منو

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

خبر ناکامی ایالات متحده آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، نام کشور " جمهوری دومینیکن" را بر سر زبان‌ها انداخته است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۹

با رای‌گیری در جلسه مجازی  شورای امنیت ملل متحد و ناکامی ایالات متحده آمریکا در تصویب قطعنامه پیشنهادی خود برای “تمدید تحریم تسلیحاتی ایران”، نام “جمهوری دومینیکن” به سر تیتر اخبار سیاسی امروز جهان آمد.

کشوری کمتر شناخته شده در حوزه کاراییب که وابستگی سنتی آن به ایالات متحده آمریکا باعث شد تنها عضوی از 15 عضو شورای امنیت باشد که به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، رای مثبت بدهد.

با این رویداد که به گمان بسیاری از ناظران و تحلیلگران “افتضاح دیپلماتیک آمریکا” لقب گرفته، بهتر است جمهوری دومینیکن را به عنوان کشوری که علیه ایران رای داد، بهتر و بیشتر بشناسیم:

 جمهوری دومینیکن در قرن نوزدهم از استعمار اسپانیا مستقل شد و در طی دو قرن گذشته دو مرتبه از سوی اسپانیا و ایالات متحده آمریکا (1916) به اشغال درآمده است.

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

– زبان رسمی این کشور اسپانیولی است.

 این کشور با بیش از 48 هزار کیلومتر مربع “صد و بیست و هشتمین” کشور از نظر وسعت در دنیاست.

 با 11 میلیون نفر جمعیت پس از کوبا پرجمعیت ترین و بزرگ‌ترین (وسعت) کشور حوزه کاراییب است.

یکی از میادین شهر” سانتو دومینگو” پایتخت جمهوری دومینیکن

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

 جمهوری دومینیکن در بخش شرقی جزیره بزرگ ” هیسپانیولا” واقع شده و متشکل از 20 استان است. بخش غربی این جزیره متعلق به کشور فقیر “هاییتی” است.

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

 جمهوری دومینیکن به لحاظ جاذبه‌های گردشگری یک مقصد عمده برای گردشگری است و به طور متوسط سالانه پذیرای بیش از 6 میلیون گردشگر خارجی است و از این منظر توریست پذیرترین مقصد گردشگری در حوزه کاراییب است. درآمد گردشگری نزدیک به 12 درصد از تولید ناخالص داخلی جمهوری دومینیکن را تشکیل می‌دهد.

 صادرات عمده این کشور شامل  شکر، آهن ، نیکل، طلا، نقره، کاکائو، قهوه، تنباکو و  گوشت  و واردات عمده این کشور شامل مواد غذایی، پنبه، نفت، محصولات شیمیایی و پتروشیمی و دارویی است.

نمایی از شهر “سانتو دومینگو” پایتخت جمهوری دومینیکن

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

 جمهوری دومینیکن از ابتدای سال 2019  به مدت 2 سال به عنوان یکی از 10 عضو غیردایم شورای امنیت برگزیده شده است. عضویت این  کشور تا دی ماه امسال پایان می‌یابد.

  دومینیکن به لحاظ خط‌مشی سیاسی و جهت‌گیری‌های بین‌المللی در مجموعه کشورهای وابسته و دنباله‌روی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.

 دومینیکن بر خلاف هاییتی کشور نسبتا ثروتمندی است. تولید ناخالص داخلی (واقعی) دومینیکن در سال 2018 نزدیک به 190 میلیارد دلار ودرآمد سرانه این کشور بالای 20 هزار دلار بوده است.

 واحد پول این کشور “پزو” است.

نمایی از پایتخت جمهوری دومینیکن

تنها کشوری که در کنار آمریکا علیه ایران رای داد را بشناسیم

 ایرانیان برای سفر به جمهوری دومینیکن نیاز به ویزا دارند اما اگر شهروند ایرانی در پاسپورت خود ویزای سفر به کشورهایی چون کانادا، اعضای شنگن و یا ایالات متحده آمریکا و قبرس و چند کشور دیگر اروپایی غیرعضو شنگن را داشته باشد، بدون نیاز به ویزا می‌تواند با پاسپورت ایرانی خود به دومینیکن سفر کرده و 90 روز در این کشور اقامت داشته باشد.

 جمهوری دومینیکن با 200 هزار دلار سرمایه گذاری به خارجی‌ها تابعیت و پاسپورت می‌دهد و با پاسپورت این کشور می‌توان به بیش از 100 کشور دنیا سفر کرد.

 جمهوری دومینیکن از “سابقون” سازمان ملل است و در کنار ایران از 51 عضو  موسس و اولیه سازمان ملل و امضا کننده منشور ملل متحد محسوب می‌شود.

 فردا (یکشنبه) تاریخ تحلیف رییس جمهوری منتخب و جدید جمهوری دومینیکن است. جمهوری دومینیکن در تاریخ پنجم ژوئیه (40 روز پیش) انتخابات سراسری برگزار کرد. قرار بود انتخابات در ماه مه امسال برگزار شود اما به دلیل بحران کرونا به تعویق افتاد و در نهایت با 2 ماه تعویق در ماه ژوئیه برگزار شد.

رییس جمهوری سابق (عکس بالا) و رییس جمهوری منتخب و جدید جمهوری دومینیکن (عکس پایین)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

در این دوره از انتخابات برای نخستین بار در تاریخ برای کم کردن و یک کاسه کردن ریسک حضور مردم در شعبه‌های رای‌گیری، انتخابات ریاست جمهوری، معاون رییس جمهوری، مجلس سنا، مجلس ملی و شهرداری‌ها همزمان برگزار شد. در انتخابات ریاست جمهوری دومینیکن  “لوئیز آبینادر” نامزد حزب “نوین انقلابی” پیروز شد و از (یکشنبه 16 آگوست 2020) جانشین “دانیلو مدینا” رییس جمهوری 8 سال گذشته دومینیکن خواهد شد.

منبع : عصر ایران


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.