منو

۹۰ درصد ساختمان‌های استان کرمان شرایط حضور سالمندان را ندارد

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان کرمان گفت: شهرها برای حضور سالمندان و کم‌توانان مناسب‌سازی نشده و ۹۰ درصد ساختمان‌های ما شرایط حضور این افراد را ندارد.

۰۹ تیر ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم علیرضا گلستانی عصر امروز در نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان اینکه در دوره جدید هیئت مدیره حدود یکسال و نیم است که فعالیت می‌کنیم و کمتر پیش آمده تا فعالیت‌های نظام مهندسی ساختمان استان کرمان رسانه‌ای شود اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سازمانی جوان است که مستقل از دولت فعالیت می‌کند و بودجه دولتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه تامین بودجه سازمان از فعالیت‌های داخل سازمانی انجام می‌شود گفت: در سازمان بر اساس قانون وظایف مهندسین ساختمان، ناظران ساختمان، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مشخص شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با عنوان اینکه 22 مبحث مقررات ملی ساختمان تدوین شده است که متاسفانه قانون نظام مهندسی به‌طور کامل اجرا نمی‌شود افزود: در بخش بهینه‌سازی مصرف انرژی خیلی از ‌قسمت‌های قانون مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان در هفت سال اخیر دو مرتبه رتبه اول رعایت مقررات ملی ساختمان را در کشور کسب کرده است گفت: بعد از زلزله بم رعایت مقررات ملی ساختمان در بحث اسکلت بسیار جدی گرفته می‌شود و می‌توان گفت زلزله یک نعمت بود.

گلستانی با بیان اینکه نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی انجام می‌شود و در تنظیم روابط منافع عامه دیده می‌شود و به منافع صرف اعضای سازمان توجه نمی‌کنیم افزود: اعتقاد داریم وقتی منافع عمومی دیده شود منافع خصوصی نیز دیده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از نظارت افراد فاقد صلاحیت در صنعت ساختمان را با جدیت پیگیری می‌کنیم گفت: متاسفانه همه به خودشان اجازه می‌دهند ساختمان سازی کنند در حالیکه این کار بسیار تخصصی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان اینکه فرآیندهایی تعریف شده تا از مداخله افراد فاقد تخصص در صنعت ساختمان جلوگیری شود افزود: در صنعت ساختمان کرمان در سازه خوب عمل کردیم و در سال‌های اخیر در بحث معماری ساختمان نیز توجه می‌شود و مردم آن را مهم می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه هنوز در بخش تاسیسات ساختمانی در استان کرمان ضعف داریم گفت: تاسیسات یکی از مهمترین بخش‌های یک ساختمان است چرا که تاسیسات استاندارد هم بهره‌وری را بالا می‌برد و هم باعث طولانی شدن عمر ساختمان می‌شود.

گلستانی با بیان اینکه صلاحیت افراد توسط وزارت راه و شهرسازی داده می‌شود و نظام مهندسی ساختمان تعیین کننده صلاحیت افراد برای ساختمان سازی نیست افزود: در بحث تفکیک آپارتمان‌ها و نقشه‌های تفکیکی توسط نظام مهندسی ساختمان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسی‌های آسانسورها توسط اداره استاندارد انجام می‌شود و هنوز به سازمان نظام مهندسی ساختمان واگذار نشده است گفت: حفظ حقوق شهری می‌گوید حق مردم است که خانه ایمن داشته و فضای شهری لذت بخش و زیبا داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان ‌اینکه به شدت با ضعف حضور سالمندان و کم توانان در شهر روبه‌رو هستیم و مناسب‌سازی انجام نشده است افزود: 90 درصد ساختمان‌های ما شرایط حضور سالمندان و کم توانان را ندارد.

وی با اشاره به اینکه به صنعت ساختمان نباید صرف اقتصادی نگاه کرد و نیاز است منافع عمومی مردم در ساخت یک ساختمان توجه شود گفت: استانداردسازی تاسیسات ساختمان اولویت این دوره هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کرمان است.

گلستانی با بیان اینکه تمام فرآیندهای سازمان نظام مهندسی الکترونیکی انجام می‌شود و شیوع ویروس کرونا به این برنامه سازمان سرعت بخشیده افزود: در الکترونیکی شدن فرآیندها اعمال سلیقه کارکنان کاملا حذف می‌شود و به نفع مردم و در راستای عدالت اجتماعی است و از سوی دیگر الکترونیکی شدن فرآیندهای سازمان خطای کاری را نیز کاهش داده است.

وی با اشاره به اینکه 40 تا 50 درصد اعضای سازمان در این دوره بانوان هستند گفت: مدیریت مصرف انرژی مهمترین مسئله ای است که در سازمان به آن می‌پردازیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان اینکه ورود به نحوه پل‌سازی‌ها و زیرگذرها در شهر کرمان از وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان نیست اما در مورد نمای ساختمان وظیفه سازمان نظام مهندسی است که نظارت کند افزود: اجرای نماهای رومی و ایتالیایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارد و روزبه‌روز هم در حال افزایش است یک ضعف بزرگ است اما ما قدرت اجرایی برای جلوگیری از آن نداریم.

وی با بیان اینکه مسائل فنی فدای مصلحت اندیشی‌ها می‌شود در حالی‌که برای هر قانون باید ضمانت اجرایی وجود داشته باشد ادامه داد: سیما و منظر شهری یک موضوع مهم است که نباید از آن غفلت کرد و شهردار کرمان هم پیگیر است و امیدواریم ضوابط اجرای آن زودتر به نتیجه برسد.

گلستانی با اشاره به اینکه اجرای طرح اقدام ملی مسکن می‌تواند به آشفته بازار مسکن که در حال حاضر وجود دارد سامان بدهد گفت: ثبت‌نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان انجام شده و در حال پالایش است، بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز برای ساخت این واحدها در استان کرمان اعلام آمادگی کرده‌اند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.