۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=1848


کاهش 10 میلیارد دلاری واردات را با نهضت «ساخت داخل» دنبال می‌کنیم

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: محور اول برنامه‌های ما جهش تولید و مهمترین آن نهضت ساخت داخل است که از سال گذشته شروع کرده‌ایم و به دنبال کاهش واردات به میزان 10 میلیارد دلار در سه سال با سرمایه‌گذاری بالغ بر 4 میلیارد دلار هستیم.

به گزارش ایستار به نقل از فارس ، مهدی صادقی ‌نیارکی در جلسه مجمع نمایندگان و معاونین وزارت صمت با استاندار کرمان با اشاره به بازدید از طرح‌ها، زیرساخت‌ها و پروژه‌های معدنی استان اظهار داشت: برنامه وزارتخانه در هفت محور و 40 پروژه تعریف شده است.

معاون امور صنایع وزیر صمت عنوان کرد: محور اول جهش تولید است که مهمترین آن نهضت ساخت داخل است که از سال گذشته شروع کرده‌ایم و به دنبال کاهش واردات به میزان 10 میلیارد دلار در سه سال با سرمایه‌گذاری بالغ بر 4 میلیارد دلار هستیم.

وی با اشاره به تشکیل 11 میز «ساخت داخل» در وزارتخانه بین نیازمندی‌ها و توانمندی‌های حوزه صنعت و معدن افزود: در بخش خودرو 330 میلیون یورو قرارداد بین خودروساز و تولید کننده تجهیزات و قطعات بسته شده و در حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات قراردادی بین تجهیزات‌سازان امضا شده به مبلغ 118 میلیون یورو  و موضوع گاز و نفت وپتروشیمی، فولاد و صنایع فولاد و مس نیز در دستور کار است.

معاون امور صنایع وزیر صمت ادامه داد: در سال جاری این رویکرد را تغییر دادیم یعنی میزها در رسته فعالیت‌های دیگر چون لوازم خانگی، ماشین‌آلات راهسازی، مواد پلیمری و … ادامه خواهد داشت.

صادقی‌نیارکی محور دوم را سهم 3.2 کاهش ارزبری تقسیمات کشوری دانست و افزود: 120 میلیون یورو سهم استان کرمان برای کاهش ارزبری است که باید توانمندی‌های استان به نیازمندی‌های آن وصل شود، لذا باید تشکل‌های خصوصی و دولتی را فعال و نیازمندی‌ها را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه محور سوم، توسعه صادرات و مدیریت واردات است که مکمل محور اول هست، اظهار کرد: تاکنون 2 هزار و 500 ردیف تعرفه مشمول ممنوعیت ثبت سفارش شده که به تولید و ظرفیت‌های کشور کمک می‌کند  و در مقابل توسعه صادرات مدنظر است.

معاون امور صنایع وزیر صمت خاطرنشان کرد: محور چهارم تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است که 4 هزار طرح بزرگ در کشور داریم که 200 طرح از آنها به عهده وزارت صمت است که با 170 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال 38 هزار نفر است و در قالب پویش تولید هر هفته افتتاح می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =