منو

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان: اجازه برگزاری مراسم سینه‌زنی در فضای بسته داده نمی‌شود/ثبت‌نام هر برنامه مذهبی در سامانه بیرق

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: در فضای بسته اجازه سینه زنی داده نمی شود اما روضه خوانی و سخنرانی مانعی ندارد به شرطی که مدت مراسم کم، تراکم جمعیت پایین باشد از طبل و سنج استفاده نشود.

۲۵ مرداد ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از ایسنا،حجت الاسلام”غلامحسین حقانی” امروز ۲۵ مردادماه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه شیوه نامه برگزاری مراسم ماه محرم در ستاد ملی کرونا مصوب و ابلاع شده است افزود: تاکید ما بر برگزاری مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام در فضای باز است و هیچ مجوزی برای برگزاری مراسم در مکان های بسته داده نمی شود.

حقانی تصریح کرد: در فضای بسته اجازه سینه زنی داده نمی شود اما روضه خوانی و سخنرانی مانعی ندارد به شرطی که مدت مراسم کم، تراکم جمعیت پایین باشد از طبل و سنج استفاده نشود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان کرد: زنجیرزنی هیئت باید در جای خودشان انجام شود و نمی توانند به جای دیگر بروند و هیئت از اول تا آخر باید ثابت باشد.

وی با اشاره به اینکه ستاد محرم تشکیل داده ایم، بیان کرد: تاکید داریم برگزاری مراسم در تبعیت از این ستاد استانی و ملی مقابله با کرونا باشد و درخواست داریم فرمانداران نسبت به تشکیل ستاد محرم در ذیل ستاد کرونای هر شهرستان به صورت روزانه مقید باشند تا تصمیم گیری ها به موقع انجام شود.

حقانی با اشاره به اینکه نظارت بر هیئت های کوچک در محلات سخت است، تصریح کرد: دنبال این هستیم که تجمعات به حداقل برسد و هر کس بخواهد مجوز برگزاری مراسم را در ماه محرم بگیرد، باید در سامانه «بیرق» ثبت نام کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه تا امروز ۳۰۰ هیئت در استان کرمان در سامانه ثبت نام و تقاضای برگزاری مراسم را داشته اند و به مداحان و روحانیون و ائمه جماعت اعلام کرده ایم افزود: مشکل ما کسانی است که خودجوش هیئت برگزار کرده و مجوز نداشتند و امسال باید در سامانه بیرق ثبت نام کنند.

حقانی با اشاره به روضه هایی که در خانه ها برگزار می شود، بیان کرد: نیاز به اطلاع رسانی شدید در این زمینه داریم و اگر تبلیغات شهری به شیوه نامه برگزاری مراسم و دریافت مجوز به این مسئله بپردازد، سطح عمومی شهر نسبت به این مسئله مطلع می شود.

وی تصریح کرد: معیار ما برای صدور مجوز ثبت نام در سامانه بیرق است و هر برنامه مذهبی و عزاداری برای امام حسین علیه السلام باید از این کانال عبور کند تا برای آن ها مجوز صادر شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان کرد: باید تشویق کنیم اعضای خانواده در منزل روضه خانوادگی بگیرند و ما مداح و روحانی بدون هزینه برای آنها می فرستیم و برای اینکه تجمعات اصلی خلوت تر باشد این کار را می کنیم.

وی افزود: در اطلاع رسانی‌های شهری، ممنوع است که هیئت ها امسال در شهر برای مراسم تبلیغات داشته باشند زیرا سلامت افراد برای ما مهم است و در جلسات مختلف به مداحان اعلام کردیم که اگر احساس می کنید نمی توانید شیوه نامه را رعایت کنید، مراسم برگزار نکنید.

حقانی تصریح کرد: ما نه اصرار داریم که مراسم برگزار شود و نه اصرار داریم برگزار نشود.

وی با بیان اینکه هیچ چیزی نمی تواند به آبروی امام حسین علیه السلام ضربه بزند، گفت: باید بر این مسائل مراقبت کنیم و نباید اشتباه یک هیئت را به حساب همه هیئت ها بگذاریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان با تاکید بر اینکه همدلی و فهم متقابلی در استان کرمان بین مجموعه مذهبی و دستگاه ها و دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد خاطر نشان کرد: تاکید این است که نذورات به صورت کمک مومنانه صورت بگیرد و اگر قرار است طبق نذرهای خاصی، غذا طبخ شود، نباید در هیئت توزیع نشود و پخش نذورات در هیئت ممنوع است و می توانند نذوراتشان را درب منازل مانند ماه مبارک رمضان توزیع کنند.

حقانی تصریح کرد: در محل برگزاری هیئت توزیع نذورات و پذیرائی ممنوعیت دارد و ایستگاه های صلواتی می توانند فقط صوت پخش کنند و این فعالیت منعی ندارد و موکب ها می توانند به جای پذیرائی نذورات مردم را دریافت کنند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − نه =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.