۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1467


کرونا بازار کرمان را دچار چالش کرد

رئیس صمت استان کرمان گفت: شرایط کرونا واحدهای صنفی این استان را دچار چالش کرد که ارتباط مستقیم با سبد خانوار و زندگی مردم دارد.

به گزارش ایستار به نقل از روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، مهدی حسینی‌نژاد در دیدار با فرماندهی انتظامی استان کرمان اظهار کرد: افزایش قیمت در سبد خانوار نقشی مستقیم با زندگی و اقتصاد خانوار دارد لذا برای رفع این مشکل ابتدا کالاهای اساسی در سبد خانوار را احصا کردیم.

وی اظهار داشت: همچنین برخی عوامل بیرونی در تأمین بازار از جمله تخصیص نیافتن ارز یارانه‌ای به میزان نیاز استان توسط بانک مرکزی در بازار چالش ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: استان کرمان سالانه به ۷۰ هزار تن شکر نیاز دارد و ۱۰ هزار تن آن با ارز یارانه‌ای و مابقی با نرخ آزاد تأمین می‌شود لذا شاهد اختلاف قیمت در بازار هستیم.

وی بیان داشت: اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد و در این میان برخی افراد از آن سو استفاده و دست به احتکار و گرانفروشی می‌زنند و این امر بازار دچار چالش می‌کند.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه از تمامی ظرفیت‌ها برای تأمین و نظارت بر بازار استفاده می‌کنیم افزود: حوزه اماکن در این رابطه همکاری مطلوبی با ما دارد اما به انتظارات مردم در تأمین و نظارت بر بازار نمی‌توانیم پاسخ دهیم و تلاش‌ها برای مدیریت بازار در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: طی سال‌های گذشته ناملایمات تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز و قیمت سوخت تأثیر مستقیمی بر حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گذاشته و داستان کرونا نیز این فشارها را افزایش داد لذا تلاش می‌کنیم آسیب‌های این حوزه به حداقل برسانیم و در ارتباط با عموم مردم این موضوع را مدیریت کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: سرمایه گذاری خوبی در حوزه صنعت و معدن با توجه به ظرفیت‌ها و سند برنامه در استان انجام شده و این برنامه ریزی کرمان را به قطب فولادی کشور تبدیل می‌کند و در پی استفاده از ظرفیت احداث صنایع قطعه سازی و فرآوری برای رفع مشکل اشتغال در استان هستیم.

وی با بیان اینکه ۲۸ ابر کارخانه را در استان شکل دادیم که از ظرفیت آنان در توسعه استان استفاده می‌شود عنوان کرد: این واحدهای بزرگ در شهرستان‌های سیرجان، بردسیر، زرند، شهربابک و کرمان فعالیت دارند و در شهرستان‌های راور که ظرفیتی نداشتیم نیز با آمایش سرزمینی صنایع فولاد را به این منطقه بردیم.

حسینی‌نژاد ادامه داد: این کارخانه‌ها با نرخ امروز ۱۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داشته‌اند که این رقم در آغاز کار ۴۵ هزار میلیارد تومان بود و تمامی این طرح‌ها یا تحقق یافته یا بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی افزود: بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان هرسال در استان کرمان افتتاح کردیم و امسال ۲۰ هزار میلیارد تومان برنامه ریزی شده که چهار هزار میلیارد تومان آن ماه گذشته با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید که نشان می‌دهد با وجود چالش‌ها در این حوزه اتفاقات خوبی افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 2 =