منو

۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان دچار سرمازدگی شد

رییس جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به کاهش دمای هوا از هفتم فروردین گفت: طی ۲ روز گذشته تاکنون حدود ۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته این شهرستان دچار سرمازدگی شدند.

۰۸ فروردین ۱۴۰۱

به گزارش ایستار،عباس حاج عبدالهی بیان کرد : کاهش دما تا اواخر هفته جاری ادامه دارد لذا کشاورزان باید تمهیداتی را به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به درختان به کار گیرند.

وی اظهار داشت: طی دو روز گذشته ۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته منطقه نوق، بخش فردوس، بهرمان و فردوسیه نوق، اسماعیل آباد، حومه غربی و شرقی رفسنجان تحت تأثیر سرمازدگی قرار گرفته و بیشترین آسیب به باغات حوزه فردوسیه نوق و بهرمان وارد شده است.

۴۰ هزار هکتار از باغ های پسته رفسنجان دچار سرمازدگی شد

حاج عبدالهی ادامه داد: کارشناسان جهاد کشاورزی رفسنجان در حال بررسی ها و برآورد میزان خسارت سرمازدگی به باغ های این شهرستان هستند.

وی ادامه داد: امشب و فرداشب نیز دمای هوا روند کاهشی دارد و احتمال سرمازدگی وجود دارد و کشاورزان باید برای جلوگیری از خسارات احتمالی، تدابیری بیاندیشند و روش‌هایی را در این خصوص بکار بگیرند تا خسارت سرمازدگی کاهش پیدا کند.

وی توصیه کرد: کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی درختان پسته از انجام عملیات شخم و پاکنی درختان در طول دوره باز شدن گل‌ها تا تشکیل میوه خودداری کنند.

حاج عبدالهی افزود: همچنین کشاورزان به حذف علف ‌های هرز و جمع آوری بقایای زنده یا مرده گیاهی از سطح خاک بپردازند و استفاده از شعله های آتش و دود و ماشین های مولد باد هم می تواند در کاهش خسارات سرمازدگی کمک کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از چاهک معکوس و مه پاش هم به منظور ایجاد مه در شب های یخبندان در جلوگیری از خسارت ها موثر است./ایرنا


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 6 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.