۱۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=9793


آزادسازی ۳۵۸ زندانی با پابند الکترونیکی در استان کرمان

مدیرکل زندان های استان کرمان گفت: در مجازات جایگزین حبس و پابند الکترونیکی در استان طی یک سال گذشته جهش خوبی داشته‌ایم و ۳۵۸ زندانی با پابند تحت مراقبت هستند و زندگی خود را در محدوده مشخص‌شده ادامه می‌دهند و برای استفاده از ۲۲۰ پابند نیز در انتظار احکام هستیم.

به گزارش ایستار، سید مجتبی حسینی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اصلاح و تربیت مجرمان بر عهده سازمان زندان‌هاست و در این راستا برنامه‌های فرهنگی، تربیتی، آموزشی، فنی و حرفه‌ای و تحصیلی را دنبال می‌کنیم.

وی از ارائه خدمات در بخش‌های بهداشت و درمان، مددکاری و حمایت از خانواده از سوی سازمان زندان‌ها خبر داد و مراقبت بعد از خروج را از دیگر اقدامات برشمرد.

مدیرکل زندان های استان کرمان عنوان کرد: به برکت نظام برای همه زندانیان با هر جرمی برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است و ظرفیت‌های خوبی برای آموزش مددجویان وجود دارد.

حسینی با اشاره به اینکه اشتغال و حرفه‌آموزی نخستین اولویت سازمان زندان‌ها در سال جاری است، بیان داشت: توانمندسازی زندانیان، کمک به خانواده‌ها و پر کردن اوقات فراغت ازجمله اهداف ذکر کرد.

وی ادامه داد: استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی، خیران و کارآفرینان برای ایجاد کارگاه‌های اشتغال برای زندانیان و خانواده آنها، تهیه مواد اولیه صنایع‌دستی و شناسایی، ظرفیت و استعداد مددجویان دنبال می‌شود.

حسینی ابراز داشت: یکی از دلایلی که زندانی برگشت به زندان دارد به علت نداشتن شغل و اعتبار اجتماعی است بنابراین توانمندسازی زندانیان و اشتغال آنها را به‌طور جدی پیگیری می‌کنیم و در این زمینه نیاز است، تعامل و همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی در کنار ما قرار گیرند.

وی یادآور شد: تفاهمنامه‌های همکاری بین اداره کل زندان‌های استان کرمان با فنی و حرفه‌ای، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی برای توانمدسازی زندانیان موثر و مفید بوده است.

مدیرکل زندان های استان کرمان خاطرنشان کرد: طی سال گذشته ۶۰ رشته آموزشی فنی و حرفه‌ای در قالب ۲۴۰ دوره آموزشی در زندان‌های استان کرمان برگزار شده است و ۴ هزار و ۸۷۳ مددجو در دوره‌های مذکور شرکت کرده‌اند و ۳ هزار و ۲۰۰ نفر هم در آزمون‌ها قبول شده‌اند.

حسینی اظهار داشت: بعضی از زندانیان حین برگزاری دوره‌ها آزاد شده‌اند و این افراد می‌توانند در مراکز آموزشی توسط نهادهای همکار شرکت کنند و در گواهینامه‌ها اسمی از زندان یا نام زندانی به‌کار گرفته نشده است و فرد می‌تواند بدون اینکه انگ زندانی به پیشانی‌اش بخورد از گواهینامه خود استفاده کند.

وی تصریح کرد: از مددجویان در بخش‌های مختلف زندان استفاده می‌کنیم و به آنها مسؤولیت می‌دهیم و اشتغال زندان شامل اشتغال کارگاهی، اعزام به کار و اشتغال نشسته است و دستمزد را به‌میزان نوع کار و تناسب کارکرد دریافت می‌کنندو

حسینی ادامه داد: افرادی که شاغل نشسته هستند، نمی‌توانند در کارگاه حضور پیدا کنند و یا اعزام شوند و در اتاق و خوابگاه خود اقدام به‌کار می‌کنند.

وی از تقسیم زندانیان به کارگر ساده، ماهر و نیمه‌ماهر خبر داد و ابراز داشت: ۵۰ درصد حقوق برای سرپرست خانواده مددجویان و ۵۰ درصد هم برای خودشان است.

مدیرکل زندان‌های استان کرمان بیان کرد: ۹۱ کارگاه در زندان‌های سراسر استان کرمان دایر است و یک‌هزار و ۲۰۰ زندانی اشتغال نشسته دارند و حقوق زندانیان از دو بخش بنیاد تعاون و انجمن حمایت از زندانیان پرداخت می‌شود.

