۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۵

لینک کوتاه: https://istarnews.ir?p=4830


تاثیر مهم گردشگری بر رشد اقتصاد

رئیس میراث فرهنگی رفسنجان بیان کرد:یکی از ابعاد توسعه پایدار در جوامع، توسعه صنعت گردشگری‌ است که در بُعد اقتصادی هم اهمیت زیادی دارد.

به گزارش ایستار ، حسن حسینی در آئین روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در خانه حاج آقاعلی رفسنجان بیان کرد:آیات قرآن به ما تذکر می دهند که گردش، سیر و سفر به اطراف جهان داشته باشیم تا عبرت بگیریم وهمچنین یکی از ابعاد توسعه پایدار در جوامع، توسعه صنعت گردشگری‌ است که در بُعد اقتصادی هم اهمیت زیادی دارد.

حسینی تاکید کرد: با فعالیت‌های فرهنگی که در جامعه انجام شده است، اهمیت میراث فرهنگی و آثار تاریخی در ابعاد گوناگون مورد توجه قرار گرفته است.

وی با توجه به حواشی روزهای اخیر در خصوص محوطه تاریخی تپه برج رییس آباد خنامان تاکید کرد: یکی از اولین کاوشهای باستان شناسی به سال ۱۹۰۰ میلادی در این منطقه توسط سرپرسی سایکس و دو باستان شناس انگلیسی دیگر صورت گرفته است که تعدادی اشیاء باستانی کشف کردند که هم اکنون در موزه بریتانیانگهداری می شوند.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری رفسنجان افزود: به گفته باستان شناسان قدمت خنامان به هزاره های قبل از میلاد برمی گردد. جزئیات دقیقی از نتایج این کاوش‌ها و مطالعه اشیاء مکشوفه در دسترس نیست و بعد از این کاوش‌ها، در طول ۱۲۰ سال گذشته متاسفانه پژوهش دیگری صورت نگرفته است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری رفسنجان عنوان کرد:امیدواریم با پژوهش‌ها و تحقیقات تاریخی در شهرستان انار و رفسنجان،زوایای تاریکی که از گذشته وجود دارد در این منطقه روشن شود، ۳۰۰ اثر تاریخی در شهرستان رفسنجان است که ۶۲ اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است و ۵ اثر ناملموس و دو اثر طبیعی هم به ثبت رسیده است.

حسینی در ادامه گفت: داشته های تاریخی به عنوان غنای فرهنگی بایستی مبنای پژوهش ها و مطالعات ما باشند. به طور نمونه در اثر تاریخی خانه حاج آقاعلی رفسنجان که به عنوان بزرگترین خانه خشتی جهان است، معمار تابش آفتاب را در معماری خانه برای ساخت اتاق‌های تابستان‌نشین و زمستان‌نشین مد نظر گرفته است و سبب آسایش ساکنین خانه را فراهم کرده است

وی تصریح کرد: معماری کویر بسیار غنی است. به طور مثال مرحوم معمار میران از یخدان‌های کویری الهام گرفته است، و مجموعه ورزشی (استخر) موزه را در رفسنجان به سبک پست مدرن طراحی کرده و به خاطر نگرش و سبک معماری‌ اش در سال ۸۰ جایزه معمار برتر را کسب کرد. پرونده این بنا تکمیل شده و برای ثبت میراث ارسال شده است که علاوه بر اینکه اثر تاریخی است، صاحب یک معماری مدرن خواهیم بود.

مجید فصیحی هرندی در پایان مراسم اظهار کرد:طبق تفاهم‌نامه ای که بین مجتمع مس سرچشمه و اوقاف رفسنجان امضاء شده، امیدواریم طبق قول مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، موضوع مدیریت این خانه حل و درب خانه به‌طور رسمی برای بازدید علاقه‌مند از سراسر کشور و جهان گشوده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =