منو

۱۲ هزار هکتار از باغات پسته رفسنجان دچار سرمازدگی شد

فرماندار رفسنجان اعلام‌کرد: بروز سرما طی روزهای اخیر به ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی پسته شهرستان خسارت و آسیب وارد کرد.

۱۵ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش ایستار؛حسین رضایی روز ۱۵ فروردین به اتفاق رئیس جهاد کشاورزی شهرستان از باغ های منطقه نوق که بیشترین خسارت سرمازدگی را تجربه کردند بازدید کرد.

وی در این بازدید اظهار کرد: ایستگاه هواشناسی در رفسنجان طی شب گذشته تا ۲- درجه زیر صفر دمای هوا را در منطقه کبوترخان و جوادیه فلاح نوق ثبت کرده است.

رضایی افزود: متاسفانه سرمای شب گذشته شدید بود و ۱۲هزار هکتار از باغ های پسته شهرستان را مورد هدف قرار داد و سرما محصول این باغ ها را از بین برد.

او ادامه داد: روز های سوم، چهارم، ۱۴ و ۱۵ فروردین امسال سرماهای مکرر و خسارت ها به شهرستان وارد شد و این سرماهای مکرر نشان می دهد که بحث تغییرات اقلیمی بسیار جدی است.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: همانگونه که باغداران و‌کشاورزان برای فراوری محصول پسته و تعمیرات باغ ها، به وسایل مورد نیاز مجهز می شوند بهتر است وسایل مورد نیاز برای مقابله با سرمازدگی های بهاره را نیز تهیه و نگهداری کنند تا فروردین هر سال برای مبارزه با پدیده سرمازدگی از آن ها استفاده کنند.

او گفت: یکی از ساده ترین روش های مقابله با سرمازدگی، استفاده از بخاری های گازوئیلی در سطح باغ در زمان بروز سرمای زیر صفر درجه است که امسال با همت استاندار آقای فداکار سهمیه سوخت برای باغداران رفسنجان تخصیص یافت.

رضایی بیان‌کرد: باغداران برای بهره مندی از این سهمیه، با در دست داشتن پروانه فعالیت به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

او تصریح کرد: پروانه فعالیت علاوه بر اینکه در مواقع سرمازدگی، باغدار می تواند در تامین سوخت از آن استفاده کند، برای کارهای دیگر از جمله تهیه کود و سم، دریافت تسهیلات و غیره نیز می تواند از مزایای این پروانه بهره مند شود.

او خاطرنشان کرد: ۶ ایستگاه هواشناسی در آینده در نقاط مختلف شهرستان احداث خواهد شد تا در رصدکردن دمای هوا، هشدارهای لازم برای مقابله با حوادث طبیعی مانند سرما و گرمای شدید در مواقع اضطراری به کشاورزان ارایه شود.

علی باقری رئيس جهاد کشاورزی رفسنجان هم در این بازدید با اشاره به وجود بیش از ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در شهرستان اظهار داشت: ۱۲ هزار هکتار از باغ های رفسنجان بین ۱۰ تا ۹۰ درصد دچار سرمازدگی شده و عمدتا در کلیه باغ های پسته منطقه نوق، کبوترخان و حومه شهر رفسنجان رخ داده است.

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.