حسینی یادآور شد: ۹ میلیارد تومان حقوق طی سال گذشته به حساب خانواده و مددجویان واریز شده است و این رقم در سه ماهه سال جاری برابر با بیش از دو میلیارد تومان بوده است.

وی اظهار داشت: اعطای تسهیلات با کارمزد دو یا سه درصد برای افرادی اختصاص می‌یابد که برای زندانیان ایجاد اشتغال می‌کنند و ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای اشتغال ۱۰۰ مددجو وام پرداخت کردیم.

مدیرکل زندان های استان کرمان اضافه کرد: طی سال جاری نیز در برش استانی برای کرمان ۲۲ میلیارد تومان و ۴۰۰ میلیون تومان به کارآفرینان و ۴ میلیارد تومان برای زندانیان آزاد شده در نظر گرفته شده است.

حسینی از تحصیل ۱۲ نفر مددجو در مقاطع عالی تحصیلی خبر داد و بیان داشت: آموزش‌های رسمی و غیررسمی را در اداره کل زندان‌های استان کرمان دنبال می‌کنیم و زیرپوشش قرار دادن زندانیان بی‌سواد و کم‌سواد، برگزاری دوره‌های اول و دوم متوسط در مدارس زندان‌ها با هدایت آموزش و پرورش را داریم.

وی ابراز داشت: آموزش برنامه‌های قرآنی برای مددجویان تاثیرگذار و آرامش‌بخش است و مورد استقبال زیاد آنها قرار می‌گیرد و ۴ هزار و ۹۳۰ نفر در دوره‌های عمومی و مسابقات قرآنی شرکت کرده‌اند.

حسینی از حضور ۳۹ روحانی و ۲۵ مربی در زندان‌های کرمان سخن به‌میان آورد و ابراز کرد: از اداره کل ورزش و جوانان تقدیر می‌کنم که برای اعزام مربی و داور ما را همراهی می‌کنند و طی سال گذشته رتبه سوم مسابقات کشوری زورخانه‌ای را به‌دست آوردیم.

وی عنوان کرد: طی سال گذشته ۲۴۴ زندانی توسط انجمن حمایت از زندانیان نیازمند آزاد شده‌اند و کمیته امداد امام نیز بخشی از خانواده زندانیان را زیرپوشش قرار داده و ۳۴ هزار و ۹۶۱ مورد حمایت نقدی و غیرنقدی توسط انجمن حمایت از زندانیان طی سال گذشته صورت گرفته است.

مدیرکل زندان‌های استان کرمان ابراز داشت: ۳۲۷ زندانی با کمک ستاد دیه با مبلغی برابر با ۲۰ میلیارد و ۱۷۳ میلیون تومان آزاد شده‌اند و ۲۵ جشن گلریزان در سال گذشته و ۲۶ جشن نیز در ماه مبارک سال جاری برگزار کردیم.

حسینی بیان داشت: ۱۳ زندانی به جرم قتل باید قصاص می‌شدند که با تلاش‌های صورت‌گرفته موفق به کسب رضایت شدیم و آنها از طناب دار رهایی یافتند.

وی ادامه داد: ۹۷۶ نفر آزادی مشروط، ۷۷۶ نفر تعلیق مجازات، ۹۱۰ نفر آزادی با گذشت شاکی داشته‌ایم و ۸۷۰ نفر از زندانیان مشمول عفو و ۷ هزار و ۵۶۲ نفر مشمول مرخصی شدند.

حسینی خاطرنشان کرد: دادرسی الکترونیک در دوران شیوع کرونا آغاز شد و ۸۴ درصد زندانیان از این طریق محاکمه می‌شوند و نیاز به حضور فیزیکی نیست.

وی اظهار داشت: مجازات جایگزین حبس و پابند الکترونیکی در استان طی یک سال گذشته جهش خوبی داشته‌ایم و ۳۵۸ زندانی با پابند تحت مراقبت هستند و زندگی خود را در محدوده مشخص‌شده ادامه می‌دهند و برای استفاده از ۲۲۰ پابند نیز در انتظار احکام هستیم.

حسینی با اشاره به اینکه جرم ۶۲ درصد زندانیان استان کرمان مربوط به موادمخدر است، تصریح کرد: سرقت، اعمال منافی عفت و اخلاق و محکومیت مالی در رده‌های بعدی قرار دارند و ۲۰۰ نفر به‌علت محکومیت مالی در زندان‌های استان کرمان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =