منو

اطلاعات جدید درباره واکسن ایرانی کرونا

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که آماده می‌شویم که وارد مرحله کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شویم گفت: فعلاً حداقل تا یکسال آینده مهمترین نکت رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

۲۳ مرداد ۱۳۹۹

به گزارش ایستار، دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران درباره واکسن کرونای ایرانی گفت: با توجه به این‌که کووید19 پیچیده‌ترین ویروسی است که در 100 سال اخیر علم پزشکی با آن روبرو شده است ساختن واکسن برای این بیماری نیز بسیار پیچیده و سخت است. معمولاً وقتی واکسن‌ها ساخته می‌شوند وارد تست‌های حیوانی می‌شوند و بعد از تأیید در این مرحله، مرحله‌ای هست که از دو جنبه ایمن بودن و بی‌خطر بودن و کارا بودن باید مورد بررسی قرار بگیرند.

وی افزود: در کارآزمایی‌های بالینی این واکسن‌ها روی تعدادی انسان مورد آزمایش قرار می‌گیرند؛ عمدتاً کارآزمایی بالینی که برای واکسن‌ها طراحی می‌شود سه فاز مهم دارد که در مرحله اول، واکسن برای بررسی ایمن بودن روی تعداد اندکی انسان داوطلب آزمایش می‌شود و اگر جواب مثبت بود و واکسن بی‌خطر بود وارد فاز دوم کلینیکال ترایال (کارازمایی بالینی) می‌شویم که در آن واکسن روی چندصد نفر با گروه‌های مختلف سنی و جنسی مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در فاز دوم کارایی نیز علاوه بر ایمن بودن بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: واکسن وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی می‌شود که در آن هزاران نفر مورد آزمایش قرار می‌گیرند و کارایی در گروه‌های مختلف بررسی می‌شود؛ اگر واکسن در این مرحله موفق بود با تأیید ارگان‌های ناظر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: ما الان فاز ساخت را گذرانده‌ایم و آماده می‌شویم که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شویم. معمولاً در حالت عادی ممکن است چندین سال طول بکشد اما با توجه به پاندمی کرونا این مدت کوتاه شده و فکر می‌کنم در عرض یک سال بتوان به انتهای فاز سوم رسید و برخی کشورها توانسته‌اند فاز یک و دو یا دو و سه را برای تسریع در ساخت واکسن پشت سر بگذارند.

بیگلری تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود واکسن کارایی که بتواند از بیماری پیشگیری کند در فاصله زمانی حداقل یک سال تا 18 ماه برای درصد معینی از جمعیت هر کشور قابل توزیع خواهد بود و تولیدات واکسن برای هفت میلیارد جمعیت جهان ممکن است کافی نباشد.

وی افزود: بسیار مهم است که ما از نظر تکنولوژی در ساخت واکسن مسلط باشیم زیرا هریک از این کشورها که بتوانند واکسن را بسازند ممکن است تولید آنها به اندازه کافی نباشد و با تشکیل تیم تحقیقاتی در این زمینه می‌توانیم در صورت تولید واکسن در جهان دانشمندان به این موضوع اشراف کامل خواهند داشت.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که درباره کرونا این سوال مطرح است که آیا این بیماری اصلاً واکسنی خواهد داشت یا خیر، خاطرنشان کرد: این سؤال وجود دارد که اگر واکسنی ساخته شود در چه مدت زمانی می‌تواند ایمنی برای بدن ایجاد کند. باید صبر کنیم واکسن کرونا وارد مراحل سوم کارآزمایی بالینی شود و وقتی وارد استفاده وسیع در جامعه شود نیز باید دید که آیا برای جمعیت‌های میلیونی نیز مورداستفاده باشد و فعلاً حداقل تا یکسال آینده مهمترین نکته پیشگیری، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک است.

منبع:مشرق نیوز


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.