منو

ایران در یک قدمی چاله جمعیتی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت عنوان کرد: شاخص باروری در کشور ایران اکنون 1.67 درصد است که رسیدن شاخص باروری به کمتر از 1.5 درصد موجب ایجاد چاله جمعیتی می شود که خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود.

۱۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش ایستار دکتر سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین جلسه هم اندیشی و همفکری در راستای فرزند آوری و اقناع تزریق واکسن با اشاره به اینکه اولویت کنونی کشور در کنار مدیریت کرونا، جوان سازی جمعیت است،اذعان کرد:رشد جمعیت در سال های گذشته 0.67 درصد بوده است که شاخص باروری کل در کشور اکنون 1.67 درصد است و رسیدن شاخص باروری به کمتر از 1.5 درصد موجب ایجاد چاله جمعیتی که خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود.

برکاتی افزود:کشورهایی که در چاه جمعیتی افتاده‌اند مانند برخی کشورهای اروپایی دیگر نتوانسته‌اند از آن خارج شوندکه کشور آلمان به مهاجرت پذیری روی آورده و سالانه ۳۰۰ هزار مهاجر می‌پذیرد، ژاپن هم پذیرای مهاجران است. شاخص TFR در این کشورها به زیر ۱.۳ درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت عنوان کرد:کشورها مجبور می‌شوند برای پر کردن چاه جمعیتی سراغ راه‌هایی به جز زاد و ولد بومی خود بروند که خیلی نگران کننده است. در پنج سال گذشته شاخص باروری تمام استان‌های کشور ۲۰ درصد افت داشته است. فقط در سال ۹۹ دو استان رشد منفی نداشته‌اند.

دکتر برکاتی در ادامه گفت: در 10 سال گذشته به طور متوسط سالیانه 2 درصد از جمعیت جوان کشور کاسته شده است، به نحوی که جمعیت جوان از 25 میلیون نفر در بازه زمانی اعلام شده به 20 میلیون نفر رسیده است. جوانان متولد نیمه اول و دوم دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به مرور زمان از سن جوانی که تا ۳۰ سالگی است، خارج شده‌اند. متوسط سن جمعیت کشور که ابتدای انقلاب ۲۲ سال بوده اکنون به ۳۲ سال رسیده است.

وی افزود:با آن جمعیت جوان‌تر انقلاب کردیم و جنگ را مدیریت کردیم الان با جمعیتی که ۱۰ سال مسن‌تر شده است و سه دهه بعدی به بالای ۴۰ سال خواهد رسید، بسیار چالش خواهیم داشت.

برکاتی تاکید کرد: در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۲ درصد از جمعیت جوان کشور کم شده و رشد سالمندی در حالی که رشد جمعیت مان هم اکنون ۰/۶۷ درصد است بیش از ۳.۵ درصد بوده است .در سال ۱۴۳۰ مطابق نقشه جمعیتی سازمان ملل، کشوری خواهیم بود با ۹۵ میلیون جمعیت که نزدیک به ۳۰ میلیون سالمند خواهد داشت.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: در آن زمان نیاز داریم تخت‌های بیمارستانی را ۳ تا ۴ برابر افزایش دهیم، زیرا اکنون ۵۰ تا ۷۰ درصد این تخت ها در اشغال سالمندان هستند.  ۳۰ سال دیگر که ما ۳۰ درصد سالمند داریم، کشورهای اطراف ما بین ۱۰ تا ۳۰ درصد سالمند هستند و پاکستان و عراق به ۳۸۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون جمعیت با کمتر از ۱۰ درصد سالمند می‌رسند.

دکتر برکاتی با اشاره به اینکه دانشمندان اقتصاد که نوبل این رشته را دریافت کرده‌اند بهترین عامل رشد اقتصادی جوامع را رشد نرخ باروری می‌دانند، گفت:  به عنوان مثال هند جزو اقتصادهای بزرگ دنیاست. اقتصاد دان دیگری می گوید با کنترل اقتصاد جمعیت هم کنترل می شود.

وی با بیان اینکه هر انسانی که به دنیا می آید دو تا سه برابر از نبودنش بیشتر سود اقتصادی برای کشورها دارد، عنوان کرد: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در راستای رفع چالش جمعیتی کشور مصوب شده است؛ در این قانون، انسدادهای قانونی برداشته، تسهیل‌گری‌ها و مشوق ها نیز در نظر گرفته شده است تا معضل پیری جمعیت برطرف شود. همین قانون برای حرکت جمعیت به سمت رشد کفایت می کند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: رشد جمعیت نیاز به فرهنگسازی دارد و تحکّم پذیر نیست و ما نمی توانیم به خانواده ها بگوییم چند فرزند داشته باشند. تبیین سیاست های فرزندآوری نیازمند مساعدت و تلاش های همه و استفاده از تمام ظرفیت های رسانه ای در کشور است.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + یازده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.