۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1712


مشاهده یک قلاده پلنگ سیاه در طبیعت کرمان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: برای اولین ‌بار در خاور میانه از یک قلاده پلنگ سیاه‌رنگ واقع در شمال استان کرمان تصویربرداری شد.

به گزارش ایستار به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، مرجان شاکری در خصوص تصویربرداری از پلنگ سیاه در شمال استان کرمان اظهار داشت: تصویر توسط یکی از همیاران محیط زیست و به وسیله موبایل ثبت و ضبط شده است و در وهله اول چیزی که برای ما بسیار مهم بود تایید اصالت این گونه بود که توسط کارشناسان این موضوع تایید شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: هرچند تصاویر مذکور به وسیله دوربین غیر حرفه‌ای و از فاصله نسبتا دور ثبت شده است، اما برای ما بسیار مهم و هیجان‌انگیز بود زیرا این برای اولین مرتبه است که پلنگ سیاه در خاورمیانه مشاهده و رکورد شده است.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع تصاویر در اختیار کارشناسان خبره قرار گرفت که با بررسی رفتارشناسی و شواهد و قرائن تایید شد که گونه مذکور یک قلاده پلنگ است. همچنین تیم بررسی میدانی نیز به سرعت تشکیل و با حضور در منطقه اصالت محل تصویربرداری نیز تایید شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در مورد رنگ خاص و خارق‌العاده این پلنگ تصریح کرد: رنگ خاص این نوع گونه‌ها غالبا مربوط به دو نوع جهش ژنتیکی گزارش شده است که آلبینیسم و ملانیسم را شامل می‌شود که این گونه خاص به احتمال قریب به یقین ملانیست است که طی آن رنگدانه در بدن مهره‌دار به حد افراط می‌رسد.

وی افزود:  پوست حیوان از رنگ طبیعی خود بسیار تیره‌تر دیده می‌شود و این در حالی است که امکان انتقال ژنتیکی ملانیسم از یک نسل به نسل بعدی یک به چهار خواهد بود برای همین است که دیدن افرادی با این خصوصیت در طبیعت بسیار کمیاب و خارق‌العاده است.

شاکری یادآور شد: دستیابی به اطلاعات بیشتر حول این موضوع در دستور کار اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان قرار گرفته و مسلما مشارکت مردمی در حفظ این نمونه برای مطالعات بیشتر بسیار لازم و ضروری‌ست که در این خصوص مذاکرات حضوری با مسئولان و معتمدان محلی صورت پذیرفته است و همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 7 =