منو

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی کرمان: اگر تعاونی ها نقش فعالی در اقتصاد داشتند با کمبود مرغ، سیمان و … مواجه نمی شدیم

کرمان مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه بخش تعاون نتوانسته به جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور برسد، گفت: با توجه به کمبود کالاهای مختلف در یک سال اخیر در کشور از جمله مرغ، سیمان و ...، اگر تعاونی ها نقش فعالی داشتند، این اتفاق نمی افتاد زیرا نفع شخصی در تعاونی ها کمتر دیده می شود.

۱۸ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش ایستار به نقل از ایسنا “رضا اسماعیلی” امروز ۱۸ شهریورماه در گفت و گوی رسانه ای با تبریک هفته تعاون اظهار کرد: ۵۲۲۲ تعاونی ثبت شده در استان کرمان داریم که برآورد می شود بیش از ۵۰ هزار نفر در تعاونی ها عضو باشند و بیش از پنج درصد تعاونی های کشور در استان کرمان است.

وی با اشاره به اینکه اشتغال تعاونی های کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و در استان کرمان بیش از ۵۰ هزار نفر است، افزود: بیشترین تعاونی های استان در حوزه کشاورزی فعال هستند و بعد در خدمات، صنعت و گرایش های دیگر نیز تعاون های تولیدی، توزیعی و صنعتی داریم.

اسماعیلی تصریح کرد: ۱۸ اتحادیه تعاونی در استان داریم که در قالب تجمعی و برای تصمیم گیری های کلان تر و کارهای اقتصادی تعاونی ها شکل گرفته است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان بیان کرد: براساس اصل ۴۴ قانون اساسی، ۲۵ درصد از سهم اقتصاد کشور باید توسط تعاونی ها محقق شود و کارکرد تعاونی ها برای تحقق عدالت اجتماعی اهمیت دارد.

وی افزود: اتفاقاتی که در دولت های گذشته رخ داده و استانی نبوده، در واگذاری ها به بخش خصوصی، بخش تعاون دیده نشده و این بخش نتوانسته به جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور برسد.

اسماعیلی تصریح کرد: سهم اقتصاد تعاونی در اقتصاد استان کرمان سه تا پنج درصد است که جایگاه خیلی خوبی در اقتصاد کشور ندارد در حالی که کشورهای پیشرفته با رویکرد تعاونی توسعه را دنبال کرده اند به ویژه در تعانی های تامین نیاز.

وی بیان کرد: با توجه به کمبود کالاهای مختلف در یک سال اخیر در کشور، اگر تعاونی ها نقش فعالی داشتند، این اتفاق نمی افتاد زیرا نفع شخصی در تعاونی ها کمتر دیده می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان در ادامه اظهار کرد: ۴۱ مسئله در تعاونی های استان شناسایی شده که شامل سهم مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی در شکل نگرفتن تعاونی ها است و داریم روی این مسائل کار می کنیم.

وی با اشاره به برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره تعاونی های برتر استان کرمان افزود: شناسایی ظرفیت های تعاونی استان و معرفی به جامعه و به ویژه جوانان و دانشجویان از اهداف برگزاری جشنواره است تا در این بخش حضور یافته و بهانه ای برای تقدیر کوچکی از فعالان بخش تعاون باشد.

اسماعیلی با اشاره به نبود پایه علمی در برنامه های ابلاغی بخش تعاونی بیان کرد: ما ارزیابی از تعاونی ها انجام دادیم و در این مدل علاوه بر رتبه بندی، نقاط ضعف و قوت را اعلام کردیم که این کار می تواند فرهنگ تعاون را توسعه بدهد و یکی دیگر از اقدامات استان کرمان آینده پژوهی تعاون در افق ۱۴۰۴ است و در این راستا با محوریت استان کرمان و برنامه ریزی عملیاتی کار را دنبال می کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فعالیت سامانه جامع هوشمند تعاون از دولت قبل آغاز شد که بحث مقررات زدایی، تمرکز زدایی، مبارزه با فساد و … در این سامانه دنبال می شود و همه اقدامات به صورت الکترونیکی است که با حذف رابطه بین کارمند و مراجعه کننده، فساد کمتر می شود و این سامانه شفافیت آمار و اطلاعات تعاونی ها را به دنبال دارد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمان اظهار کرد: یکی از ایرادات کنونی بخش تعاون این است که تعاونی هایی داریم ۳۰ سال قبل تشکیل شده که اطلاعاتی از اعضای آن نداریم تا در مجامع حضور یابند و با این سامانه باید اطلاعات اعضای تعاونی ها بارگذاری شود لذا ضعف اطلاع رسانی در تعانی ها رفع می شود.

وی افزود: تاکنون ۲۷۱۵ تعاونی استان کرمان در این سامانه ثبت نام کرده اند که شامل ۹۰۰۰ عضو می شود و قصد داریم مجامع تعاونی ها را نیز به صورت الکترونیک برگزار کنیم که با عملی شدن این اقدام، نخستین استان در این زمینه خواهیم بود.


برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

مطالب مرتبط
ایتا سروش بله تلگرام اینستاگرام
درباره ما

ایستار در لغت نامه ها ایستار را معانی بسیار است.اما آنچه که ما را وا داشت تا نام ایستار را برای حضور در عرصه فعالیت سیاسی بر گزینیم توجه به دو معنا بود اول نوع نگرش و طرز فکر و دوم ثبات قدم و استوار بودن. مجموعه ایستار ماحصل اجماعِ فکری گروهی از جوانان انقلابی است که در سالهای متمادی فعالیت خود در عرصه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به باوری در چهار چوب ایستار رسیده اند. ایستار برای ما ایستادگی خردمندانه برای تحقق اصول است، اصولی که منبعث از وحی و عقل است . سعی ما بر این است که در دامگه حوادث با تکیه بر دین و دانش به خردمندانه ترین مسیر ممکن قدم بگذاریم

تمامی حقوق سایت برای تارنمای خبری ایستار محفوظ می باشد.