۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=3129


قرارگاه رصد بیماری کرونا در استانداری کرمان تشکیل شود

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر راه‌اندازی قرارگاه رصد بیماری کرونا، این قرارگاه بهتر است در استانداری تشکیل شود و تصمیم‌هایی که در این قرارگاه انجام می‌شود بر اساس وضعیت این بیماری در استان است.

به گزارش ایستار به نقل از فارس، قاسم جان‌بابایی شنبه شب در سفر به استان کرمان و در جمع مدیران این استانر اظهار داشت: روند بیماری کرونا در استان کرمان نگران کننده است.

وی افزود: بیمارانی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند؛ از نظر وضعیت بیماری به مراتب بدتر و بد حال‌تر از پیک اول و دوم این بیماری در این استان است و بیشتر بیماران مراجعه کننده نیاز به خدمات تنفسی دارند و تعداد افراد زیر ۵۰ سال بد حال مراجعه کننده به مراکز درمانی در استان کرمان در حال افزایش است.

معاون درمان وزیر بهداشت عنوان کرد: آلودگی استان کرمان از نظر بیماری کووید ۱۹ بسیار بالاست و ۶۵ درصد تست های سرپایی که انجام می‌شود مثبت است و مردم به دلیل هراسی که از این بیماری دارند دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

جان‌بابایی تصریح کرد: دسترسی به خدمات درمانی به دلیل پهناور بودن استان کرمان  آسان نیست و این استان از نظر  امکانات زیرساختی در حوزه سلامت از نظر میزان تخت‌های بیمارستانی و امکانات بهداشتی درمانی دارای کمبودهایی است و کرمان جزو استان‌هایی است که کرونا می‌تواند برایش دردسر ایجاد کند.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع این بیماری در استان کرمان با تدابیر خوب انجام شده شرایط به گونه‌ای رقم خورد که افراد بیمار بتوانند از خدمات بستری صحیح استفاده کنند و تاکنون میزان فوتی استان نسبت به جمعیت زیر میانگین کشوری بود.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: اکنون روند رو به افزایشی از این بیماری در شهرهای کرمان، سیرجان و رفسنجان داریم که نگران کننده است و علت آن هم به رفتار های اجتماعی مردم، برگزاری مراسم و تجمعات، عدم فاصله‌گذاری و حضور کارگران فصلی در استان برمی‌گردد.

جان‌بابایی اظهار کرد: این دوره باید شکسته شود و مردم کرمان  با تصمیم استانداری باید این سیکل را بشکنند؛ اگر می‌خواهند مراسمی برگزار شود حتما با پروتکل‌های بهداشتی و با حداقل افراد باشد.

وی بیان داشت: در ادارات استان نیز بهتر است روند کاهش مراجعه کننده را داشته باشیم و همچنین کارکنان از دور کاری استفاده کنند.

جان‌بابایی افزود: توصیه می‌کنیم افرادی که علائم بیماری داشتند به اشتباه به حساب بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی نگذارند و اجازه ندهند تا با حال بدتری به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: اولویت اول مردم باید حضور  در مراکز بهداشتی و درمانی باشد و این مراکز این امتیاز را دارند علاوه بر ثبت اطلاعات در سامانه نمونه‌برداری، در صورت مثبت شدن تست، توصیه به قرنطینه انجام می‌شود.

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های درمانی در همه جای کشور محدود است و در استان کرمان این شرایط سخت‌تر است، با هماهنگی استاندار کرمان اگر ظرفیت تخت.های بیمارستانی اجازه ندهد، مراکز اقامتگاهی راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر راه‌اندازی قرارگاه رصد بیماری کرونا، این قرارگاه بهتر است در استانداری تشکیل شود و تصمیم‌هایی که در این قرارگاه انجام می‌شود بر اساس وضعیت این بیماری در استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 3 =