منو

افزایش بیماران کــرونا در اوایل دی ‌‌ماه در رفــسنجان / بی توجهی و دورهمی موج بعدی و فاجعه ای دیگر رقم خواهد زد

اگر استفاده از ماسک در بین مردم کم شود و دورهمی‌ها و مهمانی‌ها زیاد شود، قطعا شاهد موج بعدی بیماری در شهرستان خواهیم بود، وضعیت ما خیلی شکننده است و کوچکترین بی‌توجهی موج بعدی و فاجعه دیگری را رقم می‌زند.

۰۹ دی ۱۳۹۹

به گزارش ایستار احمد جمالی‌زاده در جمع خبرنگاران رفسنجان اظهار داشت: بعد از برداشت محصول پسته و تقریبا همزمان با سایر نقاط استان کرمان شاهد افزایش ابتلا و بستری بیماران کرونا در شهرستان رفسنجان بودیم، به نحوی که اواخر آبان‌ماه رفسنجان یکی از 43 شهرستان بحرانی کشور بود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: بعد از اعمال محدودیت‌های زیادی که اعلام شد و برخی صنوف تعطیل شدند و از همه مهمتر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توسط مردم، در آذرماه شاهد سیر کاهشی بیماران بودیم تا اینکه در اوایل دی‌ماه به کمترین میزان بستری بیماران رسیدیم.

وی ادامه داد: اما در روزهای اخیر شاهد افزایش موارد مثبت بودیم که حاصل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط بعضی شهروندان است.

جمالی‌زاده افزود: در این مدت که وضعیت رفسنجان قرمز و بعد نارنجی بوده و هنوز نارنجی ادامه دارد، برخی صنوف اجباری تعطیل شدند و ضربه زیادی به کسب و کار برخی همشهریان وارد شده و به علت اینکه شهرستان ما زرد نشده تالارها بیش از سه ماه تعطیلند و امکان بازگشایی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر استفاده از ماسک در بین مردم کم شود و دورهمی‌ها و مهمانی‌ها زیاد شود، قطعا شاهد موج بعدی بیماری در شهرستان خواهیم بود، وضعیت ما خیلی شکننده است و کوچکترین بی‌توجهی موج بعدی و فاجعه دیگری را رقم می‌زند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان با بیان اینکه در موج سوم بیماری، ما شاهد ابتلای تعداد زیادی از همشهریان بودیم و تعداد زیادی از عزیزانمان را به علت کرونا از دست دادیم، افزود: تصور ما این بود که این موارد می‌تواند برای عده‌ای درس‌آموز باشد اما به محض کاهش موارد ابتلا متأسفانه عادی‌سازی شده و بی‌تفاوتی موجب افزایش موارد بستری شده است.

وی بیان کرد: بستری‌های کرونا در رفسنجان در اول دی‌ماه به 14 نفر رسید و افراد بدحال در آی‌سی‌یو به دو نفر کاهش پیدا کرده بودند اما در تاریخ 7 دی‌ماه 7 مورد مثبت قطعی در آی‌سی‌یو و تعدادی مورد مشکوک داشتیم که بدحال بودن

جمالی‌زاده با با قدردانی از همشهریانی که از ابتدای شیوع کرونا با مجموعه بهداشت و درمان همکاری کردند، به نکات مهمی از جمله اینکه زدن ماسک مهمترین واکسن در شرایط فعلی است، اشاره و ابراز کرد: فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت فاصله یک و نیم تا دو متر در مراودات روزانه، شرکت نکردن در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و مکان‌های شلوع توصیه اکید ما است چراکه طبق بررسی‌های انجام شده بیش از نیمی از موارد افرادی که مبتلا به کووید 19 شدند، ناشی از دورهمی‌های خانوادگی بوده است.

وی اضافه کرد: شست‌وشو و ضدعفونی دست به ویژه با آب و صابون و به محض ورود به منزل و قبل از خوردن غذا دیگر توصیه ما به مردم است، همچنین با توجه به اینکه ویروس، عمده از طریق سه نقطه دهان، بینی و چشم وارد بدن می‌شود، اگراین سه نقطه را بتوانیم حفظ کنیم می‌توانیم از ورود ویروس به بدن جلوگیری کنیم.

جمالی‌زاده در ادامه تصریح کرد: به محض اینکه علائم مشکوک دال بر بیماری مانند سرماخوردگی، تب، بدن‌درد و حتی علائم گوارشی داشتیم، آن را به حساب کووید 19 گذاشته و از کنار آن به سادگی رد نشویم و به مراکز بهداشتی درمانی اطلاع دهیم. یا از طریق 4030 یا ثبت علائم در سامانه سلامت می‌توان راهنمایی‌های لازم را دریافت کرد.

وی متذکر شد: شماره 09900989764 اختصاصی شهرستان رفسنجان است که روزها پاسخگوست و همشهریان می‌توانند با تماس با این شماره راهنمایی‌های لازم را بگیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در پایان با اشاره به این مطلب که چنانچه شخصی علامت‌دار بود یا جواب تست کرونای او مثبت شد حتما در منزل بماند که فوق‌العاده مهم است و با قرنطینه خانگی زنجیره ابتلا را قطع کند، متذکر شد: مراقبت ویژه از افراد پرخطر از جمله سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای مثل دیابت، پرفشاری خون، چاقی و… دارند، توصیه اکید ما است


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.