منو

نمایشگاه بین‌المللی معدن کرمان با حضور «شرکت ملی صنایع مس ایران» در حال برگزاري است/ ارائه کارنامه روشن شرکت مس؛ از رونق توليد تا نهضت بومي‌سازي

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشين‌آلات و تجهیزات وابسته کرمان، از روز شنبه 17مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان، کار خود را آغاز کرده است.

۱۸ مهر ۱۴۰۰

نمایش توانمندی شرکت مس در عرصه بومی‌سازی

به گزارش ایستار،غرفه شرکت ملی صنایع مس ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و تجهیزات وابسته، در 165متر برپا شده که شامل مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، مجتمع مس شهربابک، مجتمع مس سونگون، معاونت مهندسی مجتمع مس سرچشمه، امور معدن، امور انبارها و سفارش‌ها، شرکت خدمات بازرگانی و همچنین پروژه مس درآلو است.
مدیر امور انبارها و سفارشات مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با اشاره به نمایش برخی قطعات این مجتمع در نمایشگاه معدن گفت: در این نمایشگاه، برخی از قطعات مجتمع مس سرچشمه رفسنجان که در یکی‌دوسال اخیر بومي‌سازي شده‌اند و اکنون در داخل کشور ساخته می‌شوند و قطعاتی که پيش‌تر، از خارج از استان کرمان تهیه می‌شده و اکنون در داخل استان و بعضاً در شهرستان رفسنجان تامین می‌شوند، به معرض نمایش گذاشته شده است که ازجمله این قطعات می‌توان به قطعات کامیون معدنی شاول، کامیون‌های بلاز، پینیون آسیاب گلوله‌ای تغلیظ و… اشاره کرد.
مهندس عباس زارع بنی‌اسدی افزود: تا پایان سال گذشته نزدیک به هزار قطعه که قبلاً خرید خارجی و وارداتي بوده، به همت شرکت مس در داخل تامین شده و امسال نیز در شش‌ماهه نخست 1400، به‌اندازه کلّ سال 1399 در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، قطعات بومي‌سازی شده‌اند.
وی گفت: همچنین مجتمع مس سرچشمه در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن کرمان، برخی از کالاها و قطعات موردنیاز خود را نیز که تاکنون در داخل کشور ساخته نشده، در معرض نمایش گذاشته است تا شرکت‌های داخلی توانمند در تأمین قطعات و تجهیزات موردنیاز شناسایی شوند.
مدیر امور انبارها و سفارشات مجتمع مس سرچشمه رفسنجان افزود: همچنین از اهداف دیگر حضور در این نمایشگاه، حمایت از تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی و رفع موانع ساخت و تقویت کارگاه‌های سطح استان است.
زارع بنی‌اسدی با اشاره به اینکه طی یک‌سال‌ونیم گذشته بالغ بر 1600 آیتم در بخش ساخت و 3000 آیتم در حوزه خرید توانستیم از تأمین‌کنندگان قطعات تهیه کنیم، تصریح کرد: این امور آمادگی لازم برای همکاری و ارائه اطلاعات در این زمینه را دارد.

نگاهی به رکوردهای تولیدی و چشم‌انداز توسعه شرکت مس

بنابر گزارش عملکرد ارائه‌شده در غرفه شرکت ملی صنایع مس ایران در نمايشگاه معدن کرمان، از مهم‌ترین رکوردهای شرکت مس در نيمه اول امسال، می‌توان به رکورد تولید کنسانتره در مجتمع مس سرچشمه رفسنجان به میزان 354هزار و 929 تن و در کل شرکت به میزان 606هزار و 289 تن به‌عنوان بالاترین تولید کنسانتره شش‌ماهه از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، ثبت رکورد تولید آند در ذوب مس خاتون‌آباد به میزان 64611 تن به‌عنوان بالاترین رکورد تولید شش‌ماهه این کارخانه از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، ثبت رکورد تولید کاتد در مجموع پالایشگاه‌های شرکت به میزان 328، 143 تن به‌عنوان بالاترین رکورد شش‌ماهه تولید کاتد شرکت و ثبت بالاترین تولید کاتد در پالایشگاه خاتون‌آباد به میزان 556، 50 تن، ثبت رکورد تولید کنسانتره فلزات گران‌بها (طلا و نقره) به میزان 428 تن در مجموع کارخانجات پالایشگاه‌های مس شرکت و نیز دست‌یابی به بالاترین رکورد تولید این ماده با ارزش به میزان 167 تن در پالایشگاه مس خاتون‌آباد در شش‌ماهه اول سال، رکورد فروش خارجی با مبلغی بیش از 366، 149 میلیارد ریال، بالاترین میزان درآمد صادراتی در شش‌ماهه اول سال، رکورد فروش داخلی با مبلغی بیش از 630، 207 میلیارد ریال، به‌عنوان بالاترین درآمد فروش داخلی در شش‌ماهه اول سال و کسب درآمد حاصل از فروش کل محصولات به مبلغ بیش از 996، 356 میلیارد ریال، به‌عنوان بالاترین میزان فروش شرکت در شش‌ماهه اول امسال اشاره کرد.
نکته دیگر این‌که، مجموع ارزش فروش محصولات مختلف شرکت مس در نیمه اول سال 1400 بالغ بر 356996 میلیارد تومان، 97درصد بالاتر از مدت مشابه سال 1399 و 37درصد بالاتر از برنامه سال 1400 است.
همچنین در بخش اکتشافات، افزایش ذخایر مس ایران از رقم 22 میلیون تن مس محتوی در سال 1394 به حدود 40 میلیون تن براساس اکتشافات صورت‌گرفته درسالیان اخیر و بخصوص در سال 1399 بوده است. در سال 1398 در منطقه سرچشمه بیش از 528 میلیون تن ذخیره مس جدید با عیار 5/0 درصد کشف شده است، بنابراین در مجموع دوسال اخیر بیش از 5/1 میلیارد تن ذخیره مس با عیار 5/0 درصد اکتشاف و به ذخایر شرکت افزوده شده است. همچنین، بیش از 100هزار متر در سال 1399 در پهنه‌های مختلف کشور از شمال‌غرب و مناطق آذربایجان شرقی تا جنوب خراسان، قزوین، اصفهان، یزد، کرمان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان حفاری انجام گرفته است که این رقم بیشترین آمار حفاری در 4 سال اخیر است. گفتنی است، در سال 1400 برنامه‌ریزی برای انجام 150هزار متر حفاری صورت گرفته که تا پایان تیرماه امسال بیش از 44هزار متر انجام شده است.
بر اساس گزارش ارائه‌شده در غرفه شرکت مس، چشم‌انداز تدوین‌شده در طرح جامع توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران تا سال 1405 دست‌يابی به 1900هزار تن کنسانتره مس، 480هزار تن مس محتوی معدنی و 460هزار تن کاتد مس و با ادامه اجرای پروژهای تعریف‌شده و تكميل ظرفيت‌ها، دست‌يابی به توليد 2600هزار تن کنسانتره مس، 660هزار تن مس محتوی معدنی و 550هزار تن کاتد مس در سال 1410 خواهد بود.
گفتني است؛ پنجمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشين‌آلات و تجهيزات وابسته کرمان، تا 20مهرماه از ساعت 15 تا 20:30 پذيراي بازديدکنندگان است.

 

 


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.