۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1624


جزئیات اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی در استان کرمان اعلام شد

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان جزئیات اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی در استان کرمان را اعلام کرد.

به گزارش ایستار به نقل از تسنیم، علی شفیعی صبح امروز در جلسه شیوه نامه قانون تابعیت که در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد با بیان اینکه فرمانداران نقش مهمی در اجرای قوانین مربوط به حضور اتباع بیگانه در استان کرمان دارند اظهار داشت: تفویض اختیار به فرمانداران برای ارایه خدمات به اتباع بیگانه برابر قانون در دستور کار اداره کل اتباع بیگانه استان در سال جاری است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان استان نمونه در بحث هماهنگی بین بخشی بوده و همیشه در کشور در این زمینه الگو بوده است گفت: نیروی انتظامی، اطلاعات، ثبت احوال و اداره کار همکاری خوبی با ما داشتند.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با بیان اینکه راه‌اندازی کنسولگری افغانستان در شهر کرمان در دستور کار است افزود: هماهنگی‌های لازم انجام شده و امیدواریم به‌زودی این کنسولگری در مرکز استان کرمان راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه آئین‌نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به تصویب هیئت دولت رسیده است گفت: بر اساس این آیین‌نامه استانداری‌ها به همراه سازمان ثبت احوال و همچنین دفاتر نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور، مسئول اجرای آیین‌نامه هستند.

شفیعی ادامه داد:  فرزندان زنان ایرانی که به سن 18 سالگی رسیدند و حتی در صورت فوت و یا طلاق مادر هم می‌توانند از مزایای این قانون استفاده کنند و برای فرزندان خود تابعیت ایرانی بگیرند.

وی با بیان اینکه این قانون فقط مشمول زنان ساکن داخل کشور نیست افزود: زنان ایرانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و در خارج ازدواج کرده‌اند هم می‌توانند برای فرزندان خود تابعیت ایرانی بگیرند.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان با بیان اینکه اجرای قانون نیازمند بررسی دقیق دارد و همه دستگاه‌های ذی ربط باید همکاری ویژه داشته باشند تصریح کرد: ضرورت دارد فرمانداران با اجزای قانون آشنایی داشته باشند.

وی بیان کرد: اجرای این قانون در تمام شهرستان‌های استان است و اینگونه نیست که فقط در شهرستان‌هایی که اتباع بیگانه حضور دارند اجرا شده و در شهرستان‌هایی که برای حضور اتباع ممنوع هستند اجرا نشود.

شفیعی با اشاره به اینکه آزمایش دی ان ای برای تشخیص هویت و احراز نسبت فرزندان اتباع که همسر ایرانی دارند در استان کرمان انجام می‌شود و محدودیتی وجود ندارد گفت: اتباع و افغانستانی های غیرمجاز مشمول این قانون نمی‌شوند چرا که قوانین پناهندگی را نغز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون این تبعیت برای افرادی است که زن ایرانی را به‌عنوان همسر دارند و قانونی هم وارد کشور شده‌اند ادامه داد: برای ثبت‌نام فرزندان اتباع در مدارس هیچ منع قانونی نیست و می‌توانند در مدارس برای تحصیل ثبت‌نام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =