منو

اولین جشنواره تشته روستای داوران برگزار شد

اولین جشنواره تشته روستای داوران رفسنجان با نگرش ثبت ملی قنات داوران برگزار شد.

۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

به گزارش ایستار،اولین جشنواره تشته روستای داوران رفسنجان به مناسبت روز ملی قنات ایرانی به همت دهیاری و شورای اسلامی داوران و همچنین حمایت فرمانداری، بخشداری مرکزی و مرکز قنات استان کرمان برگزار شد.

جشنواره تشته با اجرای برنامه‌ های متنوع فرهنگی، نمایشگاه محصولات محلی و صنایع‌ دستی، نمایش طشته‌ های تاریخی استان کرمان و تجلیل از مقنیان و پیشکسوتان حوزه قنات روستای داوران همراه بود.

محمد مهدی فداکار استاندار کرمان در جشنواره تشته روستای داوران بیان کرد:”تشته” که در قدیم مبنای محاسبه آبیاری کشاورزان بوده است، شاید در حال حاضر ارزش اقتصادی نداشته باشد، اما به لحاظ فرهنگی و اجتماعی جایگاه مهمی دارد.

وی افزود :یادگاری‌های بزرگی که ارزش تاریخی و فرهنگی دارند، باید حفظ شوند. “تشته” علاوه بر مبنای محاسبه آب، در معامله اسناد، خرید و فروش، وقف و نذرها محل توجه بوده است.

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمان در ادامه این جشنواره عنوان کرد: برگزاری اینگونه جشنواره ها در معرفی بستر تاریخی آن منطقه بسیار موثر خواهد بود.

وی افزود: روستای داوران با وجود مدرسه، شفاخانه و دو برج بستر تاریخی خوبی در بردارد که میتوان آن را به عنوان محور گردشگری ثبت کرد.

فعالی گفت: همکاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی در این منطقه یک نقطه قوت است که میتواند در جذب گردشگر روستای داوران مفید باشد .

درآخر با اشاره به اینکه تا کنون ۱۰ قنات در استان کرمان ثبت ملی و سه قنات ثبت جهانی شدند، بیان کرد: پرونده ۱۸ قنات در استان آماده ثبت است و ثبت ملی دو قنات دیگر در مرحله جمع آوری مستندات است .


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.