منو

چرا گرانی ها تمامی ندارد؟

قنبری با تاکید بر اینکه سیاست‌های غلط دولت در برخی حوزه‌ها چنین وضعیتی را ایجاد کرده است، اظهار داشت: به عنوان مثال مدام مسئولان اقتصادی دولت تاکید می‌کنند، به کالا‌های اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌یابد و آن‌ها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما واقعیت دیگری در کف بازار وجود دارد، دولت استدلال می‌کند، که ارز یارانه‌ای در اختیار واردکننده قرار می‌دهد و او نیز کالا را به قیمت مناسب به دست مردم می‌رساند، اما اینجا خلاف گفته‌های دولتی‌ها رخ می‌دهد.

۲۶ شهریور ۱۳۹۹

در حالی که این روز‌ها دلار به ابر کانال ۳۰ هزار تومانی نزدیک می‌شود، در بازار نیز قیمت اقلام اساسی با افزایش افسار گسیخته‌ای روبرو شده است، در همین رابطه به گفته‌ی محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی؛ چنانچه ارز نیمایی از نهاده‌های دامی و طیور حذف شود ممکن است قیمت هر کیلو مرغ از مرز ۲۰ هزار تومان نیز فراتر رود.
 محمد فرید عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با اشاره به اینکه کلا کره از گروه کالا‌های مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج شده است، گفت: اگر کسی قصد واردات کره داشته باشد باید از ارز نیمایی استفاده کند که قیمت دلار آن از مرز ۲۱هزار تومان عبور کرده است. همچنین قیمت کره‌ای که با ارز نیمایی وارد می‌شود کیلویی ۱۵۰ هزار تومان و هر قالب ۱۰۰ گرمی آن حداقل با قیمت ۱۵ هزار تومان عرضه خواهد شد. این در حالیست که براساس مصوبه چربی ستاد تنظیم بازار، قیمت هر قالب ۱۰۰ گرمی کره ۸۰۰۰ تومان خواهد شد که این رقم نیز براساس قیمت روز چربی سودی را عاید شرکت‌ها نمی‌کند.
همچنین رئیس اتحادیه عمده فروشان مواد شوینده و پاک کننده در خصوصی گرانی اقلام شوینده و بهداشتی می‌گوید: طی یک الی دو ماه گذشته قیمت مواد شوینده حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد گران شد. باید بپذیریم که وقتی نرخ ارز گران شود، موادی شوینده‌ای که ماده اولیه آن‌ها وارداتی است، با افزایش قیمت روبه رو شود.
رضا قهرودی افزود: از ابتدای سال تاکنون، قیمت خودرو دو بار افزایش یافته، حال که نوبت به تولیدکنندگان کوچک شوینده می‌رسد، دم از گرانی می‌زنند. مشکل اصلی جای دیگری است که متأسفانه رها شده است.
گفته‌های مسئولان با واقعیت‌های کف بازار زمین تا آسمان متفاوت است
علی قنبری کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه این روز‌ها تورم به صورت افسار گسیخته بالا می‌رود، گفت: با توجه به این موضوع سطح عمومی قیمت‌ها نیز با تورم شدیدی دست و پنچه نرم می‌کنند، در حالیکه بر اساس آمار‌های رسمی نرخ تورم حدود ۴۰ درصد اعلام می‌شود، اما در بازار شاهد هستیم، در یک افزایش قیمتی که یک محصول دریافت می‌کند، یک دفعه بهای آن بیش از ۵۰ درصد، زیاد می‌شود، این مسئله به دلیل شرایط خاصی و ویژه‌ای بوده که بر کشور حکمفرما است.
وی افزود: به عنوان نمونه در مورد لبنیات، قیمت خامه و کره در بازار با افزایش بسیار زیادی روبرو شد، این مسئله در سایر اقلام مانند حبوبات نیز مصداق دارد، در حال حاضر در بدترین شرایط اقتصادی چندین سال گذشته قرار داریم که این موضوع دلایلی مختلفی دارد و تا این دلایل پابرجا باشند، این وضعیت گرانی و افزایش پی درپی قیمت کالا‌های مختلف ادامه خواهد داشت.
قنبری با تاکید بر اینکه سیاست‌های غلط دولت در برخی حوزه‌ها چنین وضعیتی را ایجاد کرده است، اظهار داشت: به عنوان مثال مدام مسئولان اقتصادی دولت تاکید می‌کنند، به کالا‌های اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌یابد و آن‌ها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما واقعیت دیگری در کف بازار وجود دارد، دولت استدلال می‌کند، که ارز یارانه‌ای در اختیار واردکننده قرار می‌دهد و او نیز کالا را به قیمت مناسب به دست مردم می‌رساند، اما اینجا خلاف گفته‌های دولتی‌ها رخ می‌دهد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: واردکننده‌ای که ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده، اگر واقعا آن کالایی را که اظهار کرده باشد را وارد کند، جنس خود را به قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی به بازار نمی‌دهد، بلکه آن را با نرخ ارز در بازار آزاد فاکتور می‌کند و قشر حقوق بگیر نیز مجبور هستند، کالا‌ها را با قیمت‌های گزافی تهیه کنند، این در حالیست که بخشی از این ارز‌های ۴۲۰۰ تومانی نیز یا از کشور خارج شده و تاکنون بازنگشته است، یا اینکه در بازار آزاد فروخته شده، بنابراین این سیاستی که از ابتدا بسیاری از کارشناسان قبل از اجرا شکست آن را اعلام کرده بودند، در عمل چیزی جزء ایجاد رانت و فساد برای عده‌ای فرصت طلب به دنبال نداشته است. 

