۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۰

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=7361


دبیر کل انجمن پسته ایران:با استفاده از دانش روز بهره وری محصول پسته افزایش میابد

حسین رضایی با اشاره به اینکه محصول پسته رفسنجان سالانه ۲۵۰میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد، اذعان کرد:تنها تفاوت کشور ایران با کشور های رقیب میزان محصول پسته ای است که برداشت میکند که تغییر شرایط اقلیم و کم آبی این چالش را به وجود آورده است که باید با استفاده از دانش روز به بهره وری بیشتر برسیم .

به گزارش ایستار ،آیین اختتامیه جشنواره ملی پسته در تالار دانشگاه ولی عصر (عج)رفسنجان برگزار شد .

علی اسماعیلی زاده رئیس پژوهشکده پسته ایران در این آیین با اشاره به اینکه ایران صاحب نام پسته در نیا است ، اذعان کرد: ۵۲۰ هزار هکتار از اراضی ۲۸ استان از کشور ایران زیر کشت محصول پسته هستند که از این اراضی صد هزار هکتار بتدریج در حال رسیدن به سن باروری هستند .

وی با توجه به اینکه ارقام شناسایی شده پسته در مرکز ذخایر ژنتیکی ایران به ۱۶۱رقم رسیده است و بیش از ۱۵۰ رقم دیگر باید جمع‌آوری شود، گفت:کشور ایران برای نخستین بار در حال تحقیق بر روی چهار رقم پسته جدید است که رقم های پوست پیازی و بادامی امیر به نتیجه رسیده اند و دو رقم دیگر در دست بررسی هستند .

اسماعیلی زاده گفت:گاهی اوقات خسارات هنگفتی به باغداران وارد میشود که هم اکنون طرح سایبان سازی در بخشی از باغات در حال بررسی و مطالعه است که با استفاده از این طرح در تابستان از آفتاب سوختگی محصولات پسته جلوگیری شود .

در ادامه حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران بیان کرد : منشا ارقام کله قوچی ،اکبری، احمد آقایی و فندقی از شهرستان رفسنجان است که هم اکنون در ۲۸استان دیگر در حال تکثیر هستند .

وی با اشاره به اینکه محصول پسته رفسنجان سالانه ۲۵۰میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد، افزود :تنها تفاوت کشور ایران با کشور های رقیب میزان محصول پسته ای است که برداشت میکند که تغییر شرایط اقلیم و کم آبی این چالش را به وجود آورده است که باید با استفاده از دانش روز به بهره وری بیشتر برسیم .

در پایان آیین اختتامیه جشنواره ملی پسته از نفرات برتر تقدیر شد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 6 =