۰۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1013


ایران دومین کشور اجراکننده طرح پلاسمادرمانی بیماران کووید۱۹ در جهان

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌که ایران پس از چین، دومین کشوری بود که روش پلاسمادرمانی را آغاز کرد، گفت: همین امر سبب شده پژوهش‌های موسسه طب انتقال خون ایران از مراجع اصلی تحقیقات بعدی باشد.

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم؛ نخستین جلسه هیئت امنای موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون در سال 1399 با حضور نمایندگانی از هیئت امنای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران برگزار شد.

در این جلسه دکتر پیمان عشقی، مدیرعامل و سرپرست موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و دکتر مهتاب مقصودلو؛ معاون آموزشی و پژوهشی موسسه و نمایندگانی از هیئت امنای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه دکتر عشقی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های سازمان و موسسه در رابطه با پژوهش‌های مرتبط و عملکرد مراکز جمع آوری پلاسمای کووید-19 از بهبود یافتگان این بیماری پرداخت و ضمن تاکید بر تاثیر پلاسما درمانی در بهبود بیماران مبتلا به کووید-19 طبق یافته‌های بین المللی و مقالات شواهد محور گفت: این برنامه نخست یک طرح پژوهشی بود اما به یک برنامه درمانی وخدمت رسانی ملی برای مقابله با ویروس کرونا بدل شد و اکنون این طرح به قدری گسترده و بزرگ شده است که نیازمند حمایت‌های دولت است.

عشقی با تاکید بر اهمیت و مرجعیت تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر پلاسمای دریافتی از بهبود یافتگان کووید 19 گفت: ایران دومین کشوری بود که بعد از چین این روش درمانی را آغاز کرد و آمریکا 10 روز پس از ایران این شیوه را آغاز کرد و همین موضوع سبب شده است که پژوهش‌های موسسه در این رابطه از مراجع اصلی تحقیقات بعدی باشد.

وی همچنین از انجام 12 طرح پژوهشی مرتبط با کرونا از ابتدای شیوع تاکنون خبر داد.

در بخش دیگر این جلسه موضوع ادغام موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون و سازمان مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه گزارشی از اقدامات دبیرخانه موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون و پیشنهادهای موسسه نیز ارائه شد.

بنابر اعلام وبدا، بنابراین گزارش پیشنهادهای مشترک دبیرخانه هیئت‌‌های امنای مجامع و شوراهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در ادامه در راستای اجرای ماده 24، آیین نامه داخلی هیئت امنای موسسه مرور شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 4 =