منو

۱۷ مدیر و کارمند‌ در استان کرمان به دادسرا معرفی شدند

از ابتدای سال جاری ۱۷ نفر از مدیران و کارکنان دستگاه‌های دولتی استان کرمان به اتهام فساد مالی به دادسرا معرفی شدند.

۰۸ شهریور ۱۴۰۰

 

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم، فساد اداری که از مصادیق بارز آن می‌توان به اختلاس و رشوه‌خواری اشاره کرد از جمله مسائل اجتماعی است که گریبانگیر بسیاری از جوامع بشری است؛ پدیده ‏ای سازمانی است که روند توسعه کشورها را به طور چشمگیری با چالش مواجه کرده و موجب شکل‏گیری مشکلات و بحران ‏های اساسی در سراسر جامعه می‌شود.

فساد، نقض قوانین موجود برای تأمین منافع و سود شخصی است که مانند یک بیماری سرطان گونه، بی‌رحمانه از یک سازمان به سازمان دیگر و از یک نهاد به نهاد دیگر سرایت می‌کند، بطوری که تمام نهادهای موجود را تحلیل برده تا جایی که منجر به فروپاشی سیستم سیاسی حاکم شود.

امروزه با روشن‌تر شدن ابعاد موضوع در حوزه‌های جامعه شناسی هم به این مسئله توجهی خاص می‌شود به نظر می‌رسد شناخت درست‌تر نسبت به مسئله نیز از همین بعد جامعه شناختی‌اش بایستی صورت گیرد و طبعاً راه حل‌هایی که از این پس ارائه خواهد شد درست تر و ریشه ای تر و به واقعیت نزدیک تر خواهد بود.

این معضل تا بدانجا گستردگی و شیوع داشته که سازمان‌های بین‌المللی چون سازمان ملل نیز برای حل این مشکل دست به کار شده و به کوشش‌هایی جهت حل این مسئله در داخل کشورها و حتی در داخل خود سازمان ملل دست زده است.

اگر چه جامعه ایران، جامعه‌ای توأم با گرایش‌های مذهبی و ملی است که همه آنها فساد را پدیده‌ای زشت شناخته‌اند و همواره تاکید بر مبارزه با آن کرده‌اند، با این حال شاهد این هستیم که شیوع فساد در جامعه مسیر بسیاری از پیشرفت‌های اجتماعی و ملی را بسته و هزینه‌های هنگفتی را بر دوش کشور و در نهایت مردم گذاشته است که یکی از مهمترین آنها در بعد کلان، افزایش فاصله طبقاتی میان طبقات اجتماعی غنی و فقیر است.

معرفی 17 نفر از مدیران و کارکنان دستگاه‌های دولتی در استان کرمان به دادسرا

سازمان بازرسی کل کشور ظهر امروز از معرفی 17 نفر از مدیران و کارکنان دستگاه‌های دولتی در استان کرمان به دادسرا از ابتدای سال جاری خبر داد.

براساس این خبر؛ در راستای اقدامات بازرسی کل استان در راستای مبارزه با فساد از بدو سال 1400 تاکنون در مجموع تعداد 17 نفر از مدیران و کارکنان دستگاه‌های دولتی به اتهام فساد مالی (اختلاس، ارتشاء و تحصیل مال از طریق نامشروع) با ارسال گزارش به دادسرا معرفی و بازداشت شده‌اند و مجموع سوء استفاده مالی این افراد نیز مبلغ 280 میلیارد ریال بوده است.

با پیگیری این بازرسی کل و قضات رسیدگی کننده به پرونده‌ها، از مجموع مبالغ مذکور در سال جاری، در مجموع، مبلغی در حدود 35 میلیارد ریال به خزانه دولت برگشت داده شده است.

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی

البته پیش از این نیز یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان 31 خرداد ماه سال جاری از معرفی 140 متهم توسط اداره کل بازرسی استان کرمان در ارتباط با مفاسد اقتصادی به محاکم قضایی در سال گذشته خبر داده و اظهار داشت: مقابله با مفاسد اقتصادی و رفع موانع تولید جزو اولویت‌های دستگاه قضایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه مبارزه با فساد در درون و خارج از قوه قضائیه با یک نگاه انجام می‌شود تصریح کرد: هیچ تفاوتی در برخورد با مفسدین وجود ندارد و برخورد با مفاسد اقتصادی و اداری از اولویت‌های دستگاه قضایی در کشور و استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 28 فقره پرونده مفاسد اقتصادی در دادگستری استان کرمان تشکیل شده عنوان کرد: 62 نفر از مدیران ارشد، معاونین اداره کل و کارشناسان ادارات تحت تعقیب قرار گرفتند.

