منو

۴۰ زندانی جرائم غیرعمد در رفسنجان

رئیس ستاد دیه استان کرمان گفت: طبق آخرین آمار از زندان‌های استان 200 نفر زندانی جرائم غیرعمد در کل استان در زندان‌ها به سر می‌برند که یک پنجم آن یعنی 40 نفر مربوط به رفسنجان است که واجد شرایط کمک ستاد دیه هستند و باید کمک کنیم از زندان آزاد شوند.

۳۰ شهریور ۱۳۹۹

به گزارش ایستار، سید حجت‌الله موسوی‌قوام صبح امروز در جلسه ستاد دیه شهرستان اظهار داشت: به‌دلیل مشکلات اقتصادی و چالش‌های مالی افرادی گرفتار شده بودند چون شاکی خصوص داشتند نمی‌توانستند از زندان آزاد شوند لذا تشکیلات موسسه خیریه ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند فراهم شد که با جمع‌آوری کمک‌های خیران زمینه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد فراهم شود.

وی بیان داشت: در مراکز استان‌ها ستاد دیه از سال 1380با هیئت مدیره‌ای متشکل از مدیران اجرایی و قضائی تشکیل شد که راس آن رئیس کل دادگستری استان است و در این چند سال بیش از 4 هزار زندانی جرائم غیرعمد در سطح استان آزاد شدند و از سال 84 دولت هم به کمک ستاد دیه آمد و تشخیص دادند که صرفا با کمک های مردمی نمی‌توان موفق بود و چون متاسفانه آمار رو به افزایش است دولت هم با پرداخت مبالغی و تخصیص تسهیلات قرض‌الحسنه در این راستا کمک می‌کند.

رئیس ستاد دیه استان کرمان با بیان اینکه مقام معظم رهبری همه ساله مبلغی به ستاد اختصاص می‌دهند و مردم هم به دنبال آن در جشن‌های گلریزان کمک می‌کنند، ادامه داد: در حوزه کمک دو آیتم مدنظر بوده؛ نیازمندی افراد بررسی می‌شود هیچگونه دارایی نداشته باشند که سوءاستفاده‌ای از ستاد یه نشود و  آبرومندی افراد هم مدنظر است که شخص زندانی فاقد هرگونه سابقه کیفری از جمله مواد مخدر باشد که در غیر این صورت واجد شرایط نخواهند بود.

وی افزود: همه ساله جشن‌های گلریزان برگزار می‌شود که هم جذب کمک خیران را داریم و هم  اطلاع‌رسانی این امر خداسپندانه در سطح جامعه صورت می‌گیرد.

موسوی‌قوام خاطرنشان کرد: تاکنون 17 جشن‌ گلریزان در رفسنجان برگزار شده که  723 میلیون تومان خیران تعهد کردند و مبلغی که تا الان وصول و واریز شده 331 میلیون تومان بوده جمعا از ابتدای تأسیس ستاد دیه 276 نفر زندانی جرائم غیرعمد در رفسنجان آزاد شده است.

وی عنوان کرد: در مجموع ستاد دیه استان 8 میلیارد و 100 میلیون تومان به شهرستان رفسنجان کمک شده که 117 نفر از محل کمک‌های خیران و مردمی آزاد شدند که جمعا یک میلیارد و 783 میلوین تومان کمک‌های مردمی داشتیم.

رئیس ستاد دیه استان کرمان افزود: از جمع آماری که داریم 200 نفر زندانی جرائم غیرعمد در کل استان در زندان‌ها به سر می‌برند که یک پنجم آن یعنی 40 نفر مربوط به رفسنجان است که واجد شرایط کمک ستاد دیه هستند و باید کمک کنیم از زندان آزاد شوند.

وی اضافه کرد: در 6 ماه اول سال جاری 507 میلیون تومان برای آزادی زندانیان رفسنجان هزینه شده است. چهار نفر هم در هفته جاری آزاد می‌شوند.

موسوی‌قوام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به شیوع کرونا جشن‌های گلریزان برگزار نمی‌شود و  از طریق فضای مجازی کمیته‌ای تشکیل دادیم که خیرات و برکات خوبی داشت این کار را دنبال کردیم الان هم طرحی پیاده کردیم از اول ماه محرم با عنوان نذر حریت در ماه محرم که 163 میلیون تومان در شهر کرمان افرادی مراجعه و برای آزادی زندانیان کمک کردند.

وی تصریح کرد: طرح موکب خاتم‌الانبیاء (ص) که از موکب‌های مطرح استان است مطرح کرده که هزینه‌ای که هرسال در نجف و کربلا برای زائران اربعین صرف می‌کردند برای آزادی زندانیان اختصاص دهند که اگر این اتفاق در ماه صفر بیفتد این چهل نفری که در رفسنجان منتظر آزادی هستند به آغوش خانواده بازمی‌گردند.

کمک 200 میلیون تومانی خیران در سال جاری

حجت‌الاسلام مهدی پورمحمدی رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان اظهار داشت: انصافا کارهای خیلی خوبی در مجموعه استان برای آزادی زندانیان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در سال جاری که برگزاری جشن گلریزان هم ممنوع بود در حدود 200 میلیون تومان جمع‌آوری شده که خیران شهر نمی‌خواهند نامی ازشان برده شود این مبلغ را اهدا کرده‌اند.

پورمحمدی بیان داشت: جرایم غیرعمد در رفسنجان مبالغ خیلی بالایی دارند کسانی که تاجر بودند و ورشکسته شدند شامل دو میلیارد تومان و بیشتر و کمتر که این مبالغ بالا دست و پاگیر است.

وی در ادامه با اشاره به طرح آزادی زندانیان جرایم غیرعمد توسط موکب خاتم‌الانبیاء (ص) که قرار بود نذورات امسال را صرف آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کند، توضیح داد: موکب خاتم‌الانبیاء یک ظرفیت بسیار بزرگ فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و حتی سیاسی در شهرستان است از طبخ و توزیع چندین هزار غذا در روز در کربلا و نجف و فعالیت‌های آن در بحث کرونا و…می‌توان از آن به‌عنوان یک ظرفیت بزرگ که برای ظهور کار می‌کند نام برد.

علی میربابایی مسؤول موکب خاتم الانبیاء (ص) رفسنجان اظهار داشت: طی جلسه‌ای که برگزار شد با توجه به لغو پیاده‌روی اربعین خواستیم نذورات موکب را به یک سمت هدایت کنیم که طی تصمیمی که گرفته شد قرار شد برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد به‌کار گرفته شود.

وی تصریح کرد: با توجه به جلسه ای که برگزار شد و این تصمیم خبری شد، خیلی از خانواده زندانیان با ما تماس گرفتند اما تصمیم ستاد عتبات این بود که هزینه اربعین به سمت ساخت و ساز در عتبات عالیات هدایت شود و ما مطیع ستاد هستیم و منتظر تصمیم نهایی که مردم انتظار نکشند.

وی متذکر شد: هرساله بیست روز قبل از اربعین با تعداد 17 ، 18 تریلی به سمت کربلا راهی می‌شدیم که شامل نذورات مردمی بود، الان منتظر تصمیم نهایی ستاد عتبات هستیم که خیران هم نذوراتی که دارند بر اساس اعتمادی که به ما دارند به موکب اهدا کنند تا در قالب نذروات آن‌ها صرف شود.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.