منو

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: پولشویی، عدم شفافیت اقتصادی و تسویه ارزی نتیجه استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پولشویی، عدم شفافیت اطلاعات اقتصادی و عدم تسویه ارزی نتیجه استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است.

۱۲ تیر ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل ازتسنیم محمدرضا پورابراهیمی بیان کرد، با بیان اینکه در بحث کارت‌های بازرگانی مجلس شورای اسلامی از سال‌های قبل ورود کرده است اظهار داشت: تلاش‌های بسیاری در کمیسیون اقتصادی مجلس نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در راستا اصلاح ساختار کارت بازرگانی انجام شده و در نهایت این مسئله در حال حاضر به نتیجه رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه کارت‌های بازرگانی در کشور ما متاسفانه خطایی که صورت گرفت این بود که هر فردی که حداقل مبلغ برای ثبت نام و عضویت در اتاق بازرگانی را داشت مشمول استفاده از کارت بازرگانی می‌شد افزود: در حال حاضر و نتیجه اقدامات کمیسیون اقتصادی مجلس باعث شد تا ساختار دریافت کارت بازرگانی به ساختار اعتباری تبدیل شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دیگر کشورها نیز اعتبار افراد در این حوزه به میزان توانمندی و فعالیت آنها است گفت: عملکرد سال‌های گذشته یک بازرگان و اینکه چه میزان مالیات پرداخت کرده، چه میزان سپرده بانکی و گردش مالی دارد، چه میزان به تامین اجتماعی پرداخت کرده و مسائلی از این دست همه این‌ها هویت و اعتبار یک شخص فعال اقتصادی را مشخص می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در ساختار اعتباری افراد رتبه‌بندی و اعتبارسنجی می‌شوند و نشان می‌دهد افراد چه جایگاهی دارند و چه اندازه می‌توانند صادرات و واردات انجام دهند گفت: ای کاش سال‌های قبل این اقدامات انجام می‌شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه کارت‌های اجاره‌ای که افراد با آن کاری را به‌صورت موقت انجام داده و بعد به تعهدات خود عمل نمی‌کنند می‌تواند از این مسیر اصلاح شود افزود: در این روش شناسایی افراد براساس هویت، تمکن، توانمندی و اعتبار افراد اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه توسط وزارت صنعت‌‌، معدن و تجارت نیز اصلاحاتی در این حوزه انجام شده و اتاق بازرگانی هم کمک کرده گفت: مسیری در حال طی شدن است و مجلس بر آن نظارت دارد و اجرایی شدن آن نیازمند توافقات دولت و اتاق بازرگانی بود که خوشبختانه این کار انجام شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از اینکه اتفاقاتی که افتاده باعث شود تا سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی را به حداقل برساند افزود: البته ابزارهای دیگری نیز هست که در جای خودش قابل استفاده است.

وی با اشاره به حذف کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و استقرار کامل این کارت‌ها گفت: همه ما شاهد تبعات استفاده از کارت اجاره‌ای یک بار مصرف بودیم و عدم تسویه تعهدات ارزی نمونه‌ای از تبعات استفاده از این کارت‌ها است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در اقتصاد کشور بیان کرد:هر گونه عدم هویت در ارتباط با فعالان اقتصادی در کشور تبعات و پیامدهای زیادی بر اقتصاد کشور دارد.

وی با بیان اینکه مشخص نیست ارز حاصل از صادراتی که از طریق این کارت‌ها انجام می‌شود با چه مکانیسمی و با چه روشی تسویه ارزی آن اتفاق می‌افتد افزود: این مسئله می‌تواند به انتقال بخشی از کالاهای مورد نیاز کشور از مبادی غیررسمی تبدیل شود و به عبارت دیگر قاچاق کالا اتفاق بیفتد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از پیامدهای استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای بحث قاچاق کالاست گفت: قاچاق کالا تهدیدی برای تولید ملی در کشور محسوب می‌شود چرا که اساسی‌ترین پیامد مرتبط با قاچاق کالا این است که تولید را هدف قرار می‌دهد و امکان رقابت بین تولیدات داخلی و کالای وارداتی را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: مواردی چون پولشویی و عدم شفافیت اطلاعات اقتصادی که همه آن در چرخه غیرشفاف اقتصادی شکل می‌گیرد نیز از دیگر پیامدهای استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامیبا اشاره به اینکه کارت های بازرگانی حذف نمی‌شود افزود: هر کسی می‌تواند بیاید و در این حوزه فعالیت کند اما در سال اول ورود  متناسب با شرایط مالی و توانش برای او سقف گذاشته می‌شود و بعد از دو سال می‌تواند در این حوزه به یک بازرگان قدر تبدیل شود


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.