چرا گرانی ها تمامی ندارد؟

قدرت خرید مردم با افت بسیار وحشتناکی روبرو بوده است نقش دولت در این گرانی‌ها چقدر است؟
وی ادامه داد: در حالیکه در سال ۹۷ و ابتدای اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۲۰ قلم از کالا‌های اساسی، مشمول این سیاست بودند، اما امروز به دلیل ناکارآمدی آن، کمتر از ۱۰ قلم کالا با این ارز وارد می‌شوند، اما نکته تعجب برانگیز این است که علیرغم مشخص بودن شکست تمام عیار این سیاست، همچنان دولت اجرای به اصرار این توزیع رانت دارد، در حالیکه در بازار مردم کالا‌های و مایحتاج ضروری خود را با ارز بالای ۲۵ هزار تومانی تامین می‌کنند، در این رابطه افزایش نرخ ارز به حدود ۲۷ هزار تومانی و ناتوانی بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار مزید بر علت شده که شاهد باشیم روزانه قیمت‌ها زنجیر پاره می‌کنند.
قنبری یادآور شد: در حال حاضر منابع ارزی بانک مرکزی برای جمع کردن و کنترل بازار ارز محدود است و به نوعی جوابگو نیست، از طرف دیگر درآمد‌های ارزی کشور نیز به کمترین میزان خود رسیده و طبعا در چنین شرایطی گریزی از این قیمت ارز نیست، بنابراین تا زمانی که که تحریم‌ها رفع نشود و به تبع آن درآمد‌های ارزی کشور افزایش نیابد و همچنین نقل و انتقالات پولی و بانکی تسهیل نشود، این وضعیت تنگنای ارزی همچنان ادامه خواهد داشت.
این اقتصاددان با تاکید بر اینکه دولت به دلیل کسری بودجه اقدام به چاپ پول می‌کند، تصریح کرد: این اقدام به صورت مستقیم باعث افزایش نقدینگی و به دنبال آن رشد تورم می‌شود، از سویی زمانیکه دولت در سال گذشته بودجه را ارائه داد، بنابر احکام و اعداد و ارقامی که وجود داشت، پیش بینی می‌شد که دولت با کسری بودجه شدیدی روبرو است و برای جبران این مسئله اقدام به انتشار اوراق بدهی، استقراض از بانک مرکزی و فروش دارایی‌های خود در بورس کند، اما متاسفانه فروش اوراق بدهی و اموال دولت کفاف کسری بودجه را نمی‌دهد و در مقابل ما شاهد هستیم به انحاء مختلف چاپ پول و تزریق نقدینگی صورت می‌گیرد که نتیجه نیز این وضعیت قیمت‌هایی نجومی کالا‌ها در بازار است.

منبع: فرارو


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نه =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.