منو

تکانه ای که چهره بم را تغییر داد

زلزله ۵ دی ماه ۱۳۸۲ هزاران نفر از مردم شهر بم را زیر آواری از خاک فرو برد تا بازماندگان در سوگ آن ها اسوه صبر شوند.

۰۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش ایستار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،   زلزله‌ای به بزرگی ۶، ۶ ریشتر در عمق ۷.۵ کیلومتری زمین در ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه بامداد ۵دی ماه ۱۳۸۲ به مدت ۱۲ ثانیه گرد مرگ را بر چهره‌ی بم ریخت و خواب هزاران نفر از هموطنان را ابدی کرد.

خبر تلخ بود و کوتاه؛ بم ویران شد.

از شهر پرنشاط بم و ارگ تاریخی آن جز تلی از خاک و ده‌ها هزار کشته و مجروح چیز دیگری باقی نمانده بود.

زلزله خسارات غیرقابل باوری برجای گذاشت. بیش از ۹۰ درصد این شهرستان تخریب شد، اما مردم بم ایستادند؛ محکم و با صلابت، همچون نخل‌های استوارش و تلاش کردند تا با همت بلند خود شهر را از نو بسازند.

باغشهر بم رنگ آبادانی گرفت و توانست با بازسازی ۱۸ ساله از جوانترین شهر‌های کشور به شمار آید در حالی که با سابقه ۲هزار و ۵۰۰ ساله و وجود ارگ قدیم بم یکی از کهن‌ترین شهر‌های دنیا محسوب می‌شود.

امروز و بعد از گذشت ۱۸ سال از آن زلزله ویرانگر، هر چند بم نماد استواری، امید و زندگی است، اما مردم بم فراموش نکردند که در سحرگاه تلخ پنجم دی ماه در آن ۱۲ ثانیه بر این شهر چه گذشت.۱۲ ثانیه‌ای که پس لرزه‌های آن در دل مردم این شهر تمام نمی‌شود.

شاید اگر کسی صبح زلزله ۵ دی ماه را یادش بیاید تصویر تلی از خاک روی ارگ را هیچ گاه فراموش نکند که چگونه در ۱۲ ثانیه ابهت تاریخی این بنای خشتی جهانی فروریخت.

در تمام سال‌های بعد از زلزله اقدامات زیادی برای نجات این بنای تاریخی انجام شد و مدیران زیادی آمدند تاپروژه نجات بخشی ارگ بم را اجرا کنند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.