۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1084


لزوم بازنگری در شهریه دانشگاه‌ها با توجه به آموزش‌های الکترونیک

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: شرایط کرونا و آموزش الکترونیک ممکن است هزینه‌های کمتری داشته باشد و باید براساس آن بازنگری در شهریه دانشگاه‌ها‌ صورت گیرد.

به گزارش ایستار به نقل از فارس، برخی کاربران خواستار 《کاهش شهریه به دلیل شیوع کرونا》 شده‌اند.

این کاربران نوشته‌اند: «همه‌گیری کرونا و رکود کسب و کارها که تأثیرات شدیدی بر درآمد همه مردم گذاشته و علاوه بر روحیه دانشجویان فصای آموزش را متحول کرده است. در این بحبوحه اکثر دانشگاه‌ها به جای کلاس‌های حضوری خود، کلاس‌های آنلاین مجازی جایگزین نموده اند که به این دلیل:

۱- هزینه حق التدریس اساتید به میزان زیادی کاهش پیدا کرده، حق التدریس مجازی عموماً کمتر از نصف حق التدریس کلاس حضوری است.
۲-  هزینه‌های مربوط به فضا برای کلاس‌های حضوری از صفر شده است.
۳- هزینه‌های جاری دانشگاها از قبیل برق، گاز، حمل‌ونقل نزدیک به صفر شده است.
۴-  هزینه‌های هماهنگی و تردد و حمل و نقل اساتید و حمل و نقل درون دانشگاهی کم شده است.

‌و اما با وجود همه این کاهش هزینه ها از همه مهمتر درآمد خانواده‌ها و دانشجویان به شدت تحت تاثیر کرونا و فضای موجود کاهش پیدا کرده است و اما شهریه دانشگاه آزاد متأسفانه هیچ تغییری نکرده و حتی با وجود مساعدت‌های کرونایی همه نهادها در جهت ‌همکاری در زمینه کاهش هزینه‌ها هیچ مساعدتی با دانشجویان در زمینه شهریه این دانشگاه صورت نمی‌پذیرد حتی برای وام‌های کمکی شهریه و شرایط تقسیط به شکل سابق عمل می‌کنند. از مسئولان مربوطه و نهادهای مربوطه تقاضا داریم به این مشکل رسیدگی نمایند.»

در پیگیری‌ها سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی ، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ورودی به شهریه دانشگاه‌ها ندارد. 

وی افزود: دانشگاه‌های شهریه‌پرداز جزو دانشگاه‌های مستقل و بخش غیردولتی هستند و با توجه به اینکه بحث عرضه و تقاضا وجود دارد  تصمیم‌گیری به عهده خود دانشگاه‌ها است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: شرایط کرونا و آموزش الکترونیک ممکن است هزینه‌های کمتری داشته باشد و باید براساس آن بازنگری در شهریه‌ دانشگاه‌‌ها صورت گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =