منو

حیات در کاروانسرای وکیل کرمان

۲۶ آذر ۱۳۹۸

به گزارش ایستار به نقل ازتسنیم : کاروانسرای وکیل کرمان به سرنوشت تلخ خود پایان داد و این روزها شاهد مرمت یکی از بزرگترین کاروانسراهای کشور هستیم و نبض حیات بار دیگر در این کاروانسرا می‌زند.

کاروانسرای وکیل کرمان یکی از بزرگترین کاروانسراهای کشور و بنای ارزشمند تاریخی است که سالیان زیادی به حال خود رها شده بود و تلاش‌ها برای مرمت و احیای آن، ناکام می‌ماند تا اینکه سرنوشت تلخ این کاروانسرا تغییر کرد و با پیگیری‌های فراوان، میراث‌فرهنگی کرمان توانست حکم خلع‌ید پیمانکار این پروژه را گرفته و  مردادماه سال 96 بود که کاروانسرای وکیل برای تبدیل شدن به یک مجموعه اقامتی به سرمایه‌گذار جدید واگذار شود.

کاروانسرای وکیل کرمان بیش از 4 هزار متر مربع زیربنا دارد و در در جریان بازدید علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این مجموعه در چهارم مهرماه سال جاری، اسفندیار حیدری‌پور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران با اشاره به پیشرفت فیزیکی این پروژه گفت: کار در دو حوزه استحکام بخشی و تاسیسات در حال انجام است و پیش‌بینی می‌کنیم طی 9 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه این کاروانسرا تا خردادماه 99 به یک بوتیک‌هتل تبدیل می‌شود افزود: با اتمام این طرح، کاروانسرای تاریخی وکیل با 57 اتاق و حدود 140 تخت به زنجیره هتلداری استان کرمان اضافه می‌شود.

کاروانسرای وکیل از مجموعه کاروانسراهای درون شهری کرمان به شمار می‌رود که در حاشیه خیابان شریعتی کرمان قرار دارد و در نزدیکی بازار وکیل کرمان واقع شده و جزو کاروانسراهای بزرگ کشور محسوب می‌شود که قدمت آن به 170 سال پیش بر می‌گردد.

ساخت کاروانسرای وکیل کرمان در سال 1277 به فرمان محمد اسماعیل خان وکیل الملک والی آغاز شد و در سال 1287 به دست فرزند وی مرتضی قلی خان وکیل الملک تکمیل شد.

کاروانسرای وکیل از دو طبقه تشکیل شده و 120 غرفه را در خود جای داده است که دو درب ورودی به بازار وکیل دارد و سر در ورودی کاروانسرای وکیل که به داخل بازار باز می‌شود، با گچ‌بری و کاشی‌کاری‌های زیبایی تزئین شده و سر در ورودی دوم کاروانسرا که در قسمت بیرونی بازار وکیل قرار دارد را نیز با کاشی مزین کرده‌اند.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.