۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=2934


ارائه وام کم بهره به کارفرمایان معلولین /غربالگری شنوایی ۵۰۰۰ هزار نوزاد در رفسنجان

رئیس اداره بهزیستی تاکید کرد: به هر کارفرمایی که یک معلول را به کار بگیرد وام‌های کم‌بهره ارائه خواهد شد و در حال حاضر به ۱۱۵ کارفرما و مدد جو وام ارائه شده است.

به گزارش ایستار؛صبح امروز عباس بلندی رئیس اداره بهزیستی رفسنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: در سال۱۳۵۹ سازمان بهزیستی به همت شهید فیاض بخش تاسیس شد و به عنوان یک دستگاه دولتی بهترین خدمات و حمایت ها را ارائه میدهد.

بلندی ادامه داد: خدمات بهزیستی به افراد جامعه از قبل از تولد یک نوزاد و قبل از ازدواج شروع میشود از جمله مشاوره های ژنتیک و خانواده قبل از ازدواج و همچنان بعد از مرگ افراد از خانواده انها حمایت خواهد شد.فعالیت های بهزیستی بسیار وسیع و همه جانبه هستند اما رسالت اصلی بهزیستی پیشگیری و توانمندسازی است.

عباس بلندی در زمینه حمایت از معلولین توسط اداره بهریستی عنوان کرد: امکان دارد بعد از تولد درصدی از نوزادان معلول باشند و این معلولین بعد از تولد تا پایان زندگی تحت پوشش بهزیستی قرار میگیرند.

رئیس اداره بهزیستی در زمینه اشتغالزایی معلولین تاکید کرد: به هر کار فرمایی که یک معلول را به کار بگیرد وام‌های کم‌بهره ارائه خواهد شد و در حال حاضر به ۱۱۵ کارفرما و مدد جو وام ارائه شده ،هر معلولی که به کار گرفته شود بهزیستی موظف است به مدت پنج سال بیمه این افراد را پرداخت کند و هم اکنون بیمه ۱۲۰ معلول مشغول به کارپرداخته میشود و همچنین بعد از ۵ سال درصدی از حقوق کارکنان معلول به کار فرما توسط بهزیستی برگردانده میشود.

وی ادامه داد: هم اکنون هزینه تحصیل ۳۱ دانشجو معلول در مراکز غیر دولتی وکمک هزینه کاشت حلزون کودکان زیر ۶ سال توسط بهزیستی پرداخت میشود .

بلندی تصریح کرد : در سال گذشته ۵ هزار ۵۷۶ نوزادبا دستگاه های مخصوص غربالگری شنوایی شدند و ۸ نوزاد در سطح شهرستان مشکل شنوایی داشتند.

عباس بلندی با اشاره به امار سالمندان در جامعه عنوان کرد:۹.۲ جامعه را سالمندان تشکیل داده اند وهم اکنون در شهرستان رفسنجان ۲۹ هزار سالمند وجود دارد.
رئیس اداره بهزیستی ادامه داد: ایران هم اکنون وارد مرحله دوم سالمندی شده است زیرا ۱۴ تا ۲۱ درصد جامعه را سالمندان تشکیل داده اند و در ۳۰ سال اینده دچار انفجار سالمندی خواهیم شد زیرا بیش از ۲۱ در صد از جامعه را سالمندان تشکیل خواهند داد.

بلندی در زمینه غربالگری بینایی در سال ۹۸تصریح کرد: در سال گذشته ۱۰ هزار و ۶۰۰ کودک درسطح شهرستان رفسنجان غربالگری بینایی شدند که ۵۷۳ کودک دچار اختلالات بینایی شناسایی و همچنین احتمال نابینایی ۵۴ کودک به علت تنبلی چشم وجود داشت.

وی خاطر نشان کرد :امسال به علت شیوع کرونا در مهد کودک ها امکان غربالگری و شناسایی کودکان کم بینا نخواهد بود پس از والدین تقاضا داریم برای انجام تست بینایی کودکان خود به مرکز بهداشت محل زندگی خود مراجعه کنند.

ودر اخرگفت:هم اکنون از 5000معلول درسطح شهرستان 1500 نفر معلول جسمی و حرکتی ،500 نفر معلول بینایی و 450 نفر معلول شنوایی هستند وهمچنین ۳۰۰ محصل معلول در سطح شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − هشت =