۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=4996


آژیر خطر معیشت اصحاب فرهنگ و هنر در ایام کرونا

بیش از یک سال است که ویروس منحوس کرونا در کشور ما جولان می دهد و صدای آژیر خطر معیشت اصحاب فرهنگ و هنر به صورت واضح شنیده می شود. قشری که تعداد زیادی از آنها تنها راه درآمد و گذران زندگیشان از راه انجام فعالیتهای هنری است و متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح هنرمندان و خانواده آنها روزگار خوبی را سپری نمی کنند!!

یادداشت به قلم سید محسن حسینی/ مدرس دانشگاه

بسم الله الرحمن الرحیم
بیش از یک سال است که ویروس منحوس کرونا در کشور ما جولان می دهد و در طول این مدت توانسته با چندین جهشی که از خود نشان داده منهای اینکه باعث فوت تعداد قابل توجهی از هم وطنان شده، درآمد و معیشت بسیاری از اقشار و مشاغل را نیز تحت تاثیر خود قرارداده است. دولت حاضر هم به نظر ناتوان در کنترل این بیماری توپ را به زمین مردم انداخته و به جای حمایت های پایدار و ارائه راه حل های کاربردی ،اقدام به تعطیلی کامل مشاغل و کارها در زمانهای مختلف کرده است. یکی از اقشاری که در ایام کرونا بسیار آسیب دیده اند اصحاب فرهنگ و هنر هستند
و صدای آژیر خطر معیشت این گروه به صورت واضح شنیده می شود. قشری که تعداد زیادی از آنها تنها راه درآمد و گذران زندگیشان از راه انجام فعالیتهای هنری است و متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح هنرمندان و خانواده آنها روزگار خوبی را سپری نمی کنند!!.در این میان هنر تئاتر و تئاتری ها سالهاست درگیر بدیهی‌ترین و ابتدایی ترین مطالبات خود هستند. مطالبات و نیازهایی که تا قبل از کرونا از طرف نهادها و مسئولان پیگیری نمی شدولی هنرمندان این عرصه با همه بی مهری ها استقامت می‌کردند و روزگار می گذراندند .اما امروز با گذشت نزدیک به ۱۶ ماه از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن های تئاتر و فعالیتهای هنری دیگر هنرمندان و خانواده آنها توان روی پای ایستادن و مقاومت را ندارند. دولت حاضر هم حمایت‌هایش فقط در پرداخت کمک هزینه ای ناچیز برای کل این دوران محدود شده است و متاسفانه گامی را در حل مشکلات معیشتی این قشر برنداشته است . امروزه مخرج مشترک اکثر هنرها نتیجه اش تئاتر می شود و بدون شک یکی از سرمایه های کشوراست، هنر تئاتر به طور خاص به معنای پویایی رویدادهای فرهنگی اقتصادی و سیاسی است چرا که بینش به انسان می‌دهد و این بینش تفکر انسان را نسبت به پیرامون خود گسترش می‌دهد. در نهایت به نظر می‌رسد دولت یازدهم چه قبل از کرونا و چه در دوران پسا کرونا بر خلاف وعده ها و شعارهای رنگارنگ هیچگونه برنامه مدونی برای این قشر فرهیخته و تاثیرگذار نداشته و ندارد و به قول های خود عمل نکرده است. انشاالله با یاری خداوند و حضور مردم به خصوص هنرمندان گرانمایه در پای صندوق های رای و انتخاب دولت مردمی ایران قوی و رای دادن به جناب آقای سید ابراهیم رئیسی این مشکلات برطرف و با برنامه مدون و از پیش نوشته ای که ایشان در حیطه فرهنگ و هنر و معیشت هنرمندان در کشور دارند ان شاالله شاهد برگشت امید به اصحاب فرهنگ و هنر باشیم که نتیجه آن انجام فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری و درنهایت تاثیر گذاری مثبت آنها بر عموم مردم باشیم انشاالله….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 7 =