منو

گردش زباله گردان در خیابان های کرمان/زباله گردی شغل یا معضل اجتماعی؟!

۱۷ آذر ۱۳۹۸

به گزارش ایستار به نقل از راه آرمان:هنوز آفتاب بالا نیامده بود.پرتوی کم سویش بر خیابان ها گسترده شده بود و مثل همیشه کوچه و خیابان ها وام دار روشنایی اش بودند. اتومبیل ها دانه شمار خیابان ها را می پیمودند و پیاده روها خلوت تر از بطن خیابان ها بودند.

آهسته راه می رفت، پسرک گونی به دوشی که  پنهان شده در پشت آن قدم بر می داشت.

چشم برگرداندم، هنوز خواب صورتش را نشسته بود و موهای در هم تنیده اش به سختی به صبح سلام گفته بود.

گام هایش درهم گره می خورد و زمین سخت را سخت تر عبور می داد، مقصدش سطل زباله ای بود که دور وقتی درکنار خیابان به انتظارش ایستاده بود. کودک دست به دل او داد و بهای این دوستی بطری پلاستیکی بود که سطل زباله شب گذشته برایش نگه داشته بود.

ذوق در چشمان پسرک گونی به دوش آنقدر فریاد می زد که گویی از دل کوه تکه سنگ گرانبهای یافته است.گونی اش را از دوشش به زمین نهاد، پینه های گونی ایستاده بر زمین منتظر میهمان جدید؛ همان دُرّ گرانبهای پسرک بودند. هنوز چشمم از او عبور نکرده بود که کودکی دیگر همین داستان را تکرار می کرد.

متاسفانه زباله گردی مدتی است که در میان افراد مختلف جامعه رواج یافته، شغلی که هیچ مرزی برای سن و سال قائل نیست از  پسر جوان و مرد میانسال گرفته تا پیرمرد و زنان در زباله های کوچه و خیابان ها به دنبال زباله های خشک می گردند تا گونی شان پر شود.

شهرداری برای ساماندهی زباله گردها برنامه ریزی کند

اگر چه می توان گفت این عمل کار غیرقانونی نیست اما چهره شهر کرمان را مخدوش کرده است ضمن این که مردم کرمان نیز از این که عده ای گونی به دوش یا همان زباله گرد مدام سر در سطل های زباله سطح شهر دارند، ناراحتند.

مریم محمد باقری دانشجوی یکی از دانشگاه های کرمان است، او در این  رابطه گفت: فکر می کنم شهرداری باید برای سازماندهی این طیف از افراد برنامه ریزی کند والا روز به روز؛ به افرادی که به این کار روی می آورند، افزوده می شود و به طبع چهره شهر زشت جلوه داده می شود.

ایمان مظهری مرد جوانی است که وجود زباله گردها در شهر معترض بود، مظهری گفت: برخی از رستوران ها و فست فودها این امکان وجود دارد که بر روی صندلی های تعبیه شده در پیاده رو نشست و در کنار دوستان غذا خورد اما متاسفانه وجود زباله گردها در اطراف سطل آشغالی و جوی خیابان به کلی شرایط روحی و آرامش آدم را به هم می ریزد، کاش کسی فکری به حال زباله گردها می کرد.

طرح تفکیک زباله از مبدا توسط شهرداری به زودی اجرا می شود

علیرضا ریاضی سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان است، ریاضی در گفتگو با خبرنگاردر خصوص ساماندهی زباله گردها در شهر کرمان گفت: تصمیم گرفته شده است تا طرح تفکیک زباله از مبدا را به مزایده بگذاریم و بعد از مشخص شدن پیمانکار مسئله زباله گردها در دستو کار پیمانکار قرار می گیرد.

وی ادامه داد: آگهی این مزایده به تازگی انتشار یافته، شرکتهای داوطلب اسناد مورد احتیاج را از شهرداری خریداری کرده اند ضمن این که در هفته آینده بازگشایی پاکتهای مزایده انجام می شود و شرکت مورد نظر طبق قانون انتخاب می شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان تاکید کرد: پیمانکار باید در راستای خواسته های شهرداری و سازمان مدیریت پسماند طرح شهرداری را عملیاتی کند.

ریاضی بیان داشت: اپلیکیشن شمیز از آغاز این هفته بر روی گوشی همراه برخی از شهروندان به صورت آزمایشی نصب می شود تا طرح تفکیک زباله از مبدا به کمک این نرم افزار انجام شود.

وی توضیح داد: شهروندان از طریق این اپلیکیشن به پیمانکار در خصوص تفکیک زباله اطلاع می دهند تا پیمانکار زباله خشک را از شهروندان دریافت کند و به ازای آن یکسری اقلام و یا امتیاز دریافت کند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان اظهار داشت: اپلیکیشن شمیم تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش افراد جامعه دارد و از طرفی پیمانکار شهرداری را در خصوص تفکیک زباله از مبدا کمک می کند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.