۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=8695


راه‌اندازی ۶ دفتر ثبت ملی آثار در کرمان/وجود ۷۰۰ اثر ملی در استان

مدیر‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان از راه‌اندازی ۶ دفتر ثبت ملی آثار در این استان با توجه به تعدد آثار در حوزه‌های منقول و غیرمنقول، طبیعی و ناملموس خبر داد.

به گزارش ایستار، فریدون فعالی اظهار کرد: این دفاتر در منطقه شمال (کوهبنان، زرند و راور)، منطقه جنوب (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه‌گنج و فاریاب)، منطقه شرق (بم، نرماشیر، فهرج و ریگان) و منطقه شمال غرب(رفسنجان، انار و شهربابک) و منطقه غرب (سیرجان، رابر، بافت و ارزوییه) و منطقه کرمان راه‌اندازی شده است.

مدیر‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان افزود: با توجه به تعدد آثار در حوزه‌های مختلف آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی- فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیای تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین‌های معنوی و فرهنگی، آوا‌ها و مهارت‌ها و شیوه‌های پخت غذا‌های سنتی و…) راه‌اندازی دفاتر مذکور در سطح استان از ضروریات است.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان‌ها و پهناوری جغرافیایی استان کرمان وجود تنها یک حوزه در کرمان برای ثبت ملی آثار تاریخی کافی نیست و لازم است هر حوزه به صورت جداگانه آثار تاریخی حائر شرایط را شناسایی و مورد بررسی قرار دهد و سپس پرونده آنها به مرکز استان کرمان ارسال شود.

فعالی ادامه داد: آثار ارسالی به دفتر منطقه کرمان مورد مطالعه و بررسی دوباره قرار خواهند گرفت و در نهایت به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال می‌شوند.

مدیر‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان به تشکیل شورای ثبت آثار در این استان اشاره کرد و گفت: برای ثبت آثار واجد شرایط این استان از اعضای شورای ملی ثبت برای حضور در کرمان دعوت به عمل خواهیم آورد.

وی به وجود ۷ اثر جهانی، ۷۰۰ اثر ملی و ۷ هزار اثر شناخته شده در این استان تاکید کرد و افزود: باید نهضت ثبت آثار در این استان به‌وجود آید و این استان به عنوان پایتخت آثار ثبت شده معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 6 =