منو

علم گردانی و استفاده از آلاتی مانند نی، سنتور و اُرگ ممنوع است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان گفت: ایجاد شور و هیجان در عزاداری های اباعبدالله الحسین (ع) با استفاده از طبل، سنج و دمامه زنی مشکلی ندارد اما استفاده از آلات موسیقی مانند اُرگ، نی، سنتور، زنجیرهای تیغ دار و نیز علم گردانی در ایام محرم و صفر ممنوع و غیرقانونی است.

۲۷ تیر ۱۴۰۲

به گزارش ایستار؛ حجت السلام نقیب پور ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم، عزاداری های واقعی و سنتی را از علل و عوامل مهم و تاثیرگذار در ماندگاری و جاودانگی نهضت سرخ عاشورا دانست و اظهار کرد: در تاریخ بشریت انقلاب‌ های مختلفی روی داده است، اما هیچ نهضت و انقلابی همچون عاشورا در تاریخ جهان پایداری نداشته است.
وی توجه به رعایت حال مردم در عزاداری شب های محرم را ضروری خواند و بیان کرد: عزاداران حسینی باید با رعایت مسایل کلی و توجه به وقت و استراحت مردم نسبت به اتمام آیین های مختلف در موعد مقرر اهتمام کنند تا مبادا کسی دچار ضرر شود.
حجت الاسلم نقیب پور ادامه داد: برپاکنندگان موکب ها باید با اخذ مجوز از راهنمایی و رانندگی، شورای هیئت های مذهبی و شهرداری اقدام به استقرار موکب و برگزاری مراسم های عزاداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از آلات موسیق  مانند ارگ، نی، سنتور و دیگر ادوات ممنوع است اما طبل و سنج و دمامه زنی مجاز می باشد.
رئیس اداره تبلغیات اسلامی رفسنجان علم گردانی در سطح شهر را ممنوع برشمرد و با بیان اینکه علم گردانی در جلوی مسجد یا تکیه مانعی ندارد گفت: تردد خودروهای سنگین مانند کامیون ، کمپرسی و وانت بار در سطح شهر جهت جابجایی عزاداران و علم ها ممنوع است و در صورت مشاهده توسط پلیس توقیف خواهند شد.
وی عزاداری در شب ها را تا ساعت 23 مجاز اعلام کرد و افزود:ایستگاه های صلواتی نباید در معابر و خیابان ها سد راه مردم باشند و ترافیک ایجاد کنند ممکن است مردم بیمار داشته باشند و بخواهند به بیمارستان برسانند که ترافیک ایجا شده موجب خطراتی می شوند.
حجت الاسلام نقیب پور ادامه داد: نصب بنرهای تبلیغاتی حاوی پیام های محرمی و مراسات باید معرفی کننده سخنران و مداح باشد و بنرهایی که عزاداری بدون سخنران را تبلیغ کنند نصب آن ها ممنوع است .


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یک =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.