۰۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۳

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=8477


۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان دچار سرمازدگی شد

رییس جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به کاهش دمای هوا از هفتم فروردین گفت: طی ۲ روز گذشته تاکنون حدود ۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته این شهرستان دچار سرمازدگی شدند.

به گزارش ایستار،عباس حاج عبدالهی بیان کرد : کاهش دما تا اواخر هفته جاری ادامه دارد لذا کشاورزان باید تمهیداتی را به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به درختان به کار گیرند.

وی اظهار داشت: طی دو روز گذشته ۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته منطقه نوق، بخش فردوس، بهرمان و فردوسیه نوق، اسماعیل آباد، حومه غربی و شرقی رفسنجان تحت تأثیر سرمازدگی قرار گرفته و بیشترین آسیب به باغات حوزه فردوسیه نوق و بهرمان وارد شده است.

۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان دچار سرمازدگی شد

حاج عبدالهی ادامه داد: کارشناسان جهاد کشاورزی رفسنجان در حال بررسی ها و برآورد میزان خسارت سرمازدگی به باغ های این شهرستان هستند.

وی ادامه داد: امشب و فرداشب نیز دمای هوا روند کاهشی دارد و احتمال سرمازدگی وجود دارد و کشاورزان باید برای جلوگیری از خسارات احتمالی، تدابیری بیاندیشند و روش‌هایی را در این خصوص بکار بگیرند تا خسارت سرمازدگی کاهش پیدا کند.

وی توصیه کرد: کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی درختان پسته از انجام عملیات شخم و پاکنی درختان در طول دوره باز شدن گل‌ها تا تشکیل میوه خودداری کنند.

حاج عبدالهی افزود: همچنین کشاورزان به حذف علف ‌های هرز و جمع آوری بقایای زنده یا مرده گیاهی از سطح خاک بپردازند و استفاده از شعله های آتش و دود و ماشین های مولد باد هم می تواند در کاهش خسارات سرمازدگی کمک کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از چاهک معکوس و مه پاش هم به منظور ایجاد مه در شب های یخبندان در جلوگیری از خسارت ها موثر است./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + شش =