1399/04/07-15:12

آمادگی صنایع مس باهنر برای ضرب سکه‌های جدید بعد از حذف ۴ صفر

مدیرعامل صنایع مس باهنر با بیان اینکه اگربخواهیم سکه ۱۰۰۰تومنی و ۱۰هزارتومانی را ضرب کنیم پیشنهاد شده سکه در هسته فولادی تولید شود، گفت:در حال حاضر اگر حذف ۴ صفر به تصویب برسد ما آمادگی خاص را برای آبکاری سکه داریم.

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم، مجید ضیایی شرکت صنایع مس باهنر در روند بازدید مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین به همراه تعدادی از مدیران شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ با اعلام اینکه این شرکت به عنوان صنایع جانبی مس است، اظهارداشت:  در این مجموعه ۶ کارخانه  تولیدات متنوعی از جمله لوله و مقاطع آلیاژی برنج و مسی که برای مصارف مختلف کارآیی تولید می‌کنند.  علی  رغم اینکه بحث کرونا در کشور به وجود آمد در سه ماه رشد تولید۱۵درصدی را تجربه کرده ایم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این ۱۸۰درصد رشد ریالی صادراتی هم در این مجموعه  اتفاق افتاده است. به اعتقاد بنده مانند مجتمع شهید باهنر از نظر بزرگی در کشور نیست.در بحث مواد اولیه در کشور کمبود نداریم اما در مقاطعی در گذشته در تأمین کاتد مشکل داشتیم.

مدیرعامل صنایع مس باهنر اضافه کرد: سود شرکت مس باهنر ۲۸۶ درصد افزایش داشته و فروش ۱۵درصد و در بخش ریالی هم فروش بیش از ۳۴درصد افزایش داشته است.

به اعتقاد ضیایی، اگر تقاضا در بازار افزایش پیدا کند و بخش مسکن رونق داشته باشد حجم تولید ما افزایش بیشتری هم خواهد یافت. ۷۰درصد وزن یک پکیج مس و برنج است که از شرکت ما تولید می شود. کرونا و کمبود تقاضا باعث شد این صنعت تا حدودی با رکود همراه باشد.

وی اضافه کرد: عمده افزایش تولید در زمینه صادرات بوده است. رونق بخش مسکن می تواند بخش عمده ای ازبازار ما را رونق دهد. البته علی رغم اینکه مرزها به خاطر کرونا بسته بود. برای ترکیه به صورت دریایی ۴۵روزه و قطار ۲هفته ای کالا ارسال کردیم و با وجود سختی ها به دنبال جهش تولید هستیم.

 ضیایی در خصوص قیمت تمام شده کالاهای صادراتی این شرکت، گفت: در صادرات قیمت تمام شده ما به همان بهای قیمت داخلی است. قیمت صادراتی را ارزان تر نمی‌دهیم. قیمت محصولات داخلی با توجه به اینکه با نرخ بورس لندن و کاتد است به صورت هفتگی تعیین می شود و نمی توان گفت چقدر و چگونه است بلکه به صورت هفتگی است. مبنا اول بورس لندن و نرخ دلار است که شرکت ملی مس به ما می فروشد.  البته باید این نکته را عنوان کنم که ما تنها شرکتی بودیم که نرخ محصولات را ۲۵ اردیبهشت تغییر دادیم؛ در صورتی که شورای عالی کار فرودین ماه حقوق را تعیین کرد.

آمادگی صنایع مس باهنر برای ضرب سکه‌های جدید بعد از حذف ۴ صفر

وی در رابطه با ضرب سکه در این واحد صنعتی به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: سال‌های سال است که سکه ضرب و بعد از ۱۰ سال ذوب وفرآوری از بازار جمع می شود. ما در این مجموعه پولک سکه را تولید می کنیم.  در برنامه ای که بانک مرکزی اخیراً‌  در حذف ۴ صفر اعلام کرده  اگربخواهیم سکه ۱۰۰۰تومنی و ۱۰هزارتومانی را ضرب کنیم پیشنهاد شده سکه در هسته فولادی تولید شود.

مدیرعامل صنایع مس باهنراضافه کرد: سکه‌ها ترکیبی از مس و نیکل هستند که قیمت آنها  15برابر فولاد است. بر همین اساس پیشنهاد شده هسته سکه را از فولادی بگیرند که یک ۱۵ فولاد شود. این باعث می شود ۲۰تا۳۰سال این سکه بماند و اگر آن را ذوب کنند ارزش نداشته و ترکیب خوبی تولید نشود.  و مشغول اجرای زیر ساخت های آن هستیم. در حال حاضر اگر این حذف ۴ صفر به تصویب برسد ما آمادگی خاص را برای آبکاری سکه داریم به نظر می رسد در صورت تصویب این موضوع کشور ۳۰سال از ضرب سکه دور است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.