موحد با بیان اینکه اتهام آنها اختلاس، ارتشاء، پولشویی و نظیر آنها است افزود: 14 نفر از کارکنان وابسته به دستگاه قضایی از جمله در پزشکی قانونی سیرجان و ثبت اسناد ماهان برای آنها پرونده تخلف تشکیل و از دستگاه قضایی منفک شدند.

متهمان اختلاس میلیارد ریالی شهرداری ماهان دستگیر شدند

احمد آبیار مدیر‌کل بازرسی استان کرمان نیز 14 فروردین ماه سال جاری از دستگیری متهمان اختلاس 4میلیارد ریالی شهرداری ماهان خبر داده و اظهار داشت: در بررسی عملکرد شهرداری ماهان مشخص شد مسئول فنی این شهرداری با تبانی با یکی از مهندسان ناظر و جعل فیش‌های دایره درآمد شهرداری، وجوه فیش‌ها را به حساب شخصی خود واریز می‌کردند.

مدیر‌کل بازرسی استان کرمان افزو‌د: تاکنون بیش از 4 میلیارد ریال از وجوه اختلاس شده کشف و 2 میلیارد و 170 میلیون ریال به حساب شهرداری برگردانده شده است.

وی با بیان اینکه متهمان توسط دادسرای عمومی و انقلاب کرمان بازداشت شده‌اند گفت: از دادستان و بازپرس پرونده کشف اختلاس در شهرداری ماهان تشکر می‌کنم.

کارشناس جهاد کشاورزی استان کرمان به اتهام اخذ رشوه میلیاردی دستگیر شد

آبیار مدیر‌کل بازرسی استان کرمان 15 فروردین سال جاری و به فاصله یک روز بعد از دستگیری کارشناس جهاد کشاورزی استان کرمان به اتهام اخذ رشوه 9 میلیاردی خبر داد و گفت: بررسی دستگاه‌های اجرایی استان و عملکرد آنها در دستور کار سیستم نظارتی بازرسی استان است و در برخورد با متخلفین هیچ مماشاتی نداریم.

بازرس کل استان کرمان افزود: در بررسی عملکرد معاونت صنایع غایی تبدیلی جهاد کشاورزی استان کرمان مشخص شد یکی از کارشناسان با فریب متقاضیان بیش از 9 میلیارد ریال از آنها رشوه دریافت کرده است.

آبیار خاطر‌نشان کرد: این کارشناس که ظرف مدت 4 سال به رشوه‌گیری از مراجعه‌کنندگان اقدام کرده است با پیگیری قاطع دادسرا و دستور بازپرس پرونده و همچنین اقدام جدی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان کرمان دستگیر و بازداشت شد با پیگیری قاطع دادسرا و دستور بازپرس پرونده و اقدام جدی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی استان ، متهم مذکور دستگیر و بازداشت شده است.

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده معاون اداره کل جهاد کشاورزی استان کرمان به جرم اختلاس در زمین‌های دولتی گفت: با پیگیری جدی بازپرس پرونده و پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان این متهم زمینی که به‌صورت غیر قانونی به نام مادر خانمش انتقال داده بود و نزدیک به 20 میلیارد تومان ارزش داشت به جهاد کشاورزی استان برگردانده است.

این معاون با تبانی و همکاری اعضای کمیسیون معاملات جهاد کشاورزی یک قطعه از زمین‌های دولتی که ارزش واقعی آن طبق نظر هیئت کارشناسی نزدیک به 20 میلیارد تومان بوده را با تهیه اسناد صوری با قیمت 9 میلیارد تومان به نام مادر خانمش انتقال داده است.

در خبر دستگیری این فرد که توسط روابط عمومی اداره کل بازرسی استان کرمان در تاریخ 4 اسفند سال 1399 منتشر شد متهم با مشارکت بعضی مدیران جهاد کشاورزی مقدار قابل توجهی از وجوه دولتی را اختلاس کرده که تاکنون نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون ریال آن کشف شده است.

اختلاس 120 میلیاردی بیمارستان باهنر کرمان / متهم در این پرونده دستگیر شدند

مدیر‌کل بازرسی استان کرمان 8 اردیبهشت سال جاری نیز اختلاس 120 میلیاردی بیمارستان باهنر کرمان پرده برداشت و گفت: در اختلاس بیمارستان شهید باهنر کرمان 6 نفر متهم مشارکت داشتند که هر 6 نفر متهم شناسایی، دستگیر و بازداشت شده‌اند.

وی با بیان اینکه متهم اصلی پرونده باند اختلاس بیمارستان مسئول امور مالی بیمارستان است گفت: از اقدامات قاطع بازپرس پرونده و پیگیری مجدانه نیروهای پلیس امنیت اقتصادی نیروی انتظامی استان کرمان در شناسایی، دستگیری متهمین و استرداد وجوه مورد اختلاس تشکر می‌کنم.

بازرس کل استان کرمان همچنین از همکاری بسیار خوب مسئولین دانشگاه علوم پزشکی کرمان در کشف اختلاس قدردانی کرد و افزود: کشف این اختلاس در بیمارستان شهید باهنر با همکاری دکتر رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مقدری معاون نیروی انسانی دانشگاه بوده که با هیئت بازرسی همکاری بسیار خوبی داشته‌اند.

وی میزان وجوه مورد اختلاس پرونده را 120 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: از این مبلغ تاکنون 70 میلیارد ریال آن به حساب‌های بیمارستان شهید باهنر برگشت داده شده است.

شهردار استان کرمان به اتهام اختلاس و دریافت رشوه بازداشت شدند

آبیار 12 اردیبهشت ماه جاری نیز با اشاره به بازداشت دو شهردار استان کرمان به اتهام اختلاس و دریافت رشوه اظهار داشت: شهردار ماهان و شهردار سابق کیانشهر کوهبنان به علت مشارکت در اختلاس و دریافت رشوه بازداشت شدند.

وی در تشریح جزئیات این خبر بیان کرد: شهردار ماهان با تبانی با بعضی از پیمانکاران وجوه شهرداری را مورد اختلاس قرار داده و از پیمانکاران رشوه دریافت می‌کرده است.

بازرس کل استان کرمان با بیان اینکه شهردار سابق کیانشهر کوهبنان نیز به دلیل اختلاس و دریافت رشوه توسط دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان کوهبنان بازداشت شد افزود: شهردار سابق کیانشهر با تبانی در معاملات دولتی تعدادی از اراضی شهرداری را به بستگان خود واگذار کرده بود.

وی با اشاره به اینکه شهردار سابق کیانشهر از طریق این افراد پول زمین‌ها را شخصاً دریافت می‌کرده است گفت: وی همچنین از پیمانکار شهرداری نیز رشوه دریافت کرده و با تبانی با پیمانکار بالغ بر پنج میلیارد ریال از وجوه شهرداری را اختلاس کرده است.

فروردین ماه امسال نیز در بررسی عملکرد شهرداری ماهان مشخص شد مسئول فنی این شهرداری با تبانی با یکی از مهندسان ناظر و جعل فیش‌های دایره درآمد شهرداری، وجوه فیش‌ها را به حساب شخصی خود واریز می‌کردند که متهمان توسط دادسرای عمومی و انقلاب کرمان بازداشت شده و بیش از 4 میلیارد ریال از وجوه اختلاس شده کشف و 2 میلیارد و 170 میلیون ریال به حساب شهرداری برگردانده شد.

شهردار ماهان مجدداً دستگیر شد/ بازداشت ناظر نوسازی مدارس استان کرمان

بازرس‌کل استان کرمان 20 تیرماه سال جاری با اشاره به بازداشت مجدد شهردار ماهان و یکی از ناظران اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان گفت: جرائم جدیدی از شهردار وقت ماهان کشف شده است که حکایت از سوءاستفاده‌های متعدد مالی در شهرداری ماهان دارد.

وی جرائم فرد مذکور را تبانی در معاملات شهرداری و سوءاستفاده‌های مالی بیان کرد و گفت: این سوءاستفاده‌های مالی باعث ورود ضرر و زیان جبران‌ناپذیری به شهرداری شده است.

بازرس‌کل استان کرمان ادامه داد: با اقدام قاطع دستگاه قضایی، حقوق چپاول‌شده شهرداری از متهم و متهمین اخذ و برای توسعه شهر و رفاه حال مردم ماهان هزینه می‌شود.

وی با تقدیر از بازپرس پرونده و پلیس امنیت اقتصادی استان اعلام کرد: موارد سوء جریان مالی دیگری در دست بررسی است که گزارش آن پس از تکمیل به مرجع قضائی اعلام خواهد شد.

آبیار همچنین از بازداشت یکی از ناظرین پروژه‌های عمرانی اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان خبر داد و اظهار داشت: فرد مذکور در تاریخ سیزدهم تیرماه جاری با دستور بازپرس پرونده بازداشت شده است.

وی با اشاره به جزئیات بیشتر این پرونده گفت: این ناظر بر ساخت برخی از مدارس شهرستان رفسنجان نظارت داشته است و در تحقیقات به‌عمل‌آمده توسط بازرسان بازرسی‌کل استان کرمان مشخص شد که این ناظر در تأیید کارکرد پیمانکاران از آنها رشوه دریافت کرده است.

بازداشت یکی از مدیران کل وابسته به استانداری کرمان به اتهام اختلاس

احمد آبیار 29 تیرماه سال جاری نیز از بازداشت کارمند و یکی از مدیران کل ادارات تابعه استانداری کرمان خبر داد و اظهار داشت: این مدیرکل با سوءاستفاده از موقعیت شغلی جرائم متعددی را مرتکب شده است.

وی با اشاره به جزئیات این جرائم بیان کرد: این مدیرکل با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود جرائمی از جمله اختلاس و اخذ وجه غیرقانونی از مراجعین را مرتکب شده است.

بازرس کل استان کرمان افزود: با پیگیری بازرسان بازرسی کل استان کرمان و دستور بازپرس پرونده این مدیر متخلف به همراه یکی از کارمندان آن اداره کل توسط پلیس امنیت اقتصادی استان دستگیر شدند.

اختلاس و کلاهبرداری در 2 اداره‌کل جنوب استان کرمان/ 7 متهم تحت تعقیب قرار گرفتند

حسین سلامی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت نیز 31 تیرماه جاری با اشاره به اختلاس و کلاهبرداری در دو اداره کل جنوب استان کرمان اظهار داشت: در حال حاضر دو پرونده مجزا در این ارتباط در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت در دست رسیدگی قرار دارد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت با اشاره به جزییات این پرونده‌ها بیان کرد: در پی وصول گزارش سوء جریانات مالی در دو اداره کل صنعت، معدن و تجارت و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان دستور بررسی و انجام تحقیقات مقدماتی صادر شد.

وی از کشف سوء جریان مالی در این دو اداره کل جنوب استان کرمان خبر داد و افزود: هفت متهم در دو پرونده مجزا در دو اداره کل صنعت، معدن و تجارت و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان در این زمینه تحت تعقیب قرار گرفتند.

بازداشت شهردار سابق، مسئول دفتر فنی و رئیس شورای اسلامی یکی از شهر‌های بردسیر

افشین صالحی‌نژاد دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بردسیر نیز 8 شهریور ماه جاری از بازداشت شهردار سابق، مسئول دفتر فنی و رئیس شورای اسلامی یکی از شهر‌های این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: تخلفات صورت گرفته مربوط به یکی از پروژه‌های نیمه تمام در یکی از بخش‌های شهرستان، عدم رعایت ضوابط قانونی در واگذاری اراضی دولتی و عدم رعایت تشریفات قانونی در برگزاری مناقصه پروژه مذکور در سال‌های پیشین بوده است.

وی در تشریح جزئیات این خبر گفت: به دنبال گزارش‌های واصله مبنی بر واگذاری اراضی دولتی و تضییع حقوق بیت المال توسط شهردار و رئیس شورای شهر یکی از شهر‌های شهرستان با ورود دادستانی شهرستان سه متهم اصلی پرونده از جمله شهردار سابق، مسئول دفتر فنی و رئیس شورای شهر یاد شده به دلیل تخلفات صورت گرفته بازداشت شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بردسیر ادامه داد: با ارجاع این پرونده به قاضی شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب بردسیر، بررسی‌های تخصصی انجام شده توسط ایشان و کارشناسان سازمان بازرسی استان تاکنون سه متهم با قرار بازداشت روانه زندان شدند و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه پنج متهم دیگر مرتبط با این پرونده به دادسرا احضار شدند گفت: دستگاه قضایی با دست‌اندازان به اموال و اراضی دولتی و تضییع کنندگان حقوق بیت المال با جدیت تمام مطابق قانون برخورد خواهد کرد.

موارد مطرح شده گوشه‌ای تلاش بازرسی کل استان کرمان، دستگاه قضا و پلیس امنیت اقتصادی استان برای مقابله با مفسدان اقتصادی و کوتاه کردن دست آنها از دامن بیت المال است.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.