۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=3612


اولین موزه پسته کشور در رفسنجان افتتاح شد

مدیر عامل شرکت تعاونی پسته رفسنجان عنوان کرد:اولین موزه پسته ایران در شرکت تعاونی تولیدگان پسته رفسنجان افتتاح شد امیدواریم که این موزه بزرگتر شود و همچنین این موزه فرهنگ ، ریشه و زحماتی که نسل گذشته برای کشاورزی پسته در رفسنجان انجام داده است به نسل اینده انتقال میدهد.

به گزارش ایستار،محسن هاشیمیان در افتتاحیه اولین موزه پسته ایران و رونمایی از کتاب سکه خندان اظهار داشت:اولین موزه پسته ایران در شرکت تعاونی تولیدگان پسته رفسنجان افتتاح شد امیدواریم که این موزه بزرگتر شود و همچنین این موزه فرهنگ ، ریشه و زحماتی که نسل گذشته برای کشاورزی پسته در رفسنجان انجام داده است به نسل اینده انتقال میدهد.

وی ادامه داد:نسل گذشته با زحمات بسیار در رفسنجان کویری برهوت را به جنگل های پسته تبدیل کردند و من بر خود لازم دانستم باتوجه به فعالیتی بیش از ۳۵ سال در صنعت پسته کتاب سکه خندان را تهیه کنم .

مدیر عامل شرکت تعاونی پسته رفسنجان عنوان کرد :در تهیه ی کتاب سکه خندان روزانه بیش از ده ساعت کار میکردم تا بتوانم تمام اطلاعات مربوط به پسته و شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته را از ۱۳۴۷ تا ۱۳۹۹ جمع اوری کنم وبه نمایش بگذارم تا کتابی منحصر به فرد در زمینه پسته تالیف شود .

وی با اشاره به اینکه مخاطبین کتاب سکه خندان اساتید و علاقه مندان پسته هستند عنوان کرد:این کتاب ثبت ملی شده است و حکایتی از نیم قرن تجربه و تلاش کشاورزان رفسنجان است.

هاشمیان اذعان داشت :امسال باتوجه به شرایط حاکم در جامعه همه ترس و واهمه داشتند که پسته ایران فروش نخواهد رفت اما با توجه به فعالیت دوباره شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته صادرات پسته انجام شد .

وی گفت :در گذشته بیش از ۹۰ کشور در دنیا از پسته ایران استفاده میکردند و مامیتوانیم باز هم به اوج برسیم و صادرات پسته را در بهترین شرایط انجام دهیم و همچنین با افتتاح اولین موز پسته در ایران میتوانیم به گردشگران داخلی و خارجی فرهنگ و زحمت تولیدکنندگان را نشان دهیم .

مجید فصیحی هرندی فرماندار ویژه رفسنجان در مراسم افتتاح موزه پسته و رونمایی از کتاب سکه خندان اظهار داشت:مسئولین شرکت تعاونی تولیدگان پسته رفسنجان باید از شرکت های دانش بنیان و بازرگانی که در حوزه کشاورزی در رفسنجان تشکیل شده است حمایت کنند.

وی ادامه داد: شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان در امسال ۶۰۰۰۰تن پسته صادر کرده است و همچنبن برای ارتقاء کشور و شهرمان باید از خودگذشتگی و صبر داشته باشیم و برای رفع معایب باید همیاری کنیم .

هرندی اذعان داشت :باید در صنعت های مختلف بخشی از مسئولیت ها را به جوانان سپرد و انها مورد حمایت قرار داد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاونی ایران در آیین عنوان کرد:در دنیا پسته را به اسم ایران و در ایران پسته را به اسم رفسنجان میشناسند بنایران رفسنجان پایتخت پسته دنیا خواهد بود.

وی یاد اورشد :امسال حدودا یک میلیارد دلار پسته به دیگر کشور ها صادر شده است و این ارزی که وارد کشور شده توسط کشاوزان پسته ایران بوده است.

معاون اقتصادی استانداری در پایان ایین با توجه به اینکه تاکنون تلاش‌های زیادی برای توسعه کشت و بازار محصول پسته اتفاق افتاده اظهار داشت :یکی از اتفاق‌های خوب افتتاح موزه پسته بود که جوان‌ها می‌توانند از این موزه بازدید کنند و با صنعت پسته و صنعت فناوری پسته آشنا شوند و توسعه بازار این محصول را بیشتر بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =