منو

استاندار کرمان: عملیات اجرایی خط۲ انتقال آب خلیج فارس به زودی آغاز می‌شود

استاندار کرمان از ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس به عنوان اقدام ارزشمند دولت با مشارکت بخش خصوصی در این استان نام برد و اظهار داشت: فازهای مختلف خط اول انتقال آب از خلیج فارس تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

۳۰ مرداد ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل ایرنا،محمد جواد فدائی موضوع انتقال آب از خلیج فارس را  از جمله  موضوعات پیگیری شده در سفر اخیرش به تهران عنوان کرد و اظهار داشت :  فاز یک این خط انتقال آب در مهرماه  وفازهای ۲ و۳ در ۲۲ بهمن به بهره برداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد : جهاد نصر شرکتی را برای آغاز خط ۲ تشکیل داده است و شرکت هایی که علاقمند به همکاری در این زمینه باشند می توانند به شرکت جهاد نصر بپیوندند.

به گفته فدائی  شرکت های فکور صنعت،آسفالت طوس و ماشین سازی ویژه و نیز گروه صنعتی سدید برای همکاری با جهاد نصر اعلام آمادگی کردند.

استاندار کرمان افزود: زیرساخت هایی را  که شرکت آب خلیج فارس ایجاد کرده و برای خط دوم استفاده میشود  و قیمت کارشناسی آنها حساب می شود و ارزش آنها سهام شرکت آب خلیج فارس در شرکت جدید خواهد شد.

ایشان گفت: در  نشست اخیری که در تهران داشتیم تکلیف خط ۲ مشخص شد و امیدواریم با این تصمیمات خط ۲ بزودی کلنگ زنی شود و اجرای آن آغاز شود که قطعا با بهره برداری از این فاز مشکل اساسی و قدیمی کمبود آب شرب شهر کرمان برطرف خواهد شد.

به گفته وی در خصوص فاز ۳ انتقال آب خلیج فارس که جنبه کشاورزی دارد جلساتی برگزار شده و تصمیماتی گرفته شده است اما هنوز نهایی نشده است.

 ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس به نواحی مرکزی ایران، آرزویی چند ساله بود که در دولت تدبیر و امید به همت مسئولان و همراهی بخش خصوصی اجرایی شد و بزودی شاهد افتتاح این طرح ملی عظیم برای تامین آب بخش‌های مختلف در استان کرمان خواهیم بود.

برنامه ها و طرح های متعددی برای تامین آب کرمان کرمان اجرا شده و یا در دست اقدام است که بزرگترین و مهمترین آن انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان و یزد است که ضمن رفع مشکلات تامین آب شرب این استانها می تواند در رونق چرخ صنعت این استانها نیز موثر واقع شود.

طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور از پروژه های در دست انجام بزرگ آبرسانی کشور محسوب می شود که از سال ۹۵ توسط شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس (WASCO)در سه خط در مرحله اجرا قرار گرفته و آب گل گهر در سیرجان، مس در سرچشمه رفسنجان و چادرملو یزد را تامین می کند و با اجرای این طرح شیرین سازی آب دریا در کنار خلیج فارس انجام می شود و با ۷۰۰ کیلومتر خط لوله، آب برای مصرف صنایع و آب شرب استان های یزد و کرمان تأمین می شود.

با آغاز بهره برداری از این پروژه ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب شیرین شده با ای سی پایین وارد استان کرمان می شود و بعد از تخصیص آب صنعت به مجموعه گل گهر و شرکت ملی مس، میزان تخصیص آب در نظر گرفته شده برای شرب براساس توافق با وزیر نیرو به میزان ۳۰ میلیون متر مکعب در سال برای شهر کرمان در آینده عملیاتی می شود.

براساس ظرفیت های مهمی همانند آب شیرین کن ها در دریا، خط مسیر بازگشایی شده به عرض حدود ۳۰ متر و طول حدود ۹۰۰ کیلومتر ظرفیت آماده ای برای اجرای خط دوم و سوم است.

تامین آب منطقه ویژه جازموریان و رودبار جنوب

استاندار کرمان همچنین گفت: در سفر هفته گذشته به تهران  در جلسه ای با  حضور وزیر نیرو و حضور دو نماینده مردم سیرجان و شهرستان های جنوب تامین آب منطقه ویژه جازموریان و تکمیل سیل بند خرم برای حفاظت رودبار جنوب و منطقه ویژه جازموریان پیگیری شد.

 به گفته فدائی ، همچنین در این نشست به حل مشکلات کمبود برق در جنوب استان به ویژه برق صنعتی و توسعه شبکه و پست های برق در این منطقه تاکید شد.

استاندار گفت : پیرامون مشکلات صدور پسته این استان با رئیس کل بانک مرکزی درخصوص مشکلات صادر کنندگان پسته جلسه ای تشکیل شد و در این خصوص پیشنهاداتی ارایه شد که قرار شد مورد بررسی و تصمیم گیری واقع شوند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.