح سلامت آب رفسنجان هم با این آب ارتقا بخشیده شود.

محمدرضا نیکنام مدیر کارگاه خانم الانبیا هم در ادامه گفت: بهمن ماه سال ۱۴۰۱ کلنگ اجرای این پروژه به زمین خورد و اینک هم خط لوله و هم تصفیه خانه آن با سرعت  احداث شدند تا آب سالم برای رفسنجان تامین شود که البته رفسنجان نخستین شهر غیر ساحلی ایران است که به آب خلیج فارس متصل شد.

وی افزود: آبی که از خلیج فارس توسط آب شیرین کن ها در بندرعباس، به رفسنجان می آید با Ec زیر ۶۰۰ یعنی فاقد آرسنیک است که با آب رفسنجان ادغام می‌شود و کمک می کند تا علاوه بر رفع کمبود آب، کیفیت آب هم بهبود یابد.

نیکنام ادامه داد: ما این آب را برای رفسنجان از محل انشعاب اضطراری به کارفرمایی شرکت واسکو تامین کردیم و در این رابطه روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر مستقیم مشغول به کار بودند و همچنین روزانه تا صد نفر هم در شرکت‌های تولید کننده لوله و شیرآلات به ما کمک می کردند.

وی خاطرنشان کرد: آب خلیج فارس در روز هفتم تیرماه امسال وارد مدار و با حضور جمعی از مسیولان کشوری و استانی به بهره برداری رسید اما به دلیل پیدایش ناگهانی نقص فنی در لوله ها که باید تست می شدند مجبور شدیم شیر و خط را ببندیم و با انجام تعمیرات، در حال حاضر خط لوله در حال آبگیری است و آب به رفسنجان رسیده و در مخزن  R2 با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعبی تخلیه می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب رفسنجان هم در این بازدید اظهار کرد: با اینکه آب خلیج فارس به رفسنجان آمده اما مردم فکر نکنند که از این آب هر طور خواستند می توانند استفاده کنند لذا می طلبد مردم مدیریت مصرف آب را داشته باشند.

وی افزود: با توجه به فصل گرما و دمای هوا در روز بالای ۴۵ درجه و در شب بالای ۲۹ درجه که هیچ‌کولری خاموش نیست مردم نهایت همکاری را داشته باشند.

چرخ انداز گفت: طبق بررسی ها و انشعابات موجود در شهرستان، مردم بالای ۱۰۵ هزار کولر آبی نصب شده دارند و روزانه مصرف هر کدام ۶۰۰ لیتر آب است و حجم عظیم آب در فصل گرما از این راه مصرف می شود.

وی افزود: آب خلیج فارس که به رفسنجان آمده ما تحت هیچ شرایطی برای مردم افزایش نرخ آب بها را نداریم ولی مردم رعایت کنند و مصرف بهینه داشته باشند.

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.