منو

از آپشن‌های دردسرساز تا بدهی‌های سرسام‌آور/ پشت پرده بحران مالی مس، میراث گذشتگان!

مشکلاتی که مس رفسنجان با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مربوط به امروز نیست؛ اصلی‌ترین دغدغه مدیران باشگاه بدهی‌هایی است که از گذشته باقی مانده است.

۱۵ شهریور ۱۴۰۲

به گزارش ایستار به نقل از  ورزش سه ،  طی روزهای گذشته اخبار متعددی درباره ایجاد بحران مالی در باشگاه مس رفسنجان منتشر شده است؛ نارنجی‌پوشان لیگ که همواره یکی از باشگاه‌های خوش‌حساب به حساب می‌آمدند، حالا اسیر مشکلاتی شده‌اند که اکثر آنها از سال‌های گذشته به یادگار مانده و منجر به بدهکاری سرسام‌آور باشگاه مس به افراد مختلف شده است.

مشکلات مالی مس رفسنجان حتی چند روز پیش منجر به اعتصاب بازیکنان در تمرین این تیم هم شد؛ این اتفاق در حالی رخ داد که بازیکنان و اعضای کادرفنی و اجرایی 20 درصد از مبالغ قراردادهای خود در فصل جاری را دریافت کرده‌اند و همین امر مشخص کرد که ناراحتی بازیکنان از پرداخت نشدن حدود 12 درصد از مطالبات فصل گذشته و همچنین آپشن‌های موجود در قراردادهایشان است.

بررسی مشکلات مالی مس رفسنجان ما را به مسائل عجیبی می‌رساند؛ اینکه این باشگاه صنعتی با بدهی‌ای بالغ بر 200 میلیارد تومانی مواجه شده است؛ باشگاهی که بودجه مصوب آن در فصل گذشته 163 میلیارد تومان بوده است، بسیار بالاتر از بودجه هزینه کرده و کار به جایی رسیده که مدیران کنونی باشگاه از پس بدهی‌هایی که از مدیریت گذشته برجا مانده برنمی‌آیند.

حسین پورمحمدی، مدیرعامل کنونی باشگاه مس رفسنجان، آذرماه سال گذشته (بعد از پایان هفته یازدهم لیگ بیست و دوم) بعد از مجید زین‌الدینی بر صندلی مدیریت این باشگاه نشسته و در مدت حضور 8 ماهه خود با تلاش برای تصویب متمم بودجه موفق شده مبالغ زیادی را به باشگاه بیاورد. مثلا اعضای تیم مس تا قبل از حضور پورمحمدی حدود 30 درصد از مبالغ قراردادهایشان را دریافت کرده بودند که مدیریت جدید تا پایان فصل این مبلغ را به نزدیکی 90 درصد رساند. با این حال در شرایط کنونی بدهی‌های برجامانده از دوران گذشته به قدری بالاست که او و همکارانش بدون کمک شرکت مس ایران از پس آن برنمی‌آیند.

همین حالا از فصل گذشته بخشی از مبالغ قراردادهایی که در زمان مدیریت قبلی باشگاه مس رفسنجان امضا شده، باقی مانده و جدا از آن آپشن‌هایی که در این قراردادها موجود است دردسرهای زیادی ایجاد کرده است. به عنوان نمونه همه اعضای مس رفسنجان در قرارداد فصل گذشته خود آپشنی داشتند که در صورت کسب عنوان پنجمی مبلغ نسبتا مناسب به قراردادها آنها اضافه خواهد شد! این در حالی است که کسب عنوان پنجمی در لیگ نه سهمیه آسیایی در پی دارد و نه مسئله خاصی است که حالا همین آپشن ویژه هم مبلغ هنگفتی را به بدهی‌های باشگاه تحمیل کرده است.

پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد که شرکت تولیدی لباس، هتل‌های مختلف در رفسنجان و شهرهای دیگر و بسیاری از فضاهای خارج از فوتبال از باشگاه مس طلبکار هستند و در حسابرسی‌های صورت گرفته مشخص شده که بیشتر این بدهی‌ها از مدیریت قبلی به مدیران کنونی تحمیل شده است.

مدیران باشگاه مس رفسنجان به واسطه بودجه محدود خود در سال جاری و هزینه‌های انجام شده برای فصل پیش رو قادر به پرداخت بدهی‌هایی که 230 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود، نیستند و در یک مخمصه عجیب قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد گره این کار فقط به دست مدیران شرکت مس ایران باز می‌شود.

مدیریت شرکت مس اخیرا دچار تغییراتی شده و بی‌شک یکی از دغدغه‌های اصلی این شرکت توجه به تیم‌های ورزشی تحت پوشش این شرکت است که با توجه به مشکلات عدیده مالی که از گذشته به حسین پورمحمدی و همکارانش تحمیل شده، اولویت رسیدگی به مس رفسنجان داده خواهد شد.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.