۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=7266


انتقاد نماینده کرمان از تصمیمات مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلایندگی‌هایی که شرکت ملی مس برای مردم استان کرمان ایجاد کرده است تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم حق مردم استان کرمان در این صنعت ضایع شود.

به گزارش ایستار ، محمدرضا پورابراهیمی در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تذکر بنده خطاب به وزیر صمت در خصوص اقدامات خلاف منافع مردم استان کرمان است که از سوی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران صورت گرفته است. اخیرا خبری از تشکیل جلسه‌ای در مجلس شورای اسلامی با حضور مدیرعامل مس و تعدادی از نمایندگان پخش شد که گویا در این جلسه در خصوص انتقال منابع این شرکت به خارج از استان کرمان بحث شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور اتخاذ چنین تصمیماتی که مغایر با منافع مردم می‌باشد از سوی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران باعث ناراحتی مردم استان کرمان شده است. فعالیت شرکت ملی مس ایران  در استان کرمان باعث آلایندگی‌هایی در منطقه شده است امروز میزان آمونیاک آب ۱۲ برابر حد مجاز و میزان اس او دو هوا ۳۵ برابر حد مجاز بوده و بخشی از مراتع استان به خاطر آلایندگی از بین رفته است. میزان سرطان در منطقه از حد متوسط کشور بالاتر است.

وی ادامه داد: مدیرعامل شرکت مس حق ندارد منابع مربوط به شرکت را به جای دیگری انتقال دهد این منابع حق ۵۰۰۰ نفر بازنشسته و سهام عدالت است. وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها ۱۳ درصد از این شرکت را برعهده دارد و وزیر صنعت، معدن و تجارت نمی‌تواند در این خصوص تصمیم‌گیری کند و بخواهد ۵۰۰ میلیارد منابع را به جایی دیگر منتقل کند. حق مردم آذربایجان از مس محفوظ است اما اجازه نمی‌دهیم حق مردم استان کرمان ضایع شود.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت در پاسخ به تذکر وی بیان کرد: همان طور که مستحضر هستید ۲۰ درصد از این شرکت متعلق به مردم ورزقان آذربایجان می‌باشد و در آن جلسه که وزیر حضور داشت مقرر شد به اندازه همین ۲۰ درصد به هیات مدیره در ورزقان آذربایجان اجازه مدیریت داده شود. هیچ مبلغی جابه‌جا نشده است و حق مردم کرمان محفوظ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =