منو

کرونا در کرمان شعله ور شده است

کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک کاهش قابل توجهی در چرخه انتقال ویروس در سطح جامعه وجود دارد افزود: در حال حاضر ویروس و بیماری کرونا درمان و واکسن خاصی ندارد اما معتقدیم در این شرایط ماسک مانند دارویی است که خطر انتقال ویروس را حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش دهد و برای افرادی که در فاصله کمتر از یک متر از یکدیگر قرار دارند، در صورت عدم استفاده از ماسک به میزان ۹۰ درصد خطر انتقال وجود دارد اما اگر ماسک استفاده بشود، این میزان احتمال انتقال ویروس به ۱.۵ درصد خواهد رسید.

۱۷ تیر ۱۳۹۹

به گزارش ایستار به نقل از ایسنا دکتر “سعید صحبتی” با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان گفت: متاسفانه طی یک ماه گذشته با افزایش چشمگیر و ناگهانی در روند موارد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان مواجه شده ایم.

وی با بیان اینکه در ابتدای شیوع این ویروس تصور می شد با فرا رسیدن فصل گرما این ویروس از بین رفته و شاهد کاهش موارد قطعی ابتلا به این ویروس باشیم افزود: هم اکنون نه تنها با کاهش مبتلایان به کووید ۱۹ در سطح کشور و استان کرمان روبرو نشده ایم بلکه تقریبا ۶۰ درصد موارد کشف شده مبتلا به ویروس کرونا در استان کرمان طی یک ماه اخیر بوده که نشان می دهد ویروس کرونا شعله ور شده است.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان هم اکنون در وضعیت هشدار و خطر قرار دارد اظهار کرد: امروز نزدیک به ۳۰۰ مورد بستری با ابتلای قطعی به کووید ۱۹ را در سطح استان داریم ضمن آنکه از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون در استان ۱۸۹ نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند.

صحبتی با اشاره به روزهای متوالی که در استان کرمان در اواسط اردیبهشت ماه مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا نداشتیم اظهار کرد: متاسفانه امروز با موارد روزانه ۵ تا ۶ مورد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا مواجه هستیم که نشان می دهد در وضعیت مناسبی قرار نداریم و مردم باید رعایت مسائل بهداشتی را بیشتر از گذشته مود توجه قرار دهند.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به ۲۱۳۳ مورد بستری قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمان از ابتدای اپیدمی تاکنون اظهار کرد: اپیدمی کرونا هم اکنون در سطح جامعه استقرار پیدا کرده و به عبارت دیگر با یک طغیان بیماری در استان کرمان مواجه هستیم که جای نگران دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه خدمتگذاران جامعه در بخش سلامت، کارخودشان را انجام می دهند اما پارامتر مهم در مقابله با این ویروس، میزان همراهی و همکاری مردم است  افزود: این میزان همراهی مردم همراه با برنامه های بهداشتی، با روند آمار بیماران ارتباط مستقیم دارد به طوری که هر زمان این میزان همراهی بیشتر شده باشد، شاهد فروکش شدن آمار بوده ایم و بالعکس.

صحبتی با بیان اینکه از اواسط اردبیهشت که تا حدودی مردم خسته و همراهی آنها کم شد و همین امر سبب شد با روند افزایشی مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور روبرو شویم اظهار کرد: مردم باید بدانند که کرونا تمام نشده و کرونا هم اکنون بیش از گذشته به ما نزدیک شده است که نشان می دهد مردم به معنای واقعی باید همراهی کنند.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به پویش «من ماسک می زنم» و استفاده از ماسک در سطح جامعه اظهار کرد: در حال حاضر تاکید بیشتر آموزش‌ها بر روی استفاده از ماسک برای عموم جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک کاهش قابل توجهی در چرخه انتقال ویروس در سطح جامعه وجود دارد افزود: در حال حاضر ویروس و بیماری کرونا درمان و واکسن خاصی ندارد اما معتقدیم در این شرایط ماسک مانند دارویی است که خطر انتقال ویروس را حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش دهد و برای افرادی که در فاصله کمتر از یک متر از یکدیگر قرار دارند، در صورت عدم استفاده از ماسک به میزان ۹۰ درصد خطر انتقال وجود دارد اما اگر از ماسک استفاده بشود، این میزان احتمال انتقال ویروس به ۱.۵ درصد خواهد رسید.

صحبتی با اشاره به دو نوع ماسک پزشکی و غیرپزشکی اظهار کرد: ماسک های پزشکی که به صورت یکبار مصرف می باشند اعم از ماسک های فیلتردار و جراحی هستند که از احتمال انتقال ویروس تا ۹۰ درصد جلوگیری می کنند که بیشتر برای کادر درمانی و بهداشتی این نوع ماسک ها توصیه می شود.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه خوشبختانه هم اکنون مشکلی از لحاظ کمبود ماسک در سطح استان کرمان نداریم افزود: ماسک های پزشکی یکبار مصرف بوده و نهایتا تا ۳ تا ۴ ساعت و یا تا هنگام مرطوب شدن می توان از آنها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ماسک های فیلتر دار و N۹۵ را برای عموم مردم توصیه نمی کنیم اظهار کرد: ماسک های چندبار مصرف که کاربرد عمومی داتشه و به صورت سه لایه می باشند، نیز برا مکان های عمومی و شوغ توصیه می شود.

صحبتی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه میزان رعایت مردم در جامعه به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است اظهار کرد: متاسفانه بحث دما و تاثیر آن بر روی ویروس کرونا باعث شده مردم اطمینان کاذبی را پیدا کنند و همین امر سبب شد شاهد اتقاق شوم کنونی در درگیری بالای جامعه با این ویروس باشیم و میزان بیماری افزایش پیدا کند.

این کارشناس ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به فرارسیدن فصل تابستان و استفاده از کولرهای گازی در جنوب کشور به ویژه جنوب استان کرمان اظهار کرد: کولرهای گازی و اسپیلت ها به دلیل آنکه هوای محیط بسته را دوباره به گردش در می آورند و همین امر سبب شده در فضای بسته، ویروس مرتبا به چرخش در آمده و می تواند وارد ریه افراد شود که به شدت توصیه می شود در هنگام استفاده از وسایل سرمایشی، با باز گذاشتن پنجره و درب، سیستم تهویه هوا را فراهم کنند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.