۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۱

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=9710


بی تدبیری آب منطقه ای در پر کردن قنات احمد آباد

این روزها خبر می رسد که اداره آبیاری در اقدامی عجیب اقدام به پر کردن یک قنات در منطقه احمدآباد نموده است بر اساس کدام قانون و یا مصلحتی چاه های این قنات خشک شده است ؟

تارنمای خبری ایستار/ قنات قدیمی ترین تکنولوژی انتقال و استحصال آب در ایران و جهان است. با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد ابزارهایی برای حفر چاه های عمیق، عملا در عمده مناطق کشور قنات ها به فراموشی سپرده شد و تعداد اندکی قنات فعال در کشور وجود دارد.

کاهش سطح آب زیرزمینی در اثر برداشت بی رویه آب از چاه ها نیز تاثیر بسزایی در این فرآیند داشته است. اما در مناطقی که قنات ها همچنان آب دارند، لزوم لایروبی و احیاء آنها بر کسی پوشیده نیست.

در شهرستان رفسنجان نیز در مجموع چندین قنات فعال وجود دارد اما این روزها خبر می رسد که اداره آبیاری در اقدامی عجیب اقدام به پر کردن یک قنات در منطقه احمدآباد نموده است

ظاهرا قضیه از این قرار است که این قنات در سال های متمادی خشک یا کم آب شده بوده و در سال 1390، اداره آبیاری مجوز حفر یک چاه را به آب بران این قنات می دهد.

با برداشت آب از چاه، قنات کاملا خشک شده بوده است که لزومی به پر کردن قنات نمی باشد. آنچه که توسط مالکین بیان می شود این است که در سال هایی که بارندگی زیاد بوده، قنات نیز برای مدتی آب داشته و سپس خشک می شده و در سال های کم بارش تقریبا خشک بوده یا در حد 1 یا 2 لیتر آب داشته که می توانسته به مصارف دام و پرندگان برسد.

حال سوالی که مطرح می گردد این است که بر اساس کدام قانون و یا مصلحتی چاه های میله این قنات در روزهای گذشته پر شده است. آیا راهکار بهتری نمی توانست اندیشیده شود که نه اضافه برداشتی وجود داشته باشد و نه قنات از بین برود؟

حفظ و احیاء قنات ها به عنوان یک سیستم آبرسانی که وابستگی کامل به بارش دارد امری است که بر هیچ کس پوشیده نیست. لذا این اقدام اگر خلاف قانون نباشد نیز یک بد سلیقگی فاحش است. بدیهی است ایستار آمادگی دارد تا پاسخ مسئولین را در این زمینه منتشر نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 2 =